Rozszczep wargi i podniebienia - wszystko na ten temat

Aby spróbować poprawić rozszczep wargi, potrzeba wielu profesjonalistów. Aby rozwiązać problemy, które mogą się pojawić, potrzebna jest znajomość wielu różnych dziedzin.
Rozszczep wargi i podniebienia - wszystko na ten temat

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Rozszczep wargi i podniebienia to wady wrodzone, które pojawiają się, gdy warga lub usta dziecka nie tworzą się prawidłowo podczas ciąży. Są one często nazywane „szczelinami ustno-twarzowymi”.

Dzieci z tymi zaburzeniami często mają trudności z jedzeniem i wyraźnym mówieniem. Ponadto częściej cierpią na infekcje ucha, a także na problemy ze słuchem i zębami.

Rozszczep wargi i podniebienia jest również znany jako zajęcza warga i zwykle występuje częściej u chłopców niż dziewcząt. Ważne jest również, aby wiedzieć, że większość dzieci urodzonych z rozszczepem jest zdrowych i nie ma żadnych innych wad wrodzonych.

Co to jest rozszczep wargi?

Rozszczep wargi i podniebienia

Podczas rozwoju embrionalnego wargi powstają między 4-tym a 7-ym tygodniem ciąży. Zarówno tkanki dziecka, jak i pewien rodzaj specjalnych komórek rosną w kierunku środka twarzy, formując twarz.

Połączenie tych tkanek tworzy rysy twarzy, takie jak usta i wargi. Rozszczep wargi występuje natomiast, gdy tkanka tworząca usta nie łączy się w pełni ze sobą przed urodzeniem.

Z tego powodu na górnej wardze pojawia się otwór. Może mieć różne rozmiary, nawet rozdzielając całkowicie wargę i docierając aż do nosa.

Ponadto zniekształcenia te mogą wystąpić w różnych obszarach wargi, to znaczy po jednej stronie, po obu lub w środkowej części wargi. Ta ostatnia lokalizacja jest zwykle najmniej powszechna.

A na czym polega rozszczep podniebienia?

Dzieci urodzone z rozszczepioną wargą często mają również zdeformowane podniebienie. W przeciwieństwie do formowania warg, podniebienie powstaje dopiero między 6 a 9 tygodniem ciąży. Rozszczep podniebienia występuje, gdy tkanka tworząca tę strukturę nie łączy się prawidłowo podczas rozwoju płodu.

To zniekształcenie może być mniej lub bardziej wyraźne. U niektórych niemowląt rozszczep dotyczy zarówno przedniej, jak i tylnej części podniebienia. W innych przypadkach przeciwnie, tylko część podniebienia pozostaje otwarta.

Możesz być także zainteresowany lekturą tego wpisu: Jak pozbyć się odcisków domowymi sposobami?

Przyczyny

Jak dotąd nie wiadomo dokładnie co powoduje rozszczep wargi i podniebienia. Rozszczepiona warga i / lub podniebienie powstają na skutek działania wielu genów odziedziczonych po obojgu rodzicach.

Tak więc, zaburzenie jest skutkiem kombinacji genów i czynników środowiskowych. Tego typu dziedziczenie nazywane jest „wieloczynnikowym”.

Ponieważ w grę wchodzą geny, prawdopodobieństwo ponownego wystąpienia rozszczepionej wargi lub rozszczepu podniebienia w rodzinie jest wysokie. Jednak prawdopodobieństwo będzie zależeć od liczby członków rodziny z tą deformacją.

Jeśli jedno z rodziców ma rozszczep, ale żadne z jego dzieci go nie ma, szanse na urodzenie dziecka z rozszczepioną wargą wynoszą zaledwie 5%. Ale jeśli zniekształcenie wystąpiło zarówno u jednego z rodziców jak i u dziecka, szanse na urodzenie kolejnego dziecka z rozszczepem rosną.

Przeczytaj także ten ciekawy materiał: Płaskostopie: cechy charakterystyczne i leczenie

Terapeutyczne podejście do rozszczepu wargi i podniebienia

Dziecko z ojcem

Aby spróbować poprawić rozszczep wargi, potrzebny będzie zespół wielu specjalistów. Aby rozwiązać problemy, które mogą się pojawić, potrzebna jest znajomość wielu różnych dziedzin medycyny.

Niektóre specjalizacje angażowane do leczenia rozszczepu to:

  • Chirurg plastyczny / chirurg twarzoczaszki: są to chirurdzy specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu nieprawidłowości szkieletowych czaszki, kości twarzy i tkanek miękkich. Ściśle współpracują z ortodontami i innymi specjalistami, aby skoordynować plan operacji.
  • Pediatra: pomoże koordynować wszystkich zaangażowanych specjalistów i będzie monitorować rozwój dziecka.
  • Ortodonta: koordynuje plan leczenia z chirurgiem i innymi specjalistami.
  • Logopeda: przeprowadzi kompleksową ocenę mowy dziecka, aby ustalić jego zdolności komunikacyjne oraz będzie go uważnie monitorować na wszystkich etapach rozwoju.
  • Otolaryngolog: jest specjalistą od uszu, nosa i gardła. Pomoże w ocenie i leczeniu ewentualnych infekcji ucha i utraty słuchu, które mogą być skutkami ubocznymi nieprawidłowości Twojego dziecka.

Leczenie

Leczenie tych nieprawidłowości obejmuje operację a następnie kompleksowe podejście zespołowe, aby pomóc w wielu komplikacjach, które mogą wystąpić. Po operacji lekarz może przepisać leki, które pomogą przezwyciężyć specyficzne problemy, jakie czasem pozostawia rozszczep wargi i podniebienia.

Konieczne może być również założenie niemowlęciu wyściełanych ochraniaczy na łokcie, aby zapobiec otarciom w okolicy szwów i operacji.

Podczas operacji i przez krótki czas po niej dziecko będzie miało cewnik dożylny, aby dostarczyć płyny, dopóki nie będzie mogło normalnie pić przez usta.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.