Pyszne tortille? Poznaj bardzo prosty przepis do wykonania w domu

Pyszne tortille? Poznaj bardzo prosty przepis do wykonania w domu

Napisany przez Jose Popoff

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Chociaż może się wydawać, że smalec nada im tłustą konsystencję, jeśli użyjemy oleju wynik nie będzie taki sam. Tortille z mąki są istotną częścią wielu kuchni w Ameryce Łacińskiej i Stanach Zjednoczonych.

Ich spłaszczony kształt bierze się stąd, że przygotowuje się je bez drożdży, co czyni je bardzo podobnymi do indyjskich roti. W większości krajów Ameryki Łacińskiej, zwłaszcza w Ameryce Środkowej, tortille służą do przygotowania kilku tradycyjnych potraw.

W Meksyku tortilla z mąki pszennej jest szeroko rozpowszechniona, podczas gdy w centrum i na południu kontynentu częściej spożywana jest tortilla kukurydziana.

Tortille: historia tego produktu

Początki tortilli datuje się na XVI wieku podczas podboju Ameryki. Według historii, w 1542 r. Hiszpanie wykorzystali ziarna pszenicy, gdy nie znaleźli składników do przygotowania chleba.

Hiszpanie w Sonorze zaczęli wytwarzać tak zwane zaruki, mieszankę zmiażdżonej pszenicy z wodą, która później dała początek tortilli, którą znamy dzisiaj. Z powodu łatwości ich przygotowania, tortille były częścią jedzenia Hiszpanów, którzy odkrywali Kalifornię w 1769 roku.

Wiele lat później w Meksyku pojawia się danie, gdzie wypełnia się tortillę mięsem. To danie nazwano burrito. W Stanach Zjednoczonych tortilla jest najlepiej znana z tego, że jest głównym składnikiem tradycyjnego burrito, które jest bardzo popularne w tym kraju.

Wartość odżywcza tortilli

Przez składniki używane do przygotowania tortilli klasyfikujemy ją jako produkt zbożowy. Jedna porcja tej tortilli ma w przybliżeniu 467 kalorii. Z praktycznego punktu widzenia jedna porcja tortilli ma około 200 g.

467 kalorii wydaje się dużo, ale w rzeczywistości ma najmniej kalorii spośród produktów zbożowych. Na przykład krakersy ryżowe mają 387 kalorii w 100 g. Tortilla kukurydziana dostarcza 237 kalorii na 100 g, co jest uważane za niskie.

Mąka pszenna

Chociaż tortilla jest przygotowywana ze smalcem, nie oznacza to znacznego udziału tłuszczu. Dokładniej, wartość odżywcza w 100 g tortilli obejmuje:

 • 7,6 g tłuszczu
 • 49,3 g węglowodanów
 • 8,0 g białka

Być może największy niepokój wśród konsumentów budzi ilość zawartych w niej tłuszczów. Prawdą jest jednak, że nie jest to zbyt znaczące, 100 g tortilli z mąką stanowi tylko 11,7% dziennego zalecenia spożycia tłuszczy.

Jak przygotować tortille

Przechodzimy teraz do przepisu na przygotowanie tortilli z mąki. Jeśli nie lubisz smalcu i zastąpisz go olejem, nie osiągniesz tego samego rezultatu. Ilość składników wystarczy nam na 24 tortille.

Składniki

 • Mąka (180 g)
 • 1 łyżeczka soli (5 g)
 • 2 łyżki smalcu (30 g)
 • 2 łyżeczki proszku do pieczenia (10 g)
 • Woda (300 ml)

Sposób przygotowania

Mieszanie składników jest najprostsze w tym przepisie. Jednak, jak możesz się spodziewać, tajemnica leży w prawidłowym wałkowaniu powstałej masy. To określi przynajmniej wygląd tortilli.

Tortilla

Spróbuj wymieszać składniki zgodnie z przepisem i ćwicz, aby uformować masę tortilli.

 1. W misce wymieszaj mąkę, sól i proszek do pieczenia.
 2. Następnie dodaj smalec palcami i mieszaj, aż powstaną okruchy.
 3. Dodaj wodę i mieszaj, aż ciasto będzie lepkie.
 4. Posyp stół mąką i wyłóż ciasto, które przygotowałeś. Zacznij zagniatać, aż otrzymasz miękkie, elastyczne ciasto.
 5. Podziel ciasto na 24 kulki.
 6. Zagrzewaj patelnię do tortilli na średnim ogniu.
 7. Używaj wałka, aby spłaszczyć kulki i przekształcić je w okrągłe placki.
 8. Umieść surową tortillę na patelni i poczekaj, aż zmieni kolor na złoty z obu stron. Musisz ją obrócić zanim się przypali.

Jeśli zrobiłeś za dużo przechowuj je owinięte w ścierkę, aby zachowały świeżość. Jeśli tortilla nie jest przykryta przez dłuższy czas może się zepsuć.

Odważ się przygotować te pyszne tortille. Podziel się wynikami i jeśli masz jakiś inny sposób na przygotowanie tortilli, nie wahaj się nam o nim opowiedzieć.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.