Przygotowanie do diety cytrynowej – od czego zacząć?

Podczas stosowania diety cytrynowej należy spożywać dużo świeżych owoców i warzyw, a także produktów obfitujących z zdrowe kwasy tłuszczowe, aby zapobiec możliwym niedoborom ważnych dla organizmu substancji odżywczych.
Przygotowanie do diety cytrynowej – od czego zacząć?

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Któż z nas nie chciałby się cieszyć dobrym zdrowiem i smukłą sylwetką? Rozpocznij przygotowanie do diety cytrynowej już dziś! Pomoże Ci ona oczyścić organizm z toksyn i zgromadzonych w nim szkodliwych dla zdrowie substancji.

Dodatkowo usprawni trawienie, przyspieszy spalanie tkanki tłuszczowej, a także wyeliminuje nadmiar wody z tkanek.

Cytryna to superowoc, który od dawien dawna słynie ze swych niesamowitych właściwości zdrowotnych. Jej kwaśny smak gości w kuchniach na całym świecie.

Nie ma się czemu dziwić – liczne badania naukowe dowiodły, że cytryna to naturalny lek na wiele różnych dolegliwości, a także dobry sposób na utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Zalet regularnego spożywania świeżego soku z cytryny jest naprawdę wiele. My dziś skupimy się głównie na tym, jak wpływa on na wizualny aspekt naszego ciała, czyli na urodę i sylwetkę.

Zanim jednak rozpoczniesz odchudzanie, dowiedz się, jak powinno wyglądać przygotowanie do diety cytrynowej. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w dalszej części artykułu.

Od czego rozpocząć przygotowanie do diety cytrynowej?

Dieta cytrynowa jest ostatnio bardzo modna. Zyskuje coraz większe rzesze zwolenników głównie za sprawą szybko widocznych efektów i stosunkowo niewielkiego wysiłku wkładanego w stopniową redukcję masy ciała. Opinie jednak co do skuteczności tej diety na dłuższą metę są w świecie naukowym podzielone.

Zanim rozpoczniesz przygotowanie do diety cytrynowej, powinieneś uświadomić sobie, że specjaliści nie zalecają jej stosowania przez dłuższy okres czasu.

Pamiętaj, że chociaż cytryna jest owocem bardzo zdrowym i korzystnie wpływa na funkcjonowanie całego naszego organizmu, jej spożywanie w nadmiarze może okazać się dla nas szkodliwe.

Podstawowym założeniem diety cytrynowej jest oczyszczenie organizmu z zalegających w tkankach toksyn i płynów. Stąd też nie powinno się stosować diety dłużej niż przez okres jednego tygodnia. W ten sposób unikniemy szkód wywołanych drastycznym ograniczeniem spożywanych w ciągu dnia kalorii.

Przygotowanie do diety cytrynowej – krok po kroku

Jeśli zdecydowałeś się na dietę cytrynową, przed jej rozpoczęciem powinieneś skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. W ten sposób upewnisz się, że Twoje ciało na tym nie ucierpi. Specjalista z pewnością doradzi Ci także jak, stosować dietę, aby osiągnąć oczekiwane rezultaty.

Kobieta w ciąży u lekarza

Przeszukując Internet znajdziesz mnóstwo różnych odmian diety cytrynowej. Najpopularniejsza trwa przez 7 dni. Postaraj się rygorystycznie przestrzegać zaleconego czasu i nie wydłużaj go, ponieważ takie działanie może przynieść szkodę Twojemu organizmowi.

Jednocześnie łącz cytrynowy detoks z innymi zdrowymi pokarmami oraz aktywnością fizyczną o niskiej intensywności.

Sok z cytryny pij zawsze w towarzystwie innych produktów

W czasie stosowania diety cytrynowej należy pić sześć szklanek soku z cytryny dziennie. Ważne jest, aby nie pić go bez dodatków. Razem z cytrynowym remedium powinieneś spożywać “neutralne” produkty, takie jak jogurt naturalny, świeże owoce albo domowej roboty batony energetyczne.

Co więcej, Twoja codzienna dieta powinna bazować na produktach o wysokiej zawartości białka. Do tej grupy należą między innymi piersi z kurczaka, jajka, rośliny strączkowe, a także orzechy i nasiona.

Rozłóż sześć szklanek soku z cytryny na cały dzień tak, aby pić je w mniej więcej równych odstępach czasowych. Włączaj je do głównych posiłków (śniadania, lunchu, obiadu, podwieczorka i kolacji). Pierwszą dawkę soku z cytryny rozcieńczonego z wodą możesz wypić na czczo.

Pokarmy dozwolone i zabronione

Odpowiednie przygotowanie do diety cytrynowej zakłada również opracowanie listy dozwolonych i zabronionych produktów. Pamiętaj, że te drugie pod żadnym pozorem nie powinny wylądować w Twoim żołądku w trakcie trwania kuracji oczyszczającej, nawet w ramach wyjątku!

Taka zmiana nawyków żywieniowych to także dobry moment do stopniowego wprowadzania w życie zdrowych nawyków.

Dziewczyna je hamburgera

Jest wielce prawdopodobne, że po zakończeniu kuracji będziesz czuł się tak dobrze, że postanowisz trwale zmienić swój codzienny jadłospis.

Produkty dozwolone to:

 • Świeże owoce i warzywa
 • Rośliny strączkowe
 • Chudy nabiał
 • Piersi z kurczaka
 • Zdrowe tłuszcze roślinne
 • Niegazowana woda mineralna
 • Napary ziołowe

Zabronione produkty to:

 • Śmieciowe jedzenie (fast food, gotowe dania, sosy, słodycze itp.)
 • Produkty zawierające duże ilości rafinowanego cukru
 • Napoje gazowane
 • Alkohol

Korzyści ze stosowania diety cytrynowej

Korzyści ze stosowania diety cytrynowej jest wiele. Najważniejsze z nich to:

 • Poprawa funkcjonowania i stabilizacja układu trawiennego.
 • Usunięcie toksyn i zbędnych produktów przemiany materii, które nawet latami mogą zalegać w naszych jelitach.
 • Wysmuklenie sylwetki. Nie jest ono jednak efektem redukcji tkanki tłuszczowej, lecz rezultatem usunięcia nadmiaru wody z tkanek, toksyn i resztek pokarmowych z jelit.
 • Prawidłowe nawodnienie organizmu. Poprawia ono kondycję wszystkich narządów.
 • Poprawa wyglądu skóry – lepsze napięcie, elastyczność i nawilżenie.
 • Redukcja stanów zapalnych w organizmie, głównie dzięki działaniu witaminy C.
 • Wzmocnienie odporności organizmu wobec ataków chorobotwórczych mikroorganizmów.
Szczupły brzuch kobiecy

Wady diety cytrynowej

Jak każda dieta, również dieta cytrynowa ma swoje wady. Mimo licznych zalet, warto wiedzieć, że dieta cytrynowa może nam też zaszkodzić.

 • Stosowana dłużej niż przez 7 dni może mieć negatywny wpływ na zdrowie.
 • Drastyczne ograniczenie ilości spożywanych kalorii może prowadzi do zwolnienia metabolizmu, co w większości przypadków skutkuje efektem jo-jo po zakończeniu diety. Aby tego uniknąć, powinieneś po zakończeniu diety przestrzegać zasad zdrowego żywienia i regularnie się ruszać.
 • Niskie stężenie glukozy we krwi może być przyczyną złego samopoczucia (osłabienia, ospałości, bólu i zawrotów głowy).
 • Sok z cytryny może powodować podrażnienie żołądka i zaostrzyć problemy trawienne. Może pojawić się także zgaga.

Efekty diety cytrynowej

Jeśli zdecydujesz się na dietę cytrynową i będziesz przestrzegać jej zasad, prawdopodobnie w ciągu tygodnia masa Twojego ciała zmniejszy się o około 4 kilogramy. Brzmi zachęcająco? Owszem, ale pamiętaj, że jeśli po zakończeniu kuracji powrócisz do dawnych nawyków żywieniowych, utracone kilogramy bardzo szybko powrócą!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Kim, M. J., Hwang, J. H., Ko, H. J., Na, H. B., & Kim, J. H. (2015). Lemon detox diet reduced body fat, insulin resistance, and serum hs-CRP level without hematological changes in overweight Korean women. Nutrition Research. https://doi.org/10.1016/j.nutres.2015.04.001
 • Fukuchi, Y., Hiramitsu, M., Okada, M., Hayashi, S., Nabeno, Y., Osawa, T., & Naito, M. (2008). Lemon Polyphenols Suppress Diet-induced Obesity by Up-Regulation of mRNA Levels of the Enzymes Involved in β-Oxidation in Mouse White Adipose Tissue. Journal of Clinical Biochemistry and Nutrition. https://doi.org/10.3164/jcbn.2008066
 • González-Molina, E., Domínguez-Perles, R., Moreno, D. A., & García-Viguera, C. (2010). Natural bioactive compounds of Citrus limon for food and health. Journal of Pharmaceutical and Biomedical Analysis. https://doi.org/10.1016/j.jpba.2009.07.027

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.