Cytrynowy detoks, czyli oczyszczamy organizm!

Cytrynowa dieta detoks poza tym, że pozwala na usunięcie toksyn i zalegających w organizmie niestrawionych resztek, w połączeniu ze zdrowym odżywianiem i regularną aktywnością fizyczną pomaga zgubić kilka zbędnych kilogramów.
Cytrynowy detoks, czyli oczyszczamy organizm!
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Cytrynowy detoks to skuteczny plan, który wspomoże proces usuwania toksyn i zgromadzonych w organizmie niestrawionych resztek. Ponadto ułatwi Ci on zrzucenie kilku zbędnych kilogramów – i to w dość krótkim czasie!

Dieta pod nazwą cytrynowy detoks została opracowana już ponad 50 lat temu. Jednak dopiero w ostatnich latach spopularyzowała się na całym świecie. Propagują ją przede wszystkim celebryci i gwiazdy filmowe.

Cytrynowy detoks – co warto o nim wiedzieć?

Twórca cytrynowej diety oczyszczającej, Stanley Burroughs, początkowo zalecał ją jako naturalną kurację leczniczą na wrzody żołądka. W książce The Master Cleanser Burroughs dzieli się refleksjami na temat pacjenta cierpiącego od trzech lat na wrzody żołądka, który po raz pierwszy w życiu spróbował odtruwania organizmu za pomocą cytryny.

Po jedenastu dniach stosowania diety okazało się, że cytrynowy detoks rzeczywiście jest skuteczny. Kuracja na bazie soku z cytryny sprawiła, że wrzody zniknęły, a pacjent wrócił do zdrowia. Nie trzeba ukrywać, że fakt ten okazał się dla lekarzy wielkim zaskoczeniem.

Od tego momentu do Burroughsa masowo zaczęły zgłaszać się osoby z podobnymi problemami zdrowotnymi. U wszystkich rezultaty kuracji pojawiły się między 10 i 11 dniem stosowania diety. Raporty medyczne tych pacjentów wskazują również na to, że podczas diety stracili oni też kilka zbędnych kilogramów.

Na czym polega cytrynowy detoks?

Oczyszczająca herbata cytrynowa

Cytrynowy detoks stanowi plan wspomagający oczyszczanie organizmu z toksyn. Jak doskonale wiemy, nasze ciało gromadzi każdego dnia wiele szkodliwych substancji. Pochodzą one między innymi z produktów spożywczych, zanieczyszczenia środowiska naturalnego, negatywnego nastawienia psychicznego, siedzącego trybu życia itp.

Dieta oczyszczająca może być pierwszym krokiem do zdrowego trybu życia. Po jej zakończeniu zaleca się kontynuowanie zdrowych nawyków. W tym celu wzbogać swoją dietę o cenne składniki odżywcze, zadbaj o regularną aktywność fizyczną oraz naucz się kontrolować stres i negatywne emocje.

Jak przeprowadzać cytrynową dietę detoks?

Jednym z kluczowych założeń diety jest wyznaczenie sobie odpowiedniego celu, do którego będziesz konsekwentnie dążyć. Niektórzy zalecają wcześniejsze przygotowanie się do diety poprzez spożywanie potraw wegetariańskich, dzięki którym kuracja nie będzie dla naszego organizmu stresująca.

Przeczytaj koniecznie artykuł: Tygodniowa dieta odchudzająca – to działa!

Co należy wziąć pod uwagę?

Cytrynowa dieta detoks nie powinna być stosowana przez osoby będące po przeszczepie organów, przyjmujące leki immunosupresyjne ani pacjentów przed jakimkolwiek zabiegiem chirurgicznym.

Przed rozpoczęciem diety zaleca się również ograniczenie spożycia niezdrowych produktów, na przykład kawy, napojów gazowanych, cukru, rafinowanej mąki i tłustych potraw.

Przepis na lemoniadę detoks

Lemoniada detoks

Cytrynowa dieta detoks to plan, dzięki któremu oczyścimy organizm. Aby przygotować oczyszczające remedium, będziesz potrzebować kilku podstawowych składników:

Dieta przewiduje plan oczyszczający przez 10 dni. Jeśli chcesz uzyskać jak najlepsze efekty, powinieneś restrykcyjnie przestrzegać zaleceń. Zrezygnuj w tym czasie z jedzenia niezdrowych produktów, aby nie zaprzepaścić leczniczego działania kuracji.

Sposób przygotowania lemoniady

 • Zmieszaj ze sobą identyczne części soku z cytryny i syropu klonowego tak, aby dobrze się ze sobą połączyły.
 • Następnie przelej miksturę do ciemnej szklanej butelki i odstaw do lodówki, aby trochę się ochłodziła.
 • Kiedy mikstura osiągnie niską temperaturę, rozpuść jej 4 łyżki w szklance wody. Następnie dodaj odrobinę pieprzu Cayenne i mieszaj tak długo, aż całkowicie się rozpuści.
 • Pij od 6 do 12 szklanek lemoniady dziennie, szczególnie wtedy, kiedy będziesz odczuwać głód.
 • Syrop klonowy doskonale zachowuje właściwości soku z cytryny oraz zapobiega utlenianiu się witaminy C i enzymów. Przygotuj większą ilość napoju, aby wystarczył Ci na całą kurację.

Dodatkowo należy przyjmować dwa razy dziennie środek przeczyszczający, rano i wieczorem. Idealnie nadaje się do tego roztwór solny. Przygotuj go z 3 łyżek soli morskiej rozpuszczonej w litrze wody.

Jak przeprowadzać cytrynową dietę detoks?

Warto zaznaczyć, że cała kuracja jest powolnym procesem i naprawdę wymaga wiele cierpliwości. Pamiętaj, że pierwszego dnia możesz spożywać tylko i wyłącznie lemoniadę. Po dniu całkowitego postu, stopniowo włączaj do diety sok pomarańczowy, a następnego dnia zupy i kremy warzywne.

Trzeciego dnia możesz już jeść świeże owoce i warzywa. Kiedy Twój organizm ponownie się przyzwyczai do trawienia, możesz wrócić do spożywania mięsa, ryb, mleka, jaj i innych produktów – składników zbilansowanej diety.

Po zakończeniu diety (10-11 dni) jedz jak zwykle. Aczkolwiek zalecamy trwałą zmianę nawyków żywieniowych. Cytrynowy detoks może być bowiem doskonałym pretekstem do zdrowego stylu życia!

Postaraj się docenić to, jak dobrze czujesz się po kuracji odtruwającej i pomyśl, jak wyglądałoby Twoje życie, gdybyś na co dzień czuł się tak dobrze. To przecież możliwe!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Assini J, Mulvihill E, et al. Citrus flavonoids and lipid metabolism. Current Opinion in Lipidology. Febrero 2013. 24 (1): 34-40.
 • Corio Andújar, R., & Arbonés Fincias, L. (2009). Nutrición y salud. Nutrition and Health, 35, 9, 423–479. https://doi.org/10.1016/S1138-3593(09)72843-6.
 • Harvard Health Publishing. The dubious practice of detox. Mayo 2008. Harvard Medical School.
 • Kim M. J, Hwang J. H, et al. Lemon detox diet reduced body fat, insulin resistance, and serum hs-CRP level without hematological changes in overweight Korean women. Nutrition Research. Mayo 2015. 35 (5): 409-20.
 • Mansilla, C. L. Q. (2017). Análisis de dietas exprés sin respaldo científico.
 • Muniz, F. J. S. (2015). Dietas Milagro. Ventajas e inconvenientes. Monografías de la Real Academia Nacional de Farmacia.
 • National Center for Complementary and Integrative Health. “Detoxes” and “Cleanses”: wat you need to know. U. S. Department of Health and Human Services. Septiembre 2019.
 • National Institutes of Health. Office of Dietary Supplements. Vitamin C. U. S. Department of Health and Human Services. Marzo 2021.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.