Cytrynowy detoks, czyli oczyszczamy organizm!

Maj 2, 2016
Cytrynowa dieta detoks poza tym, że pozwala na usunięcie toksyn i zalegających w organizmie niestrawionych resztek, w połączeniu ze zdrowym odżywianiem i regularną aktywnością fizyczną pomaga zgubić kilka zbędnych kilogramów.

Cytrynowa dieta detoks to skuteczny plan, który wspomoże proces usuwania toksyn i zgromadzonych w organizmie niestrawionych resztek, a także pomoże ci zgubić w krótkim czasie kilka zbędnych kilogramów.

Dieta detoks została opracowana już ponad 50 lat temu, jednak dopiero w ostatnich latach spopularyzowała się na całym świecie, a propagują ją przede wszystkim celebryci i gwiazdy filmowe.

Kilka słów o cytrynowej diecie detoks

Twórca cytrynowej diety detoks, Stanley Burroughs, zalecał ją jako naturalną kurację leczniczą na wrzody żołądka. W książce The Master Cleanser Burroughs dzieli się refleksjami na temat pacjenta od trzech lat cierpiącego na wrzody żołądka, który po raz pierwszy w życiu spróbował tej diety detoks.

Po jedenastu dniach stosowania diety odtruwającej na bazie soku z cytryny – wrzody zniknęły, a pacjent wrócił do zdrowia. Nie trzeba ukrywać, że fakt ten okazał się dla lekarzy wielkim zaskoczeniem.

Od tego momentu do Burroughsa masowo zaczęli zgłaszać się osoby z podobnymi problemami zdrowotnymi. U wszystkich rezultaty kuracji pojawiły się między 10 i 11 dniem stosowania diety. Raporty medyczne tych pacjentów wskazują również na to, że podczas diety stracili oni na wadze kilka kilogramów.

Na czym polega cytrynowa dieta detoks?

Oczyszczająca herbata cytrynowa

Cytrynowa dieta detoks stanowi plan wspomagający oczyszczanie organizmu z toksyn. Jak doskonale wiemy, nasze ciało gromadzi te wszystkie szkodliwe substancje, będące wynikiem niezdrowej diety, zanieczyszczenia środowiska naturalnego, negatywnego nastawienia psychicznego, siedzącego trybu życia, itp.

Dieta oczyszczająca może być pierwszym krokiem do zdrowego trybu życia – po jej przeprowadzeniu kontynuuj zdrowe nawyki: wzbogać swoją dietę o cenne składniki odżywcze, zadbaj o regularną aktywność fizyczną oraz naucz się kontrolować stres i negatywne emocje.

Jak przeprowadzać cytrynową dietę detoks?

Jednym z kluczowych założeń diety jest wyznaczenie sobie odpowiedniego celu, do którego będziesz konsekwentnie dążyć. Niektórzy zalecają wcześniejsze przygotowanie się do diety poprzez wcześniejsze spożywanie potraw wegetariańskich, dzięki którym kuracja nie będzie dla naszego organizmu stresująca.

Co należy wziąć pod uwagę?

Cytrynowa dieta detoks nie powinna być stosowana przez osoby poddane transplantacji organów, przyjmujące leki immunosupresyjne, ani pacjentów przed jakimkolwiek zabiegiem chirurgicznym.

Przed rozpoczęciem diety zaleca się również ograniczenie spożycia kawy, napojów gazowanych, cukru, rafinowanej mąki i tłustych potraw.

Przepis na lemoniadę detoks

Lemoniada detoks

Cytrynowa dieta detoks to plan, dzięki któremu oczyścimy organizm w wyniku spożywania specjalnej lemoniady, na którą składają się poniższe składniki:

  • Cytryny
  • Organiczny syrop klonowy
  • Pieprz Cayenne
  • Woda mineralna

Dieta przewiduje plan oczyszczający przez 10 dni.

Sposób przygotowania lemoniady

  • Zmieszaj ze sobą identyczne części soku z cytryny i syropu klonowego. Przelej zawartość do ciemnej szklanej butelki i odstaw do lodówki.
  • Rozpuść 4 łyżki cytrynowo-klonowej mieszanki w szklance wody, dodaj odrobinę pieprzu Cayenne i mieszaj, aż całkowicie się rozpuści.
  • Pij od 6 do 12 szklanek lemoniady dziennie, szczególnie wtedy, kiedy będziesz odczuwać głód.
  • Syrop klonowy doskonale zachowuje właściwości soku z cytryny oraz zapobiega utlenianiu się witaminy C i enzymów.

Dodatkowo należy przyjmować dwa razy dziennie środek przeczyszczający, rano i wieczorem. Idealnie nadaje się do tego roztwór solny, przygotowany z 3 łyżek soli morskiej rozpuszczonej w litrze wody.

Jak przeprowadzać cytrynową dietę detoks?

Cała kuracja jest powolnym procesem i wymaga wiele cierpliwości. Pierwszego dnia możesz spożywać wyłącznie lemoniadę. Po dniu całkowitego postu, stopniowo włączaj do diety sok pomarańczowy, a następnego dnia zupy i kremy warzywne.

Trzeciego dnia możesz już jeść świeże owoce i warzywa, a następnie wróć do spożywania mięsa, ryb, mleka, jaj i innych produktów – składników zbilansowanej diety.

Po zakończeniu diety (10-11 dni) jedz jak zwykle. Aczkolwiek zalecamy trwałą zmianę nawyków żywieniowych. Cytrynowa dieta detoks może być doskonałym pretekstem do zdrowego stylu życia!

WIĘCEJ DLA CIEBIE