Przewlekłe codzienne bóle głowy: wszystko, co musisz wiedzieć

Przewlekłe codzienne bóle głowy są jedną z głównych przyczyn konsultacji w praktyce klinicznej. Mogą być przyczyną niepełnosprawności.
Przewlekłe codzienne bóle głowy: wszystko, co musisz wiedzieć
Mariel Mendoza

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Mariel Mendoza.

Ostatnia aktualizacja: 19 maja, 2023

Przewlekłe codzienne bóle głowy to grupa zaburzeń charakteryzujących się nawracającymi bólami głowy przez co najmniej 15 dni w miesiącu, przez 3 miesiące lub dłużej w roku i trwające przez ponad 4 godziny dziennie. Około 3 do 5% światowej populacji ma bóle głowy codziennie lub prawie codziennie.

Migrenowy ból głowy jest głównym powodem konsultacji w zakresie objawów neurologicznych w praktyce klinicznej.

Występowanie przewlekłego codziennego bólu może prowadzić do inwalidztwa, ponieważ wpływa na jakość życia i zdrowie psychiczne, a także powoduje upośledzenie funkcjonowania fizycznego, społecznego i zawodowego. Szacuje się, że około 90% pacjentów z przewlekłymi codziennymi bólami głowy ma współistniejące problemy psychiczne.

Codzienne bóle głowy

Jak już wspomniano, są to bóle głowy, które pojawiają się 15 lub więcej dni w miesiącu, przez ponad 3 miesiące w roku. Dotyczy to każdego rodzaju bólu głowy, który występuje prawie codziennie lub codziennie.

Obejmuje on wiele różnych podtypów:

Najczęściej występują migreny przekształcone i przewlekłe napięciowe bóle głowy. Ze względu na ich powtarzający się charakter oraz intensywność zakłócają normalną pracę i sen.

Powiązane czynniki ryzyka są następujące:

 • Bycie kobietą
 • Otyłość
 • Nadużywanie kofeiny
Kobieta z bólem głowy
Migreny dotykają wiele kobiet. Jego nawroty wpływają na codzienne czynności.

Ból pierwotny i wtórny

Wyżej wymienione są pierwotnymi (lub prawdziwymi) przewlekłymi codziennymi bólami głowy. Nie są spowodowane przez inny stan i nie są związane ze zmianami funkcjonalnymi lub strukturalnymi. Dzielą się one na te o krótkim i długim czasie trwania.

Wtórne bóle głowy są spowodowane innym stanem. Są wywoływane przez pewne zmiany fizjologiczne i obejmują te spowodowane nadużywaniem środków przeciwbólowych (w tym dostępnych bez recepty).

Przyczyny przewlekłych codziennych bólów głowy

Przyczyna pierwotnych przewlekłych codziennych bólów głowy nie jest dobrze znana, ponieważ nie ma jednego źródła. Jednak w warunkach drugorzędnych można znaleźć warunki, takie jak:

 • Zapalenie naczyń krwionośnych (lub zapalenie naczyń) w ośrodkowym układzie nerwowym i wokół niego: obejmują one udary, nagłe parcie na mocz i obecność tętniaka mózgu.
 • Zapalenie nerwów (lub nerwoból): w szczególności nerwu potylicznego lub nerwu trójdzielnego.
 • Infekcje: zapalenie opon mózgowych, zapalenie zatok.
 • Zmiany ciśnienia śródczaszkowego: malejące lub rosnące
 • Obecność zmiany zajmującej przestrzeń.
 • Po urazowym uszkodzeniu mózgu.
 • Zaburzenia odpoczynku: Obturacyjny bezdech senny.

Stosowanie leków przeciwbólowych, w tym leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty, przyjmowanych dłużej niż 2 dni w tygodniu lub 9 dni w miesiącu, zwiększa ryzyko nawrotu bólu głowy.

Leczenie przewlekłych codziennych bólów głowy

Leczenie przewlekłych codziennych bólów głowy zależy od tego, czy mają one przyczynę pierwotną, czy wtórną. W pierwszym przypadku lekarz koncentruje się na zapobieganiu wystąpieniu bólu. W przypadku bólu wtórnego podejście ukierunkowane jest na jego pochodzenie.

Aby zapobiec wystąpieniu bólu, stosuje się kilka leków:

 • Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (takie jak nortryptylina) lub selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (takie jak fluoksetyna), które również pomagają w depresji, lęku i powiązanych zaburzeniach snu.
 • Beta-blokery, takie jak atenolol, metoprolol i propranolol.
 • Leki przeciwdrgawkowe, takie jak topiramat i diwalproinian sodu.
 • Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).
 • Zastrzyki z toksyny botulinowej (szczególnie przydatne u osób, które nie tolerują codziennych leków doustnych).
Tabletki przeciwbólowe
Leki przeciwdepresyjne mogą pomóc złagodzić objawy powiązane ze zdrowiem psychicznym.

Kiedy powinieneś pójść do lekarza?

Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli przewlekłe codzienne bóle głowy mają następujące cechy:

 • Nie pozwalają wykonywać codziennych zajęć.
 • Następuje pogorszenie lub zmiana wzorców.
 • Wymagają wyższej niż zalecana dawki leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty.
 • Towarzyszą im inne objawy, takie jak gorączka, sztywność karku, dezorientacja, drgawki, niewyraźna mowa, podwójne widzenie lub utrata siły mięśniowej.

Przewlekłe codzienne bóle głowy wymagają natychmiastowej pomocy medycznej. Aby jednak zmniejszyć intensywność lub częstotliwość do czasu profesjonalnej oceny, należy unikać wyzwalaczy bólu.

Nie stosuj samoleczenia ani nie przyjmuj dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych dłużej niż 2 dni w tygodniu. Jako alternatywę dla acetaminofenu lub ibuprofenu można zalecić naproksen.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.