Dlaczego niektóre leki powodują ból głowy?

Dlaczego niektóre leki powodują ból głowy?
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Powód, dla którego niektóre leki powodują ból głowy, może się różnić zarówno w zależności od rodzaju dyskomfortu, jaki pojawił się podczas leczenia, jak i stosowanych substancji. Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł!

Wszelkie leki, które przyjmujesz w celu złagodzenia dolegliwości, mogą powodować bóle głowy. Taki ból może nawet trwać dłużej niż 15 dni i zwykle jest spowodowane przedawkowaniem leków przeciwbólowych.

Jak rozpoznać taki ból, jakie są jego objawy i leki powodują ból głowy? Przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł, aby uzyskać więcej informacji.

Jakie są objawy?

Objawy bólu głowy wywołanego lekiem mogą się różnić w zależności od rodzaju początkowego bólu, a także zastosowanego leku.

Zwykle pojawia się codzienny lub prawie codzienny ból, który często budzi cię wcześnie rano. Sytuacja poprawia się dzięki lekom przeciwbólowym, ale pojawia się ponownie, gdy tylko działanie leku ustąpi.

Inne objawy to:

Ból głowy
Przyjmowanie niektórych leków może powodować bóle głowy. To powszechny stan wśród osób, które mieszają leki przeciwbólowe.

Jakie leki powodują bóle głowy?

Nie wiemy dokładnie, dlaczego przyjmowanie niektórych leków powoduje bóle głowy. Wiadomo jednak, że ryzyko jego pojawienia się różni się w zależności od danej substancji.

Każdy lek na silny ból głowy może zamiast zmniejszyć, nasilać ból. Ponadto problem ten powodować mogą:

  • leki przeciwbólowe i przeciwzapalne,
  • środki przeciwbólowe, takie jak aspiryna i paracetamol lub połączenie kilku środków przeciwbólowych, zwłaszcza jeśli przyjmujesz je przez kilka dni pod rząd,
  • winne mogą być również leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen i naproksen. Ich nadmierne spożywanie przez dłuższy czas powoduje bóle głowy.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ): jak działają?

Leki na migrenę

Ta druga grupa obejmuje silniejsze leki, takie jak tryptany, opioidy lub połączenie leków przeciwbólowych. Jeśli stosujesz je przez dziesięć lub więcej dni w miesiącu, prawdopodobnie wywołają stały ból głowy, szczególnie u tych, którzy już cierpią na bóle głowy lub migreny.

Opioidy to środki przeciwbólowe pochodzące z opium lub syntetycznych związków opium, które zawierają kombinacje kodeiny i paracetamolu. Co więcej, ból głowy jest znacznie gorszy przy nadużywaniu środków przeciwbólowych niż przy nadużywaniu tryptanu.

Czynniki ryzyka dla leków powodujących bóle głowy

  • Medyczna historia przewlekłego bólu głowy, zwłaszcza migrenowych bólów głowy.
  • Częste stosowanie leków przeciwbólowych (ryzyko wzrasta, jeśli przyjmujesz kombinację leków przeciwbólowych przez co najmniej dziesięć dni w miesiącu, jak również jeśli przyjmujesz leki przeciwbólowe przez więcej niż 15 kolejnych dni w miesiącu)
Syndrom napięcia przedmiesiączkowego
Historia bólów głowy lub migren może zwiększać ryzyko wystąpienia bólów głowy spowodowanych lekami.

Czy istnieje leczenie tego typu bólu głowy?

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jeśli często doświadczasz bólów głowy spowodowanych lekami, jest zmniejszenie ich spożycia. Chodzi o to, aby przerwać cykl bólu. Po uzyskaniu potwierdzonej diagnozy pierwszą rzeczą, jaką zrobi lekarz, jest poinformowanie pacjenta o diagnozie i skierowanie go do neurologa.

Następnie lekarz może poprosić o natychmiastowe zaprzestanie przyjmowania szkodliwego leku lub stopniowe zmniejszanie dawki.

Jednak bóle głowy są powszechne nawet po zaprzestaniu przyjmowania leku. Dzieje się tak, ponieważ ten rodzaj bólu głowy jest zwykle bezpośrednio związany z rodzajem przyjmowanego leku przeciwbólowego, czasem jego przyjęcia, a także zastosowanymi dawkami.

Najczęstszy schemat leczenia opiera się na niesteroidowym leku przeciwzapalnym (np. naproksen co 12 godzin przez 2-3 tygodnie).

Można jednak również zastosować prednizon jako alternatywę w dawce 60-100 mg/dobę, a następnie postępować zgodnie ze schematem malejącym przez okres do 14 dni leczenia.

Uzależnienie od środków przeciwbólowych

Jak widać, uzależnienie od leków może być czynnikiem ryzyka bólów głowy z powodu nadmiernej konsumpcji. W związku z tym można doświadczyć objawów odstawienia, takich jak:

Objawy te zwykle trwają od dwóch do dziesięciu dni, ale mogą utrzymywać się przez kilka tygodni. W wielu przypadkach możesz nawet potrzebować leczenia przeciwlękowego i przeciwwymiotnego w ciągu pierwszych kilku dni.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Uzależnienie od opioidów: dlaczego się rozwija?

Dlaczego pewne leki powodują ból głowy? Wnioski

Można zapobiegać bólom głowy spowodowanym nadmiernym spożyciem środków przeciwbólowych oraz zwiększoną częstotliwością pierwotnych migren. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej mogą przepisać profilaktyczne leczenie bólu głowy, aby zapobiec temu spowodowanemu nadużywaniem niektórych leków.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Martínez-frías, M. L. (2012). Medidas preventivas. Alcohol.

  • Lozano, J. (2001). Fisiopatología, diagnóstico y tratamiento de las cefaleas. Offarm.

  • Ramírez, S. F., & Urrea, E. (2004). Tratamiento De La Cefalea. Acta Neurologica Colombiana.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.