Przerwanie ciąży: jego różne aspekty i rodzaje

Istnieją różne rodzaje przerwania ciąży, które powinnaś poznać. Ponadto istnieją przepisy i terminy odnoszące się do każdego z nich. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.
Przerwanie ciąży: jego różne aspekty i rodzaje
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 19 stycznia, 2023

Przerwanie ciąży przed 180 dniem kwalifikuje się jako poronienie lub aborcję. Istnieją trzy rodzaje tego mechanizmu: poronienie spontaniczne, aborcja farmakologiczna lub indukowana. Po zakończeniu ciąży, zarówno w sposób naturalny, jak i indukowany, może nastąpić utrata krwi przez pochwę.

Przerwanie ciąży – podział ze względu na przyczynę

Jednym z rodzajów aborcji, o których powinieneś wiedzieć, jest poronienie.

Poronienie

Jest to rodzaj przerwania ciąży, na który się nie decydujesz. W rzeczywistości większość poronień ma miejsce w ciągu pierwszych 12 tygodni ciąży. Ponadto zwykle nie wymagają żadnego rodzaju operacji.

Niektóre z przyczyn poronień to nieprawidłowości chromosomalne, a także nieprawidłowości w tętnicy macicznej. Dodatkowo endometrioza i mięśniaki mogą również powodować utratę płodu.

Z drugiej strony ryzyko zwiększają: palenie, nadużywanie alkoholu i narkotyków oraz traumatyczne sytuacje.

Przerwanie ciąży spowodowane aborcją

Jest to sytuacja, w której kobiety świadomie wykonują zabieg mający na celu przerwanie ciąży.

Aborcja terapeutyczna

W przypadku tej aborcji lekarz przerwie ciążę, jeśli zdrowie matki lub płodu jest zagrożone. Dzieje się tak, gdy istnieje niebezpieczeństwo śmierci lub bezpośredniego zagrożenia zdrowia. Obejmuje to na przykład ciąże wysokiego ryzyka, problemy zdrowia psychicznego i nie tylko.

Sytuacje prawne dla tego typu aborcji

Zaniepokojona kobieta rozważa przerwanie ciąży

Nielegalne przerwanie ciąży

Aborcja jest nielegalna, gdy jest wykonywana niezgodnie z prawem państwa lub kraju, w którym ma miejsce. Kiedy prawo określa aborcję jako nielegalną, kobiety często dokonują niebezpiecznych i ryzykownych zabiegów. Dlatego w krajach, w których jest to nielegalne, wskaźniki śmiertelności matek są wyższe niż w krajach, w których zalegalizowano aborcję.

Legalne aborcje

W rzeczywistości nawet najbardziej postępowe przepisy karzą kobiety w ciąży i lekarzy, którzy dokonują aborcji poza wyznaczonymi terminami. Dodatkowo mogą zostać ukarani grzywną, a nawet więzieniem. W prawie każdym kraju na świecie aborcja jest w niektórych przypadkach legalna, z wyjątkiem następujących:

 • Watykan
 • Salwador
 • Malta
 • Nikaragua
 • Honduras
 • Republika Dominikańska

Przepisy dotyczące terminów dopuszczają określone okno czasowe, w którym aborcja jest legalna. Na przykład w Hiszpanii okres ten wynosi 14 tygodni. Jest też 3-dniowy okres na podjęcie decyzji. Z drugiej strony istnieje wiele różnych powodów, dla których zalegalizowano aborcję. W Stanach Zjednoczonych każdy stan może opracować własne przepisy dotyczące aborcji.

Przerwanie ciąży w zależności od sposobu wykonania

Zmartwiona kobieta po wykonaniu domowego testu ciążowego.

1. Aborcja farmakologiczna

Do 7 tygodnia ciąży kobiety mogą dokonać aborcji za pomocą tabletek. Najpierw pacjentka przyjmuje jedną lub więcej tabletek mifepristonu. Po 24 lub 48 godzinach podaje się mizoprostol, aby pozbyć się pęcherzyka ciążowego.

Leki te można jednak dostać tylko w szpitalach i zatwierdzonych ośrodkach zdrowia.

2. Aborcja instrumentalna

W przypadku tej aborcji istnieje kilka typów opartych używających różnych technik:

 • Aborcja przez rozwarcie i aspirację (metoda Kamana). Po pierwsze, stopniowo rozszerza się szyjkę macicy. Następnie płód jest aspirowany. Nie wykonuje się cięć ani nacięć i nie ma operacji. Potrzebny jest jednak do tego lekarz i sprzęt. Przerwanie ciąży tą metodą można wykonać do 17 tygodnia i zwykle trwa to od 5 do 10 minut.
 • Aborcja chirurgiczna. Operację wykonują ginekolodzy lub chirurdzy.
 • Aborcja przez rozwarcie i ewakuację. Jest to jeden z rodzajów aborcji, który ma miejsce około 16-19 tygodnia. Istnieje jednak większe ryzyko, ponieważ ciąża jest bardziej zaawansowana. Zawsze wymaga znieczulenia ogólnego lub sedacji. To rodzaj operacji chirurgicznej. Macicę rozszerza się, a następnie lekarz używa narzędzi chirurgicznych do usunięcia płodu. Zwykle trwa to od 10 do 30 minut, ale powrót do zdrowia może zająć kilka godzin.
 • Łyżeczkowanie: polega na zeskrobaniu ścian macicy. W rzeczywistości ginekolodzy używają tej techniki do innych procedur. Ponadto używają jej tylko ze specjalnych powodów, zalecanych przez WHO.
 • Opóźniona aborcja lekowa lub aborcja indukowana: łączy farmakologiczną metodę rozszerzania macicy z metodą chirurgiczną usuwania zawartości przez ewakuację. Istnieją jednak pewne zagrożenia po 19-20 tygodniach. Dlatego zespół medyczny musi ocenić przypadek, ponieważ pacjentka wymaga przyjęcia do szpitala i znieczulenia ogólnego. Czasami może być konieczne nawet powtórzenie indukcji.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Durán, R. I. B. (2012). ABORTO ESPONTÁNEO. Liberabit. Revista de Psicología.

 • Alejandro Manzur, Y. (2010). Aborto recurrente. Revista Médica Clínica Las Condes. https://doi.org/10.1016/S0716-8640(10)70553-8

 • Martins, E. F., Almeida, P. F. B. de, Paixão, C. de O., Bicalho, P. G., & Errico, L. de S. P. de. (2017). Causas múltiplas de mortalidade materna relacionada ao aborto no Estado de Minas Gerais, Brasil, 2000-2011. Cadernos de Saúde Pública. https://doi.org/10.1590/0102-311×00133116</p>


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.