Aborcja: jak wygląda i co powinieneś o niej wiedzieć?

Aborcja: jak wygląda i co powinieneś o niej wiedzieć?
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Aborcja stanowi problem, która w wielu krajach jest właśnie przedmiotem prawnych dyskusji w celu jej uregulowania. W innych regionach istnieją ramy prawne, które określają nawet formy na receptę. W tym artykule opowiemy Ci o aborcji i jej procedurach.

Mówienie o aborcji może być trudne dla wielu ludzi. Czy to ze względu na ideologie czy przekonania religijne, nie jest to temat, który jest akceptowany przez całą populację w ten sam sposób. Nawet w tym samym kraju zwykle istnieją regiony o odmiennych przepisach dotyczących tego samego problemu.

Przyczyny wykonywania tego rodzaju aborcji są zróżnicowane, od osobistych decyzji po sytuacje kliniczne zagrożenia zdrowia matki. Istnieją również przepisy prawne dotyczące ich wykonywania w kontrolowanych środowiskach z odpowiednim zabezpieczeniem.

Na czym polega aborcja?

Mówimy o aborcji, gdy ciąża jest celowo przerywana. Oznacza to, że podejmuje się decyzję o przerwaniu ciąży przed 20 tygodniem.

Limit 20 tygodni ma charakter czysto techniczny. Prawie wszystkie akceptowane definicje aborcji określają barierę między zdolnym do życia płodem a płodem, który nie jest w stanie przeżyć poza łonem matki. Oznacza to, że jeśli nastąpi wczesny poród szansa na przeżycie jest większa, jeśli ciąża jest już w drugiej połowie.

Wykracza to poza przepisy prawa w tym zakresie. Są kraje, które dopuszczają aborcję do 20 tygodnia, inne do 12 lub 8 tygodnia. Ta zmienność nie wpływa na zdrowotną koncepcję zabiegu.

Jeśli przerwanie ciąży jest praktykowane w drugiej połowie ciąży zazwyczaj jest to u matek cierpiących na choroby uniemożliwiające kontynuację procesu, takie jak nadciśnienie płucne u matki.

W zależności od czasu, w którym ciąża ewoluowała, aborcję można przeprowadzić za pomocą tej czy innej techniki. Jest to zdefiniowane, aby zapewnić kobiecie minimalne komplikacje i zmniejszyć ryzyko infekcji lub późniejszego krwawienia.

Płód

Aborcja to przerwanie ciąży z wyboru lub z powodu nagłego stanu klinicznego.

Przeczytaj także: Rodzaje aborcji – wszystkie niezbędne informacje

Procedury aborcji

Zalegalizowane techniki w krajach, w których procedura jest zatwierdzona są podzielone według tygodni, w których mają zastosowanie. Mamy więc opcje na pierwszy i drugi trymestr ciąży.

Aborcja w pierwszym trymestrze

W pierwszym trymestrze ciąży, czyli do 14 tygodnia, uznawane opcje te to mizoprostol i aspiracja. Jak omówimy istnieją sposoby, niektóre opcje są bardziej zalecane przez lekarzy.

Mizoprostol to lek o dobrze znanych właściwościach poronnych. Jego sprzedaż jest regulowana w prawie wszystkich krajach, więc jego stosowanie ogranicza się do kwestii prawnych. Efekt, jaki wywołuje to wzrost skurczów macicy.

Jednym ze sposobów przeprowadzania aborcji wywołanej lekami jest połączenie jej z metotreksatem, który ma właściwości hamowania replikacji komórek. Razem zatrzymują wzrost płodu i wypychają zawartość macicy.

W klinikach zamiast metotreksatu mizoprostol łączy się z mifepristonem, aby przyspieszyć ten proces. W każdym razie maksymalny czas na wypisanie recepty wynosi do 10 tygodnia ciąży. Następnie, w ciągu 6 godzin dochodzi do aborcji. Są kobiety, którym zajmuje to więcej czasu, do 48 godzin.

Trzecią opcją jest aspiracja, która nie jest zalecana po 16 tygodniu ciąży. Polega na wysysaniu płodu i łożyska za pomocą specjalnego urządzenia przez pochwę.

Ze względu na formę zabiegu u kobiety pojawiają się kolejne bóle. Rejestruje się również krwawienie spowodowane mikrourazem aspiracyjnym. Zazwyczaj trwa to jeden dzień i po krótkim okresie obserwacji kobieta może wrócić do domu.

Aborcja w drugim trymestrze

Ponieważ w drugim trymestrze nastąpił wzrost płodu, sytuacja jest trudniejsza do określenia na podstawie aspektów medycznych. Dostępne są dwie opcje: dylatacja i indukcja.

W rzeczywistości techniki te są łączone w celu określenia wywołanej aborcji. Instrumenty służą do rozszerzania macicy, następnie poprzez odsysanie (jak przy aspiracji) wywołuje się podciśnienie, aby ostatecznie przystąpić do łyżeczkowania lub zeskrobania wewnętrznego obszaru narządu.

Powrót do zdrowia jest zwykle natychmiastowy i kobieta wychodzi do domu tego samego dnia. Jednak ze względu na rodzaj zabiegu w miesiącu po dylatacji należy podjąć pewne środki ostrożności.

Jeśli chodzi o indukcję, technika polega na stymulowaniu pewnego rodzaju porodu. Dlatego jest zarezerwowany dla bardzo zaawansowanych przypadków między 15 a 20 tygodniem ciąży.

Podaje się leki w celu wywołania skurczów, a ból przypomina ten, który kobieta odczuwa podczas porodu. Jeśli to konieczne, jeśli wydalenie nie nastąpi, zespół medyczny ucieka się do aspiracji lub rozszerzenia, aby nie pozostawić wewnątrz macicy resztek płodu, które mogą komplikować późniejszy powrót do zdrowia.

Kobieta u ginekologa

Aborcja nie jest legalna we wszystkich krajach. Dziś pozostaje przedmiotem kontrowersji na całym świecie.

Może Cię zainteresować: Napaść seksualna a zapobieganie ciąży

Regulacja prawne aborcji

Warto podkreślić, że te procedury aborcji są legalne w niektórych krajach, w innych zaś nie. Istnieje wiele różnic między prawami jednego regionu świata a prawami innego regionu, więc nie wszystko ma takie samo zastosowanie w zakresie legalności.

Wykonywanie tego typu techniki musi być zgodne z kanonami bezpieczeństwa biologicznego, aby nie narażać życia kobiety, która poddaje się zabiegowi. Niezbędne jest, aby licencjonowane kliniki miały w tym celu odpowiednie środki do dyspozycji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Espinoza, Henry, and Lizbeth López Carrillo. “Aborto inseguro en América Latina y el Caribe: definición del problema y su prevención.” Gaceta Médica de México 139.s1 (2003): 9-16.
  • Pacora-Portella, Percy. “Aborto terapéutico:¿ realmente existe?.” Acta médica peruana 31.4 (2014): 234-239.
  • Raymond, Elizabeth G., Margo S. Harrison, and Mark A. Weaver. “Efficacy of misoprostol alone for first-trimester medical abortion: a systematic review.” Obstetrics and gynecology 133.1 (2019): 137.
  • Shi, Beibei, et al. “Comparison of Outcomes Between Repeated and a Single Dose of Mifepristone in Combination with Misoprostol for Abortion: a Retrospective Cohort Study.” LATIN AMERICAN JOURNAL OF PHARMACY 37.7 (2018): 1383-1387.
  • White, Katharine O., et al. “First-trimester aspiration abortion practices: a survey of United States abortion providers.” Contraception 99.1 (2019): 10-15..
  • Allen, Rebecca H., and Alisa B. Goldberg. “Cervical dilation before first-trimester surgical abortion (< 14 weeks’ gestation).” Contraception 93.4 (2016): 277-291.
  • Costescu, Dustin, et al. “Medical abortion.” Journal of Obstetrics and Gynaecology Canada 38.4 (2016): 366-389.
  • World Health Organization. Medical management of abortion. World Health Organization, 2019.
  • Kapp, Nathalie, et al. “Medical abortion in the late first trimester: a systematic review.” Contraception 99.2 (2019): 77-86.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.