Przepis na niskokaloryczny sos beszamelowy keto

Nauczymy Cię, jak przygotować w domu keto sos beszamelowy, aby wprowadzić go w ramach diety niskowęglowodanowej w celu utraty wagi.
Przepis na niskokaloryczny sos beszamelowy keto

Ostatnia aktualizacja: 12 czerwca, 2023

Keto sos beszamelowy to doskonała opcja do przyprawiania potraw, gdy zależy Ci na niewielkiej ilości kalorii i braku węglowodanów. Dzięki temu można kontynuować dietę stymulującą utlenianie tłuszczu i utratę wagi.

Jednak, aby osiągnąć dobre wyniki, trzeba wprowadzić inne dobre nawyki, takie jak regularne ćwiczenia fizyczne.

Jak przygotować keto sos beszamelowy?

Istnieją różne rodzaje diety ketonowej w zależności od stopnia ograniczenia węglowodanów. Te najbardziej restrykcyjne pozwalają na spożycie około 20 gramów (prawie 1 uncji) cukrów dziennie, podczas gdy bardziej elastyczne alternatywy dopuszczają spożycie do 50 gramów (prawie 2 uncje) tych składników odżywczych każdego dnia.

Nie zawsze należy wybierać najbardziej restrykcyjną opcję, ponieważ może być trudniejsza do przestrzegania w dłuższym okresie. W każdym razie powiemy Ci, jak przygotować keto sos beszamelowy, który jest niskokaloryczny i na pewno będzie pasował do wybranej przez Ciebie diety.

Sos beszamelowy.
Keto sos beszamelowy jest łatwy w przygotowaniu i zawiera niewiele kalorii.

Składniki

Jeśli chcesz przygotować wykwintny keto sos beszamelowy dla 6 osób z niewielką ilością kalorii, będziesz potrzebować następujących składników:

 • 425 mililitrów śmietany kremówki.
 • 200 gramów twarogu
 • Pół łyżeczki soli
 • Jedna czwarta łyżeczki świeżo zmielonego czarnego pieprzu
 • Jedna czwarta łyżeczki gałki muszkatołowej

Instrukcje krok po kroku

 1. Umieść wszystkie składniki na nieprzywierającej patelni i zagotuj, ciągle mieszając. Ten ostatni krok jest ważny, w przeciwnym razie może się spalić i zepsuć sos beszamelowy.
 2. Gdy sos zacznie się gotować, zmniejsz ogień i gotuj na wolnym ogniu przez kilka minut, aby zgęstniał.
 3. Po uzyskaniu pożądanej konsystencji doprawiamy solą i przyprawami do smaku i gotowe!

Jak włączyć keto sos beszamelowy do diety?

Istnieje wiele opcji włączenia sosu beszamelowego do diety. Na przykład można go połączyć z brokułami lub innymi warzywami, a następnie zapiec w piekarniku. W ten sposób uzyskasz bardzo apetyczny efekt końcowy. Pasuje również do wielu dań mięsnych i rybnych, a nawet do ziemniaków.

Jednak nawet jeśli ma mniej kalorii niż tradycyjna receptura, nadal zwiększa ogólną zawartość kalorii w daniu. Z tego powodu należy go spożywać z umiarem. W przeciwnym razie może spowodować przyrost tkanki tłuszczowej, co może mieć negatywny wpływ na zdrowie.

Sos beszamelowy.
Sosy należy spożywać sporadycznie i z umiarem, aby uniknąć znacznego wzrostu kalorii.

Korzyści z keto sosu beszamelowego

Keto sos beszamelowy może przynieść kilka korzyści zdrowotnych, jeśli zostanie uwzględniony w kontekście zrównoważonej i zróżnicowanej diety. Zawsze trzeba unikać deficytów niezbędnych składników odżywczych, aby zapewnić sprawne funkcjonowanie organizmu, unikając w ten sposób rozwoju chronicznych i złożonych patologii.

Przede wszystkim należy zauważyć, że sos beszamelowy jest źródłem białka o wysokiej wartości biologicznej. Wykazano, że te składniki odżywcze pomagają zapobiegać wystąpieniu problemów związanych z beztłuszczową masą, takich jak sarkopenia. Powoduje postępującą redukcję tkanki mięśniowej i obniżenie siły.

Beszamel zawiera również dobrej jakości kwasy tłuszczowe. Pełnią kluczową rolę w zapewnieniu spożycia lipidów typu cis. Zwykle pomagają modulować wewnętrzne procesy zapalne.

To, na co trzeba uważać, to kwasy tłuszczowe trans, które są obecne w ultraprzetworzonych produktach pochodzenia przemysłowego. Według badań opublikowanych w BMJ, ich regularne spożywanie zwiększa ryzyko śmierci z jakiejkolwiek przyczyny.

Na koniec należy wspomnieć o antyoksydacyjnym działaniu przypraw, zarówno gałki muszkatołowej, jak i pieprzu. Zawierają szereg fitochemikaliów, które neutralizują powstawanie wolnych rodników i ich późniejsze gromadzenie się w tkankach organizmu.

Efekt ten został powiązany z mniejszą częstością występowania wielu problemów zdrowotnych, o czym świadczą badania opublikowane w European Journal of Medicinal Chemistry.

Przygotuj sos beszamelowy keto w domu

Jak widzieliśmy, wykwintny keto sos beszamelowy można łatwo przygotować w domu przy użyciu kilku składników i w krótkim czasie. Rezultat jest doskonały zarówno pod względem organoleptycznym, jak i odżywczym, dlatego może być włączany z pewną częstotliwością w kontekście zrównoważonej i zróżnicowanej diety. To znacznie lepsza opcja niż gotowe sosy z supermarketów, które zawierają sztuczne dodatki.

Na koniec należy zauważyć, że do utrzymania dobrego stanu zdrowia nie wystarczy tylko dbać o dietę. Należy promować jako całość szereg dobrych nawyków. Na przykład regularne ćwiczenia fizyczne, skupiające się na pracy siłowej. Podobnie ważne jest zapewnienie regularnej ekspozycji na światło słoneczne i wystarczającej ilości snu każdej nocy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Naseeb MA, Volpe SL. Protein and exercise in the prevention of sarcopenia and aging. Nutr Res. 2017 Apr;40:1-20. doi: 10.1016/j.nutres.2017.01.001. Epub 2017 Jan 16. PMID: 28473056.
 • de Souza RJ, Mente A, Maroleanu A, Cozma AI, Ha V, Kishibe T, Uleryk E, Budylowski P, Schünemann H, Beyene J, Anand SS. Intake of saturated and trans unsaturated fatty acids and risk of all cause mortality, cardiovascular disease, and type 2 diabetes: systematic review and meta-analysis of observational studies. BMJ. 2015 Aug 11;351:h3978. doi: 10.1136/bmj.h3978. PMID: 26268692; PMCID: PMC4532752.
 • Neha K, Haider MR, Pathak A, Yar MS. Medicinal prospects of antioxidants: A review. Eur J Med Chem. 2019 Sep 15;178:687-704. doi: 10.1016/j.ejmech.2019.06.010. Epub 2019 Jun 13. PMID: 31228811.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.