Garam Masala: co to jest i jak to zrobić

Pokażemy Ci, jak przygotować „garam masala” w domu, świetną mieszankę przypraw, którą możesz dodać do ulubionych przepisów.
Garam Masala: co to jest i jak to zrobić
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 16 września, 2022

Garam masala to mieszanka przypraw kulinarnych stosowanych głównie w kuchni orientalnej. Nadaje potrawom dość niepowtarzalny smak, a także poprawia ich gęstość odżywczą. Przede wszystkim wyróżnia się obecnością fitochemikaliów, związków, których znaczenie omówimy poniżej.

Zanim zaczniemy, chcielibyśmy wspomnieć, że stosowanie przypraw w gotowaniu jest zalecane przez większość ekspertów żywieniowych.

Czytaj dalej, bo powiemy Ci, jak przygotować przyprawę garam masala!

Co to jest garam masala?

Jak już wspomnieliśmy, garam masala powstaje z mieszanki przypraw, a mianowicie nasion kolendry, kminku, cynamonu, goździków, gałki muszkatołowej, kardamonu i czarnego pieprzu. Jednak nie ma ustalonej receptury ani proporcji. Zarówno liczba przypraw, jak i ich proporcje mogą się zmieniać, również w zależności od części świata, w której robi się garam masala.

Jest to jednak przyprawa, którą można kupić już przygotowaną w supermarkecie. Warto jednak kupić ją w sklepie z przyprawami, ponieważ jej jakość organoleptyczna będzie znacznie wyższa.

Ryż z garam masala.
Garam masala to mieszanka przypraw, którą można dodawać do szerokiej gamy potraw.

Składniki

Aby zrobić wykwintną garam masalę, możesz użyć następujących składników:

  • 1 łyżeczka nasion kminku
  • 1 łyżeczka czarnego pieprzu
  • 1/2 łyżeczki kardamonu
  • 1/2 łyżeczki mielonego cynamonu
  • 1/4 łyżeczki goździków
  • 1 łyżeczka nasion kolendry
  • 1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
  • Jeden kawałek suszonego chili

Przygotowanie krok po kroku

  1. Podgrzej patelnię na małym ogniu.
  2. Następnie dodaj przyprawy i pozwól im się prażyć przez 5 do 10 minut, aby wydobyć cały ich aromat i smak. Oczywiście ważne jest, aby nie dopuścić do ich spalenia. Warto być uważnym i mieszać co kilka minut, a także używać patelni z powłoką zapobiegającą przywieraniu.
  3. Po upływie określonego czasu włóż przyprawy do moździerza i dokładnie zgnieć.
  4. Gdy zamienią się w drobny proszek, będziesz mógł ich używać.

Przechowywanie i użytkowanie

Najlepszym sposobem na zachowanie korzyści, aromatu i niesamowitego smaku garam masala jest umieszczenie mieszanki przypraw w szczelnie zamkniętym szklanym słoiku i trzymanie jej z dala od światła i ciepła.

Aby użyć garam masala, po prostu dodawaj mieszankę do różnych potraw i sosów. Dobrze komponuje się z curry, gulaszami, zapiekankami i warzywami. Jednak zawsze należy ją dodawać pod koniec procesu gotowania, w przeciwieństwie do innych przypraw kulinarnych.

Może ci się także spodobać: Owoce, które przyspieszają metabolizm

Korzyści ze spożywania garam masala

Garam masala.

Przede wszystkim należy położyć szczególny nacisk na zawarte w tej przyprawie przeciwutleniacze. Neutralizują powstawanie wolnych rodników i ich późniejsze gromadzenie w tkankach organizmu. Wykazano, że mechanizm ten pomaga zapobiegać rozwojowi przewlekłych patologii.

Ponadto preparat zawiera cynamon. Jak stwierdzono w badaniach opublikowanych w czasopiśmie JPMA, substancja ta ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu i kontrolowaniu cukrzycy. Może obniżać poziom glukozy we krwi, co również zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę a także insulinooporność komórek organizmu.

Na koniec trzeba powiedzieć, że zawiera związek zwany kapsaicyną, który odpowiada za jej pikantny smak. Związek ten zwiększa temperaturę ciała i wydatek energetyczny. Istnieją dowody na to, że przyczynia się do stymulacji spalania zbędnych tłuszczów w organizmie.

Przygotuj w domu garam masala

Jak widzieliśmy, przygotowanie garam masala w domu jest naprawdę proste. To mieszanka przypraw kulinarnych, którą można dodawać do wielu różnych potraw, poprawiając ich właściwości organoleptyczne i dostarczając wysokiej jakości fitochemikaliów o wysokiej zdolności antyoksydacyjnej. Z tego powodu zalecamy jej regularne stosowanie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Neha, K., Haider, M. R., Pathak, A., & Yar, M. S. (2019). Medicinal prospects of antioxidants: A review. European journal of medicinal chemistry178, 687–704. https://doi.org/10.1016/j.ejmech.2019.06.010
  • Sharma, S., Mandal, A., Kant, R., Jachak, S., & Jagzape, M. (2020). Is Cinnamon Efficacious for Glycaemic Control in Type-2 Diabetes Mellitus?. JPMA. The Journal of the Pakistan Medical Association70(11), 2065–2069.
  • Varghese, S., Kubatka, P., Rodrigo, L., Gazdikova, K., Caprnda, M., Fedotova, J., Zulli, A., Kruzliak, P., & Büsselberg, D. (2017). Chili pepper as a body weight-loss food. International journal of food sciences and nutrition68(4), 392–401. https://doi.org/10.1080/09637486.2016.1258044

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.