Dodaj pieprz do pralki - ale czy wiesz, dlaczego warto to zrobić?

Pieprz ma zastosowania wykraczające poza poprawę smaku potraw. Czy wiesz, że możesz dodać czarny pieprz do swojej pralki? Tutaj dowiesz się, jak dbać o ubrania.
Dodaj pieprz do pralki - ale czy wiesz, dlaczego warto to zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy kiedykolwiek słyszałeś poradę „Dodaj pieprz do pralki”? Każdy, kto nigdy nie był świadkiem powolnego blaknięcia kolorów swoich nowych ubrań po kilku praniach, może uważać się za szczęściarza. Jest to jednak problem, który zwykle różni się w zależności od rodzaju tkanin i pielęgnacji.

Mając to na uwadze, chcemy Ci powiedzieć, dlaczego powinieneś dodawać czarny pieprz do swojej pralki!

Cóż, według popularnej literatury, dodanie tej przyprawy do prania może pomóc w zachowaniu koloru tkanin. Jeśli więc odwrócenie odzieży na lewą stronę nie zadziałało lub jeśli użycie określonych produktów również nie pomogło , dlaczego nie rozważyć tej opcji? Więcej na ten temat opowiemy w poniższym artykule.

Dodaj pieprz do pralki – ale po co?

Przez wiele lat ludzie używali czarnego pieprzu jako środka wspomagającego usuwanie pozostałości z produktów do prania. Anegdotyczne dowody wskazują, że ta przyprawa działa jak „papier ścierny” wewnątrz pralki. Dlatego oprócz używania go jako przyprawy może być również dobrym rozwiązaniem do pielęgnacji odzieży.

W szczególności mówi się, że jego właściwości przyczyniają się do zachowania oryginalnego odcienia kolorowych ubrań. Są nawet tacy, którzy twierdzą, że zapobiega marszczeniu się ubrań. Należy pamiętać, że odcienie, które najbardziej czerpią korzyści z tego składnika, to ciemne kolory, takie jak niebieski lub czarny. Czy jesteś gotowy, aby spróbować tej sztuczki ?

Należy pamiętać, że to trochę bajka i dlatego nie ma całkowitej pewności, że zadziała. Mimo to możesz spróbować następnym razem, gdy będziesz prać kolorowe ubrania. Unikaj jednak używania go na białych lub jasnych ubraniach, ponieważ może powodować niepożądane plamy.

dodaj pieprz do pralki
Wielu uważa, że umieszczenie czarnego pieprzu w pralce pomaga usunąć pozostałości wewnątrz urządzenia. Dodatkowo pomaga zachować kolor ciemnych ubrań.

Możesz być także zainteresowany: Farbowanie ubrań w domu – 4 ważne wskazówki

Jak dodać czarny pieprz do pralki?

P rawdopodobnie jesteś ciekawy wypróbowania tej interesującej sztuczki z praniem. Musisz jednak zająć się tym we właściwy sposób, aby uniknąć ewentualnych niedogodności. Dlatego w kolejnych akapitach przedstawimy Ci instrukcje krok po kroku, jak zastosować tę metodę w najbardziej efektywny sposób.

  • Przygotowanie składnika: Przede wszystkim należy jak najdrobniej zmielić czarny pieprz. Innymi słowy, upewnij się, że jest całkowicie zmieniony w puder. Lub oczywiście możesz kupić pieprz, który jest już w postaci proszku.
  • Przygotuj ubrania z przyprawą: gdy przyprawa jest gotowa, należy dodać ją do pralki. Zalecana ilość to około dwóch łyżek stołowych.
  • Przygotuj pralkę: i na koniec, po prostu włącz pralkę i użyj zwykłych programów. Nagromadzone osady zostaną usunięte podczas prania. Po zakończeniu możesz wysuszyć ubrania tak, jak zawsze.

Możesz również przeczytać: Tłuste plamy na ubraniach. Czym je usunąć?

Ostatnie zalecenia dotyczące utrzymania koloru ubrań

Dodanie czarnego pieprzu do pralki to nie jedyny sposób na dłuższą trwałość koloru ubrań. Detergenty i produkty są obecnie produkowane właśnie w tym celu. Jeśli jednak wolisz postawić na naturalne metody, istnieje kilka innych ciekawych sztuczek, które możesz przetestować. Sprawdź je !

  • Aby zachować żywe kolory ulubionych ubrań, dodaj 1/4 szklanki soli kamiennej na litr zimnej wody. Następnie włóż ubrania i pozostaw je na noc. Na koniec umyj jak zwykle.
  • Pamiętaj, aby zawsze czytać metki dotyczące prania na każdym ubraniu. W zależności od rodzaju tkaniny sugerowane jest konkretne pranie. Jeśli weźmiesz pod uwagę te zalecenia, będziesz w stanie zachować jego kolor przez dłuższy czas.
  • W przypadku wyblaknięcia odzieży, wypierz ją ręcznie, oddzielnie od reszty ubrań. Przed praniem namocz je w niewielkiej ilości wody i octu.
  • Staraj się prać je na zimno, ponieważ gorąca woda może spowodować utratę koloru niektórych rodzajów odzieży.
  • Aby zadbać zarówno o kolor, jak i jakość tkanin, dodaj do cyklu prania 1/2 szklanki sody oczyszczonej. Ten składnik ma podobną funkcję do czarnego pieprzu. A jeśli szukasz również miękkości, dodaj 1 szklankę białego octu.
pranie
Ocet, soda oczyszczona i sól to inne produkty, które mogą pomóc zadbać o ubrania podczas prania.

O czym należy pamiętać?

Zarówno czarny pieprz, jak i inne naturalne składniki wydają się być pomocne przy praniu odzieży. Należy jednak pamiętać, że są to sztuczki pochodzące z literatury popularnej i dlatego nie ma całkowitej pewności, że działają. W każdym razie możesz je wypróbować, postępując zgodnie z instrukcjami, które podaliśmy powyżej.

Jeśli zdecydujesz się na dodanie czarnego pieprzu do pralki, pamiętaj, aby robić to tylko wtedy, gdy nadejdzie pora prania ubrań w ciemnych kolorach. Nie jest zalecany do białych ubrań, ponieważ może powodować plamy. Spróbuj i daj nam znać, jak poszło!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Escuela Agrícola Panamericana. Pimienta negra. Honduras 1998.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.