Poznaj domowe środki, które naturalnie leczą powierzchowne grzybice

Możesz użyć naturalnych składników, aby złagodzić dyskomfort spowodowany powierzchownymi grzybicami. Dowiedz się, jakich środków możesz użyć!
Poznaj domowe środki, które naturalnie leczą powierzchowne grzybice
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Grzybice powierzchowne to grzybicze infekcje skóry, które mogą objawiać się w dowolnym miejscu na ciele w każdym wieku. Jednak częściej występują na skórze głowy, genitaliach i paznokciach, zwłaszcza paznokciach u nóg.

Grzybica skóry będzie się różnić w zależności od rodzaju zmiany. Chociaż są to zwykle łagodne patologie grzybicze, nie należy wykluczać konsultacji z dermatologiem. Zwłaszcza jeśli na skórze występuje kilka zauważalnych śladów patologii.

Środki na powierzchowne grzybice

Istnieje kilka domowych środków, które w naturalny sposób łagodzą grzybicę skóry. Mogą być stosowane jako uzupełnienie leków przepisanych przez lekarza, jeśli oczywiście zostaną przez niego zatwierdzone.

Chociaż ich skuteczność nie została dokładnie udowodniona przez badania naukowe, używa ich tysiące ludzi na całym świecie w celu łagodzenia dyskomfortu spowodowanego tym schorzeniem skóry.

1. Olejek z drzewa herbacianego

Butelka olejku z drzewa herbacianego.

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego jest jednym z najpopularniejszych leków na powierzchowne grzybice. W rzeczywistości jest powszechnym składnikiem receptur kosmetyków naturalnych do walki z trądzikiem i łupieżem, a także z kandydozą. Dodatkowo jest to jeden z najpopularniejszych sposobów leczenia grzybicy skóry.

Uwaga: aby go użyć, należy rozcieńczyć kilka kropli w dużej ilości wody lub oleju nośnego, ponieważ czysty olej może pogorszyć problem.

2. Olejek eteryczny z oregano

Uważa się, że olejek eteryczny z oregano ma właściwości antybiotyczne i przeciwgrzybicze, które mogą naturalnie pomóc w łagodzeniu powierzchownej grzybicy. Bardzo często z tego oleju przygotowuje się toniki, zawsze rozcieńczając go wodą.

3. Lekarstwo na powierzchowne grzybice: imbir

Imbir to przyprawa lecznicza, której przypisuje się wiele korzystnych dla zdrowia właściwości. Wyróżnia się przede wszystkim działaniem przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Jednak mówi się również, że ma działanie przeciwdrobnoustrojowe, więc warto go użyć w celu pozbycia się niektórych rodzajów bakterii i grzybów.

Podobno domowy tonik imbirowy może w naturalny sposób złagodzić powierzchowne grzybice skóry.

4. Propolis

Propolis to substancja używana przez pszczoły do utrzymania sterylności ula. Z tego powodu niektórzy uważają go za jeden z najlepszych naturalnych antybiotyków i dobry środek na złagodzenie powierzchownej grzybicy w naturalny sposób. Ludzie zwykle używają go w następujący sposób:

  • Miejscowo: Nałóż go bezpośrednio na dotknięty obszar. Rekomendujemy wybór bezalkoholowego produktu propolisowego.
  • Doustnie: Zażywaj pięć kropli co trzy godziny, aż znikną powierzchowne grzybice. Jako środek zapobiegawczy możesz codziennie przyjmować pięć kropli na pusty żołądek.

5. Cynamon cejloński

Cynamon to przyprawa, którą zdecydowanie powinieneś mieć w swojej apteczce. W rzeczywistości zawartość niacyny, tiaminy i kwasu askorbinowego czyni go bardzo skutecznym środkiem grzybobójczym.

Uwaga: do domowego naparu lub toniku zazwyczaj zaleca się wybór cynamonu cejlońskiego, który jest odmianą leczniczą.

6. Czosnek

Trochę czosnku na powierzchowne grzybice.

Czosnek jest świetnym lekarstwem na powierzchowne grzybice, ponieważ jest bardzo silnym antybiotykiem  i środkiem przeciwgrzybiczym. Możesz zarówno nakładać go miejscowo, jak i jeść na surowo. Jeśli trudno ci go zjeść, kup kapsułki z czosnkiem.

Uwaga: spożywanie surowego czosnku może u niektórych osób powodować dyskomfort żołądkowy. Dlatego zalecamy zawsze spożywać go z umiarem.

7. Naturalne lekarstwo na powierzchowne grzybice: aloes

Trochę galaretki z aloesu na drewnianej desce.

Wreszcie, aloes to kolejny produkt, który musisz mieć w domu, ponieważ może pomóc w leczeniu różnych schorzeń. Ponadto jest również bardzo praktycznym składnikiem dodawanym do wszelkiego rodzaju kosmetyków i produktów naturalnych.

Ma nie tylko właściwości nawilżające, przeciwutleniające i lecznicze, ale także działa przeciwdrobnoustrojowo. Dlatego przydatne może być jego zastosowanie na obszarze dotkniętym powierzchowną grzybicą.

Zawsze konsultuj się z dermatologiem

Chociaż wiele osób poleca te środki, jeśli masz powierzchowną grzybicę lub inny problem ze skórą lub paznokciami, nie możesz wykluczać wizyty u dermatologa.

Pamiętaj, że lekarz specjalista zawsze będzie w stanie wskazać Ci najodpowiedniejsze dla Ciebie leczenie, a także dać najkorzystniejsze rekomendacje.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Carson CF, Hammer KA, Riley TV. Melaleuca alternifolia (Tea Tree) oil: a review of antimicrobial and other medicinal properties. Clin Microbiol Rev. 2006;19(1):50–62. doi:10.1128/CMR.19.1.50-62.2006
  • Garrote A. Micosis cutáneas. Vol. 21. Núm. 8. páginas 82-90 (Septiembre 2002)
  • Nazzaro F, Fratianni F, Coppola R, Feo V. Essential Oils and Antifungal Activity. Pharmaceuticals (Basel). 2017;10(4):86. Published 2017 Nov 2. doi:10.3390/ph10040086
  • Leyva-López N, Gutiérrez-Grijalva EP, Vazquez-Olivo G, Heredia JB. Essential Oils of Oregano: Biological Activity beyond Their Antimicrobial Properties. Molecules. 2017;22(6):989. Published 2017 Jun 14.
  • Hamman, J. H. (2008, August). Composition and applications of Aloe vera leaf gel. Molecules.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.