Powody aby rzucić palenie i przepisy na sukces

Powody aby rzucić palenie i przepisy na sukces

Ostatnia aktualizacja: 28 czerwca, 2020

Powody aby rzucić palenie? Jest ich wiele, ale najważniejszym jest zapewnienie sobie lepszej jakości życia.

Jednak miliony ludzi nadal palą, pomimo znanych ogólnie faktów: papierosy wyrządzają krzywdę – sprzyjają utracie życia ludzkiego oraz powodują, że osoby nie pałace stają się biernymi palaczami.

W rzeczywistości ostatnio nastąpił znaczny wzrost stosowania tytoniu przez kobiety i młodzież poniżej 18 roku życia. Najwyraźniej kampanie nie są skuteczne; tytoń wciąż stanowi dodatek do kontaktów społecznych, który jest głęboko zakorzeniony w naszym społeczeństwie.

Pomimo tego, że powody aby rzucić palenie, są nieskończone, wciąż trudno nam wykorzenić ten nawyk. Jeśli myślisz o rzuceniu tego okropnie szkodliwego nawyku, to zapraszamy Cię do podjęcia pierwszego kroku. Dokonaj właściwego wyboru, czytając nasz artykuł.

Powody aby rzucić palenie

Większość palaczy nie jest świadoma, jak może to wpływać na ich ciało. Nie zdają sobie sprawy z tego, co się dzieje, kiedy uzależnienie powoli przejmuje nad nimi kontrolę.

Model płuc.

Szokujące dane, jak choćby te, że papieros zawiera blisko 4000 pierwiastków chemicznych, z których 400 ma działanie rakotwórcze, powinny stanowić więcej niż wystarczający powód do ograniczenia uzależnienia.

Jednak biorąc pod uwagę Twoje zdrowie, jest jeszcze więcej powodów, aby zlikwidować ten nawyk. Niektóre z nich są następujące:

 • Po 20 minutach bez palenia ciśnienie krwi wraca do normy.
 • 12 godzin po rzuceniu palenia, poziomy tlenku węgla we krwi normalizują się. Ciało eliminuje je całkowicie następnego dnia. Płuca również zaczynają pozbywać się pozostałości tytoniu.
 • Po dwóch tygodniach bez palenia, funkcja płuc znacznie się poprawia, a organizm przestaje mieć problem z kurczowym łapaniem powietrza podczas chodzenia lub biegania.
 • W ciągu pierwszych 8 miesięcy od rzucenia palenia zmniejsza się liczba infekcji, uczucie duszności i kaszel.
 • Po roku od rzucenia palenia zmniejsza się ryzyko wystąpienia problemów z sercem.
 • Po 5 latach zmniejsza się ryzyko niektórych rodzajów raka, takich jak rak gardła, pęcherza i przełyku.
 • W ciągu 10 lat ryzyko zachorowania na raka płuc zmniejsza się o 50%.

Czy istnieje dzisiaj metoda, która pozwala rzucić palenie?

Ważne jest, aby zrozumieć, że nie ma “jednej metody” na rzucenie palenia. Istnieje wiele strategii, które mogą pomóc palaczom w porzuceniu tego niebezpiecznego uzależnienia.

W każdym razie palacze, którzy chcą rzucić palenie, muszą zdecydować się na kilka różnych sposobów. Dążenie do celu, patrząc jednocześnie jakie plusy czekają w przyszłości pomoże palaczom uzyskać pożądane rezultaty.

Obszary do rozważenia, jeśli chcesz rzucić palenie

Aby całkowicie rzucić palenie, musisz podjąć działania w dwóch kluczowych obszarach: psychologicznym i dietetycznym. Niektóre niezbędne kroki w każdym obszarze to:

Obszar psychologiczny

Kobieta niszcząca papierosa - powody aby rzucić palenie
 • Kontrolowanie czynników społecznych i emocjonalnych, które prowadzą do palenia (bycie z niektórymi przyjaciółmi, palenie po wypiciu filiżanki kawy lub podczas przerw w pracy).
 • Postrzeganie siebie jako niepalącego i mówienie o tym znajomym i rodzinie. Są to strategie poznawcze, które mogą wzmocnić siłę woli.
 • Uczenie się ćwiczeń oddechowych i trening uważności mogą pomóc w ustąpieniu objawów związanych z odstawieniem papierosów.
 • Znajdowanie nowych sposobów stymulowania mózgu, wykonywanie ćwiczeń i podejmowanie inspirujących działań, takich jak sport.

Dietetyczny

 • Unikaj słodyczy, ponieważ mogą zwiększać apetyt na tytoń.
 • Regularnie spożywaj białko. Należy jednak unikać spożywania go w nadmiarze, ponieważ metabolizm organizmu zwalnia po rzuceniu palenia.
 • Zwiększ spożycie witaminy C w diecie: pomarańcze, cytryny, mango, kiwi, jagody, grejpfruty.
 • Zjedz śniadanie zaraz po wstaniu, aby zapobiec zachciankom. Trzymanie się z dala od kawy jest niezbędne, ponieważ jest stymulantem, który wzmaga pragnienie nikotyny.
 • Wybierz herbaty, które łagodzą apetyt na papierosy. Na przykład cynamon, korzeń lukrecji, kozłek, herbata z passiflory.
 • Dodaj do diety detoksykujące zupy, takie jak zupa z karczocha.

Przydatne produkty do rzucenia palenia

Jeśli chcesz czerpać korzyści z odrzucenia nałogu powinieneś rozważyć zastosowanie strategii, nawyków i produktów o najwyższym wskaźniku sukcesu.

Spray nikotynowy.

Poza wspomnianymi powyżej planami psychologicznymi i dietetycznymi, palacze, którzy chcą rzucić palenie, mogą skorzystać z różnych produktów dostępnych na rynku w celu zmniejszenia objawów odstawienia.

Rzucenie palenia jest aktem poważnej siły woli, która skupia się na następujących kwestiach:

 • Guma nikotynowa: guma do żucia powinna zastąpić tytoń, ponieważ organizm może wchłaniać nikotynę przez błonę śluzową jamy ustnej. To bardzo przydatna opcja.
 • Tabletki nikotynowe: wystarczy wsunąć te tabletki do ust, aby kontrolować pragnienie palenia, jak również objawy odstawienia.
 • Spray do ust: Spray może zmniejszyć chęć na papierosa w ciągu kilku minut. Potrzebujesz tylko kilku aerozoli i możesz pożegnać się ze szkodliwym nawykiem!
 • Plastry nikotynowe: Wystarczy przykleić je do skóry w celu kontrolowanego przepływu nikotyny w organizmie.

Jeśli jesteś jedną z tych osób, która już kilka razy próbowała rzucić palenie, ale zawsze wracała do nałogu, nalegamy, żebyś się nie poddawał.

Nawet jeśli porzucałeś go dziesięć razy i próbujesz zrobić to po raz jedenasty. Powiedz sobie, że zasługujesz na życie zdrowe i wolne od chorób związanych z papierosami.

Znajdź strategię, która najlepiej pasuje do Ciebie i Twoich celów. Pamiętaj, że decyzja o rzuceniu palenia jest pierwszym i najważniejszym krokiem do znacznie zdrowszego życia. Gratulacje!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.