Post w czasie ciąży: zagrożenia i zalecenia

Post w czasie ciąży jest możliwością, którą rozważają niektóre przyszłe matki, albo ze względu na swoje przekonania religijne, albo dlatego, że uważają to za zdrowe.
Post w czasie ciąży: zagrożenia i zalecenia

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 20 sierpnia, 2022

Post w czasie ciąży to praktyka, która niesie ze sobą ryzyko. Jak wiemy, na tym etapie niezbędne jest odpowiednie odżywianie, aby zachować dobre zdrowie zarówno matki, jak i dziecka. Dlatego pozbawianie się jedzenia podczas ciąży jest więcej niż wątpliwe.

Mimo to niektóre kobiety decydują się na poszczenie na tym etapie, czy to z powodów religijnych, czy też z powodu przekonań dotyczących stylu życia, jaki powinny prowadzić. Dziś nauka znalazła dowody na to, że nie jest to zdrowe, a wręcz przeciwnie, prowadzi do komplikacji. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, czytaj dalej.

Post w czasie ciąży

Post stał się modny na całym świecie, ponieważ jego praktyka wiąże się z pewnymi korzyściami zdrowotnymi. W szczególności, post przerywany zdobył popularność ze względu na jego wpływ na utratę wagi i objawy zespołu metabolicznego.

Jest to jednak strategia, którą powinni nadzorować specjaliści ds. zdrowia lub żywienia, ponieważ nie jest odpowiednia dla wszystkich. W przypadku ciąży nie ma wystarczających dowodów na skutki stosowania postu. Mimo to niektóre badania wiążą tę praktykę ze zwiększonym ryzykiem cukrzycy ciążowej i indukcji porodu.

Kobieta w ciąży.
Stosowanie postu w czasie ciąży wiąże się z podwyższonym ryzykiem cukrzycy ciążowej.

Do czego może doprowadzić post w czasie ciąży

Kilka lat temu przeprowadzono badanie dotyczące skutków poszczenia w czasie ciąży w grupie szczurów. Stwierdzono, że zwierzęta, które nie jadły pokarmu przez ponad 12 godzin, zwiększały ryzyko przedwczesnych porodów.

Dzieje się tak, ponieważ niedobór pokarmu zwiększa ilość substancji zwanej „hormonem uwalniającym kortykotropinę”, która może stymulować poród, nawet w sposób przedwczesny.

Brakuje podobnych badań na ludziach, ale odkrycia skłaniają naukowców do rozważenia trzech możliwych skutków postu w czasie ciąży. Obejmują one:

  • Niska waga urodzeniowa. Post prowadzi do tymczasowego niedożywienia, które może mieć trwały wpływ na płód. To grozi nie tylko niską wagą urodzeniową, ale także zwiększonym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2 lub problemami z nerkami u dziecka.
  • Zaburzenia funkcji poznawczych. Ograniczenia żywieniowe mogą zwiększać poziom kortyzolu, hormonu stresu. Jeśli tak się stanie, może to prowadzić do upośledzenia funkcji poznawczych u dziecka.
  • Inne. Czasami powstrzymywanie się od jedzenia prowadzi do produkcji ciał ketonowych, cząsteczek, które powstają w wątrobie i mogą mieć negatywny wpływ na płód.

Możesz także przeczytać: Post przerywany: schudnij i popraw zdrowie

Okresowy post

Jedną z modnych praktyk jest przerywany post, który ma wiele zalet. Polega na pozbawianiu się jedzenia na określony czas, codziennie, co drugi dzień lub raz w tygodniu.

Jak już wspomnieliśmy, jest to strategia, która nie jest odpowiednia dla wszystkich, także dla kobiet w ciąży. Chociaż prawdą jest, że jej praktyka przyczynia się do utraty wagi, w czasie ciąży niesie ze sobą więcej zagrożeń niż korzyści.

Przedłużony post

Badania przeprowadzone na owcach wykazały, że po kilku godzinach postu ruchy oddechowe płodu uległy zmniejszeniu. Kiedy ponownie podano im pokarm, wartości wróciły do normy.

Z drugiej strony, badania przeprowadzone na kobietach, które poszczą podczas ciąży w ramach Ramadanu, nie wykazały, aby ta praktyka powodowała poważne problemy dla płodu. Jednak inne niedawne badanie przyniosło inne wnioski.

W tym drugim przypadku zbadano 41 000 dzieci muzułmańskich matek, które pościły w czasie ciąży w ramach Ramadanu. Stwierdzono wzrost śmiertelności niemowląt o 33%, gdy poszczenie odbywało się w pierwszych tygodniach ciąży, 29% w pierwszym trymestrze i 22% w trzecim trymestrze.

Podstawowe żywienie w ciąży

Kobieta w ciąży nie powinna jeść za dwoje, ale powinna przyjmować składniki odżywcze niezbędne do wzrostu i rozwoju nowego życia. Idealnym rozwiązaniem jest podzielenie spożywanego pokarmu na pięć posiłków dziennie, którym towarzyszy optymalne spożycie wody. Składniki odżywcze, które powinny być traktowane priorytetowo, to:

Kobieta w ciąży.
Utrzymanie zdrowej i zbilansowanej diety to najlepszy sposób na uniknięcie nadmiernego przybierania na wadze podczas ciąży.

Rekomendacje końcowe

Post w czasie ciąży nie jest opcją do rozważenia – nawet krótki post. Jak widzieliśmy, chociaż nie ma jednoznacznych badań na ten temat, możliwe negatywne skutki są wystarczającym powodem, aby nie podejmować ryzyka.

Ważne jest, aby uważać na swoją wagę, ale ta metoda nie jest najlepszą opcją na tym etapie. Konieczne jest przestrzeganie zaleceń lekarza i dietetyka, które obejmują zdrową dietę, aktywność fizyczną i dbanie o emocje.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Vasim I, Majeed CN, DeBoer MD. Intermittent Fasting and Metabolic Health. Nutrients. 2022 Jan 31;14(3):631. doi: 10.3390/nu14030631. PMID: 35276989; PMCID: PMC8839325.
  • Sally Ann Lederman, Pedro Rosso, Effects of Fasting During Pregnancy on Maternal and Fetal Weight and Body Composition in Well-Nourished and Undernourished Rats, The Journal of Nutrition, Volume 111, Issue 10, October 1981, Pages 1823–1832, https://doi.org/10.1093/jn/111.10.1823.
  • Alkhalefah A, Dunn WB, Allwood JW, Parry KL, Houghton FD, Ashton N, Glazier JD. Maternal intermittent fasting during pregnancy induces fetal growth restriction and down-regulated placental system A amino acid transport in the rat. Clin Sci (Lond). 2021 Jun 11;135(11):1445-1466. doi: 10.1042/CS20210137. PMID: 34008846.
  • McCrabb GJ , Hosking BJ Egan AR (1992) Changes in the maternal body and feto-placental growth following various lengths of feed restriction during mid-pregnancy in sheep. Australian Journal of Agricultural Research 43, 1429-1440. https://doi.org/10.1071/AR9921429.
  • Mirghani HM, Hamud OA. The effect of maternal diet restriction on pregnancy outcome. Am J Perinatol. 2006 Jan;23(1):21-4. doi: 10.1055/s-2005-923435. PMID: 16450268.
  • Glazier JD, Hayes DJL, Hussain S, D’Souza SW, Whitcombe J, Heazell AEP, Ashton N. The effect of Ramadan fasting during pregnancy on perinatal outcomes: a systematic review and meta-analysis. BMC Pregnancy Childbirth. 2018 Oct 25;18(1):421. doi: 10.1186/s12884-018-2048-y. PMID: 30359228; PMCID: PMC6202808.
  • Álvarez, N. C. C., Befeler, J. S., Martínez, J. A. R., Rodríguez, A. B., & Restrepo, P. (2011). Estado nutricional en el embarazo y su relación con el peso del recién nacido. An Med (Mex), 56(3), 126-132.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.