Płatki śniadaniowe ze sklepu – zdrowe alternatywy!

Komercyjnie produkowane płatki śniadaniowe są produkowane na masową skalę, więc oczywiste jest to, że zawierają niezdrowe składniki. Zastąpienie produktów ze sklepu pełnoziarnistą domową alternatywą przyniesie korzyści Twojemu zdrowiu.
Płatki śniadaniowe ze sklepu – zdrowe alternatywy!

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wszyscy doskonale wiemy, że przetworzona żywność przyciąga wielu ludzi niczym magnes. Jednak dziś przyjrzymy się korzyściom z zamiany komercyjnych płatków śniadaniowych na zdrowe, domowe płatki śniadaniowe w wersji pełnoziarnistej. Chociaż komercyjne płatki mogą wyglądać znacznie bardziej apetycznie, produkty pełnoziarniste są znacznie zdrowsze.

Pierwszym problemem związanym z komercyjnymi produktami śniadaniowymi jest to, że zawierają one ogromne ilości cukru. Co więcej, na ich pudełkach można często przeczytać, że zawierają błonnik pokarmowy. Niestety po dokładnej analizie etykiety wartości odżywczej, zobaczysz, że ta ilość jest znikoma.

Dlatego właśnie w dzisiejszym artykule przyjrzymy się niektórym korzyściom z zastąpienia płatków komercyjnych produktami, takimi jak płatki owsiane, płatki kukurydziane i kiełki pszenicy. Bardzo ważne jest to, aby jeść je w ich naturalnej i nieprzetworzonej formie.

Zdrowe, pełnoziarniste płatki śniadaniowe a utrzymywanie prawidłowej masy ciała

Płatki śniadaniowe kupowane w sklepie zawierają duże ilości cukru, co sprawia, że ​​stają się uzależniające i pragniesz jeść ich jeszcze więcej. Bardzo często zdarza się, że w zaledwie dwa śniadania możesz opróżnić całe opakowanie. Nie jest ani dobre dla twojego zdrowia, ani dla portfela.

Dokładnie tego pragną duże koncerny. Chcą, abyśmy jedli często, dużo i regularnie kupowali więcej. Zazwyczaj ich produkty są jednocześnie znacznie droższe niż owies, kiełki pszenicy lub płatki kukurydziane.

Ponadto, ponieważ pełnoziarniste płatki śniadaniowe nie mają cukru, nie będziesz odczuwał potrzeby ich jedzenia, dopóki nie będziesz naprawdę głodny. Inną zaletą jest to, że są bardzo sycące, co pomaga w utracie wagi. Jest to przecież cel wielu z nas.

Zastąpienie komercyjnych płatków zbożami pełnoziarnistymi pomoże ci utrzymać prawidłową masę ciała. Ponieważ nie będziesz uzależniony od dostarczania niezdrowych cukrów prostych, będziesz jadł tylko tyle jedzenia, ile tak naprawdę potrzebuje twoje ciało. Nie będziesz też opychać się regularnie wysoce przetworzoną żywnością!

Pełnoziarniste płatki śniadaniowe usprawniają procesy trawienia

Jeśli masz problemy z zaparciami, zastąpienie komercyjnych płatków śniadaniowych pełnoziarnistymi alternatywami to świetny pomysł. Wysoka zawartość błonnika pokarmowego w pełnoziarnistych produktach nie tylko zwiększa liczbę zdrowych bakterii w jelitach, ale także pozwala zmiękczyć kał, co ułatwia wypróżnianie.

Poprawa funkcjonowania przewodu pokarmowego ma wiele zalet dla naszego zdrowia ogólnego. Główne zalety to między innymi zapobieganie hemoroidom, a także zwalczanie zapalenia uchyłków jelitowych i owrzodzeń. Dzięki świadomej i zdrowej diecie możesz bezpiecznie powstrzymać te choroby przed rozwojem.

zdrowe śniadanie

Jednak nie zaleca się spożywania zbyt dużej produktów zawierających błonnik, jeśli cierpisz na wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub jeśli cierpisz na biegunkę. Te dolegliwości mogą powodować, że problem może się pogorszyć, a jest to sytuacja, w której z pewnością nie chcesz się znaleźć.

Zdrowe płatki śniadaniowe mogą obniżać poziom cholesterolu

Wysoki poziom cholesterolu jest czymś, co dotyczy wielu osób. Wiele z nich musi nawet przyjmować leki, aby go kontrolować. Jeśli nie chcesz osiągnąć tego etapu, dobrym sposobem na zachowanie zdrowia jest zastąpienie niezdrowej i przetworzonej żywności jej zdrowymi alternatywami.

W jaki sposób produkty pełnoziarniste mogą obniżyć poziom cholesterolu?

Wysoka zawartość błonnika pokarmowego w tym rodzaju ziaren pomaga pozbyć się złego cholesterolu (LDL), co pozostawia więcej miejsca na dobry cholesterol. Dlatego o wiele lepiej jest spożywać umiarkowaną ilość pełnych ziaren każdego dnia niż wybierać produkty, które obiecują je zmniejszyć, lub leków, które mogą powodować wiele skutków ubocznych.

Podsumowanie i konkluzje

Jak widać, zastąpienie gotowych płatków śniadaniowych zbożami pełnoziarnistymi to bardzo dobry pomysł. Jednak zawsze powinieneś dokładnie czytać informacje zawarte na etykiecie składników odżywczych na produktach, które zamierzasz kupić.

Może się okazać, że kupowany owies nie jest tak „naturalny” i jest w rzeczywistości bardziej przetworzony, niż ci się wydawało.

płatki śniadaniowe z jogurtem

Czytanie tego, co zawiera dany produkt spożywczy, może się wydawać uciążliwe. Pomyśl jednak, że kiedy to zrobisz, będziesz wiedział, które produkty powinieneś wybierać w przyszłości, a których powinieneś unikać. Dlatego warto podjąć ten minimalny wysiłek, bo długoterminowo przyniesie Ci on wiele korzyści dla Twojego zdrowia.

Jaki rodzaj płatków zazwyczaj kupujesz? Czy zazwyczaj jesz płatki śniadaniowe przepełnione cukrem i konserwantami, czy produkty pełnoziarniste? Całe ziarna dostarczą Ci tych wszystkich korzyści, o których wspominaliśmy powyżej, a także pozwolą Ci zaoszczędzić ciężko zarobione pieniądze.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.