Owrzodzenie jamy ustnej — skuteczne sposoby na rozwiązanie problemu

Czy cierpisz czasem na owrzodzenia jamy ustnej? W tym artykule poznasz najlepsze domowe sposoby na poradzenie sobie z tym problemem.
Owrzodzenie jamy ustnej — skuteczne sposoby na rozwiązanie problemu

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Owrzodzenie jamy ustnej może stać się irytującym problemem dla wielu osób. Zwykle pojawia się, gdy mamy słabą obronę, ponieważ niektóre bakterie wykorzystują te okoliczności, aby osiedlić się w dowolnym miejscu w jamie ustnej. Owrzodzenie jamy ustnej jest jednak przypadłością, z którą można poradzić sobie domowymi sposobami. Koniecznie przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Zwykle te dolegliwości ustępują w krótkim czasie, często między 10 a 20 dniem. Wizyta u lekarza nie jest często konieczna, ponieważ mechanizmy obronne organizmu natychmiast zaczynają goić rany. Czasami jednak te rany stają się bardziej odporne i znikają dłużej niż zwykle. W takich sytuacjach warto zasięgnąć fachowej pomocy, ponieważ możemy mieć do czynienia z dużo poważniejszym problemem.

Jeśli jednak chodzi o owrzodzenia jamy ustnej spowodowane na przykład po prostu infekcją lub nową protezą, możemy skorzystać z domowych zabiegów, które pomogą nam sprawić, że znikną w krótkim czasie. Spójrz na kilka świetnych pomysłów podanych poniżej:

Owrzodzenie jamy ustnej — naturalne sposoby

Cebula

Cebula na desce do krojenia.
Dowody sugerują, że cebula zawiera składniki o właściwościach przeciwzapalnych.

Cebula jest bardzo przydatnym produktem naturalnym w leczeniu owrzodzeń jamy ustnej, ponieważ zawiera duże ilości siarki. Aby pomóc w leczeniu jamy ustnej, powinieneś spożywać dużo surowej cebuli. Dobrym rozwiązaniem jest również zjedzenie jej w postaci surówki.

Bazylia

Bazylia to zioło o przyjemnym aromacie, które oprócz tego, że jest bardzo przydatne w leczeniu owrzodzeń jamy ustnej, pomaga również zwalczać nieświeży oddech. Wskazane jest przygotowanie naparu poprzez gotowanie pół litra wody z garścią gałązek bazylii. Zostaw nieco czasu na zaparzenie i wystudzenie naparu, a następnie płucz usta i gardło. Zabieg ten należy wykonywać dwa lub trzy razy dziennie, najlepiej po zwykłym umyciu zębów.

Olej miętowy

Trochę mięty pieprzowej na drewnianej tacy

Olejek miętowy ma działanie znieczulające i przeciwzapalne, co jest bardzo pomocne w łagodzeniu bólu spowodowanego owrzodzeniem jamy ustnej. Aby uzyskać pożądany efekt, wystarczy nasączyć olejkiem bawełniany wacik i delikatnie wsmarować go w ranki.

Sok pomarańczowy

Witamina C wzmacnia nasz układ odpornościowy. Z tego powodu bardzo ważne jest regularne włączanie tego soku do naszej diety.

Olej kokosowy

Kokos

Wiele osób uważa, że innym ze skutecznych naturalnych środków na owrzodzenie jamy ustnej jest olej kokosowy, chociaż nie zostało to naukowo udowodnione. Najlepszym sposobem zastosowania jest przygotowanie płynu do płukania ust. Można płukać nim jamę ustną co najmniej trzy lub cztery razy dziennie.

Szałwia z rozmarynem

Aby przygotować płyn do płukania ust na bazie szałwii i rozmarynu, po prostu bierzemy pół litra wody i gotujemy z dwiema łyżkami każdego z tych ziół. Gotuj przez około pięć minut, zdejmij z ognia i odstaw. Gdy woda jest letnia, płucz usta trzy do czterech razy dziennie. To naturalne płukanie może być bardzo skuteczne w walce z pieczeniem i bólem powodowanym przez owrzodzenia.

Inne bardzo proste, ale skuteczne naturalne środki zaradcze

Jeśli żaden z opisanych przez nas naturalnych zabiegów nie przekonał Cię, pokrótce przyjrzymy się kilku bardziej praktycznym rozwiązaniom. Na końcu tego artykułu mamy nawet link do kolejnego ciekawego artykułu na ten temat, więc nie przegap go.

  • Płucz trzy do czterech razy dziennie mieszanką zimnej przegotowanej wody i łyżką soli morskiej.
  • Olejek z drzewa herbacianego ma świetne właściwości lecznicze, przeciwbólowe i antyseptyczne, dzięki czemu może być bardzo skuteczny w leczeniu owrzodzeń jamy ustnej. Jednak najpierw upewnij się, że nie jesteś na niego uczulony.
  • Innym zalecanym naturalnym płynem do płukania jamy ustnej jest napar ze skrzypu polnego.
  • Płukanie ust odrobiną ciepłego mleka może łagodzić ból i pieczenie.
  • Umieść łyżkę żelu z aloesu bezpośrednio na owrzodzeniu lub raku.

Owrzodzenie jamy ustnej — inne zalecenia

Skuteczność powyższych naturalnych zabiegów można zwiększyć, stosując się do szeregu podstawowych wskazówek. Na przykład spożywanie gorących, słonych, pikantnych i kwaśnych potraw jest szkodliwe. Podobnie musisz być ostrożny podczas mycia zębów. Z drugiej strony spożywanie dużych ilości jogurtu i innych pokarmów bogatych w witaminę B, żelazo i kwas foliowy może być bardzo pomocne w walce z owrzodzeniami jamy ustnej.

Zastosuj te wskazówki w praktyce, a zobaczysz, jak łagodzą problemy z bólem jamy ustnej, chociaż powinieneś skonsultować się z lekarzem, gdy te się pogorszą lub zbyt długo nie ustępują. Jeśli chcesz poznać więcej środków zaradczych, przyjrzyj się dokładniej niektórym, o których wspomnieliśmy pokrótce. Zapoznaj się też z naszym artykułem polecanym poniżej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rioboo, M., & Bascones, A. (2011). Aphthae of the oral mucosa. Av. Odontoestomatol.

  • Scully, C., & Porter, S. (2008). Oral mucosal disease: Recurrent aphthous stomatitis. British Journal of Oral and Maxillofacial Surgery. https://doi.org/10.1016/j.bjoms.2007.07.201


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.