Owoce i jogurt na kolację? Czy to dobry pomysł?
Owoce i jogurt na kolację są w rzeczywistości dość powszechnie spożywane, zwłaszcza wśród dorosłej populacji. Niektórzy ludzie zastanawiają się jednak, czy powinni stosować ten model, czy też powinno być więcej jedzenia na talerzu.
Ostatnie postępy w dziedzinie chronobiologii sugerują, że lekkie kolacje mogą stymulować utratę wagi u osób predysponowanych genetycznie.
Jedzenie na kolację samego owocu lub jogurtu może być dobre dla osób prowadzących siedzący tryb życia, które nie mają dużego wydatku kalorycznego. Przede wszystkim jest to lekka kolacja z kalorycznego punktu widzenia, co pomoże kontrolować wagę. Posiada również odpowiednią ilość przeciwutleniaczy. Pamiętaj, że najlepszym sposobem aby dostarczyć przeciwutleniaczy jest połączenie owoców i jogurtu.
Owoce i jogurt zawierają makroelementy i przeciwutleniacze
Jogurt zawiera tłuszcze, białka i probiotyki. Te ostatnie są niezbędne dla dobrego stanu zdrowia mikroflory jelitowej. Ten ważny element naszego układu pokarmowego bierze udział w trawieniu, ma właściwości przeciwzapalne i zapobiega złożonym chorobom. Ma też ścisły związek z nastrojem.
Z drugiej strony owoce dostarczają węglowodanów, błonnika i przeciwutleniaczy. Błonnik jest niezbędny dla utrzymania w zdrowiu przewodu pokarmowego, ponieważ między innymi działa zapobiegawczo na raka okrężnicy. Przynajmniej według badania opublikowanego w The Cochrane Database of Systematic Reviews.
Przeciwutleniacze natomiast działają przeciwzapalnie i mogą ograniczać powstawanie wolnych rodników i w ten sposób spowalniać starzenie się. Codzienne przyjmowanie tych składników odżywczych jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Z tego powodu spożywanie na kolację zarówno owoców, jak i jogurtu może być bardzo korzystne. Możesz dodać łyżkę orzechów i nasion, aby zwiększyć ilość przeciwutleniaczy i różnorodność tłuszczów.
Staraj się jednak wybierać owoce bogate w błonnik, takich jak jabłka i gruszki. Pamiętaj też, że niektóre z nich mają działanie moczopędne i mogą łagodzić retencję płynów – przykładem są ananasy.
Post jako opcja
Inną opcją jest całkowite pominięcie kolacji. Post korzystnie wpływa na skład ciała i zmniejsza markery związane z chorobami, takimi jak glukoza i insulina. Świadczą z tym badania opublikowane w czasopiśmie Clinical Nutrition ESPEN. Autorzy wiążą praktykę przerywanego postu z poprawą składu ciała i profilu lipidowego.
Tak więc wykonywanie od dwóch do trzech postów tygodniowo jest dobrą praktyką dla większości osób. Możesz pominąć każdy z codziennych posiłków lub pościć przez cały dzień raz lub dwa dni w tygodniu.
Inne propozycje na kolację
Niektórzy ludzie czują się bardziej głodni wieczorem, więc owoce i jogurt mogą im nie wystarczyć. Mogą chcieć włączyć opcję o wyższej zawartości białka i niewielką ilość tłuszczu, aby spowolnić proces trawienia.
Można też dodać inne rodzaje warzyw, aby zwiększyć objętość posiłku. Na przykład grillowane mięso, jajka lub rybę z warzywami a także sałatka z jogurtem jako dressingiem.
Ostatnio modne stały się niektóre substytuty mięsa. Możesz spokojnie włączyć je do lekkiej kolacji. Na przykład tofu i seitan bardzo dobrze komponują się z wieloma innymi składnikami, zwłaszcza warzywami. Jedyną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, by nie spożywać zbyt wielu węglowodanów wieczorem, jeśli nie byłeś aktywny przez cały dzień.
Owoce i jogurt to dobra opcja na kolację
Owoce i jogurt są świetne na kolację, a spożywanie ich razem jest jeszcze lepsze. Ponadto jest to idealna propozycja dla osób prowadzących siedzący tryb życia oraz chcących schudnąć.
Na koniec nie zapominaj, że post może poprawić skład Twojego ciała. Ma również pozytywny wpływ na proces odchudzania i prowadzi do ogólnej poprawy zdrowia. Ponadto najlepszą opcją dla tych, którzy nie tolerują postu lub lekkiej kolacji, jest dodanie białka i warzyw.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Yao Y., Suo T., Andersson R., Cao Y., et al., Dietary fibre for the prevention of recurrent colorrectal adenomas and carcinomas. Cochrane Database Syst Rev, 2017.
- Santos HO., Macedo RCO., Impact of intermittent fasting on the lipid profile: assessment associated with diet and weight loss. Clin Nutr ESPEN, 2018. 24: 14-21.