Orzechy tygrysie: składniki odżywcze, zalety i jak dodać je do swojej diety

Chcesz włączyć do swojej diety orzechy tygrysie? Aby się nimi cieszyć i czerpać z nich korzyści, wyjaśniamy, jakie korzyści daje ich spożywanie i jak je przygotować.
Orzechy tygrysie: składniki odżywcze, zalety i jak dodać je do swojej diety
Maria Patricia Pinero Corredor

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Maria Patricia Pinero Corredor.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Czasami nazwy niektórych produktów spożywczych prowadzą do wyobrażenia sobie czegoś zupełnie innego i często zaskakują swoim prawdziwym pochodzeniem. Jednym z nich są orzechy tygrysie, znane również jako chufa lub migdały ziemne. Każdy mógłby sobie wyobrazić orzech, który wygląda jak tygrys, ale tak nie jest!

Prawda jest taka, że jest to bulwa lub łodyga, podobnie jak ziemniak, który rośnie pod ziemią, rośliny Cyperus esculentus, uprawianej w Hiszpanii, Afryce i na Bliskim Wschodzie. I choć może być nieznana w innych regionach świata, w dzisiejszych czasach jej sława się rozprzestrzeniła i ludzie znają ją jako zdrową żywność i substytut orzechów u alergików.

Historia i pochodzenie orzechów tygrysich

Orzechy tygrysie uprawiano w starożytnym Egipcie od około 4000 lat p.n.e. Generalnie używano ich ze względu na ich wartość medyczną do celów leczniczych. Nieco później, gdy imperium arabskie rozszerzyło się, przywieziono je do Europy.

Hiszpania, a zwłaszcza region Walencji, stała się największym producentem orzechów tygrysich. Jej warunki klimatyczne idealnie nadają się bowiem do uprawy.

W Stanach Zjednoczonych roślinę orzecha tygrysiego uznano natomiast za chwast. Jednak grupa ekspertów analizuje ją jako nowy sposób pozyskiwania paliwa.

Dostępne składniki odżywcze

Wartość odżywcza orzecha tygrysiego i określone związki bioaktywne zależą od jego rodzaju. Istnieją odmiany czarne, żółte i brązowe.

Czasopismo na temat żywności i roślin leczniczych opisuje go jako korzeń bogaty w skrobię, sacharozę i tokoferol w żółtych wariantach. Inne odmiany zawierają wielonienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik, witaminy i minerały.

Według tych autorów gramy makroskładników na 100 gram (4 uncje) orzecha tygrysiego to:

 • Tłuszcz: 24,91 – 28,94
 • Białko: 3,3 – 4,33
 • Węglowodany: 64,73 – 69,21

Wśród węglowodanów wyróżniają się:

 • Skrobia: 30,54 – 33,21
 • Sacharoza: 17,98 – 20,39
 • Fruktoza: 1,6 – 3,59
 • Glukoza: 6,79

Najczęstsze witaminy w każdych 100 gramach (4 uncje) bulw to:

 • Witamina C: 5,48 – 26,78 miligramów.
 • Tokoferol lub witamina E: 149,86 – 270,56 mikrogramów.
 • Beta-karoten: 6,13 – 10,05 mikrogramów.

Poniżej wymieniono ponadto najważniejsze minerały w miligramach na 100 gramów:

 • Żelazo: 3,57 – 11,44
 • Potas: 556,9 – 845,8
 • Magnez: 100,5 – 107,3
 • Cynk: 1,88 – 2,7

Natomiast główne kwasy tłuszczowe wyrażone w miligramach na 100 gramów całkowitego tłuszczu wyglądają następująco:

 • Kwas oleinowy: 64,25 – 65,76
 • Niezbędny kwas linolowy lub omega 6: 10,04 – 12,39
 • Kwasy całkowicie nasycone: 20,65 – 22,03
 • Niezbędny kwas linolenowy lub omega 3: 0,14 – 0,17

Bulwa orzecha tygrysiego zawiera więcej wilgoci, węglowodanów i lipidów niż orzechy z drzew. Jednak niektórzy eksperci uważają, że profil kwasów tłuszczowych jest podobny do profilu oliwy z oliwek, awokado i innych olejów roślinnych.

Nauka wykazała również właściwości antyoksydacyjne bulw C. esculentus , które wzrastają wraz ze stężeniem oleju wielonienasyconego w orzechu tygrysim. Nigeryjski Departament Nauki i Technologii wykazał, że ta kiełkująca lub prażona bulwa zwiększa całkowitą zawartość fenolu.

Chociaż nie są nasionami, orzechy tygrysie mogą zawierać składniki antyodżywcze, które zmniejszają wchłanianie składników odżywczych na poziomie jelitowym. Jednak niektórzy badacze odkryli, że kiełkowanie lub prażenie zmniejsza ilość tych związków.

Nuez de tigre en cantidad.
Zawartość przeciwutleniaczy w orzechu tygrysim skłoniła do przeprowadzenia kilku badań w celu przeanalizowania jego wpływu na organizm ludzki.

Możliwe zalety orzechów tygrysich

Wiele mówi się o korzyściach zdrowotnych, jakie mają orzechy tygrysie. Niektóre mają związek z procesem zapalnym, chorobami przewlekłymi, poziomem cukru we krwi i cholesterolem.

1. Źródło przeciwutleniaczy

Dlaczego przeciwutleniacze są ważne dla zdrowia? Tlen przepływa swobodnie w organizmie i w trakcie tego przejścia może tworzyć cząsteczki tracące elektrony, zwane wolnymi rodnikami. Rodniki te są bardzo niestabilne i kiedy napotykają komórki, które oddają im swoje elektrony, powodują uszkodzenia oksydacyjne.

Według niektórych autorów uszkodzenia te mogą prowadzić do chorób serca, neurologicznych i endokrynologicznych i chociaż nie jest to jeszcze w pełni udowodnione, mogą również mutować nasze DNA. W niedawnym artykule opublikowano, że orzechy tygrysie zawierają wiele przeciwutleniaczy, które mają dobrą zdolność wychwytywania wolnych rodników.

Kolejny świetny artykuł do przeczytania: Co to jest świetlik i do czego służy?

2. Orzechy tygrysie wspomagają pracę jelit

Metaanaliza wykazała, że wysoka zawartość nierozpuszczalnego błonnika może zmniejszyć prawdopodobieństwo zaparć, ponieważ zwiększa objętość stolca. Węglowodany zawarte w orzechach tygrysich składają się ze skrobi i błonnika pokarmowego.

Profesorowie Alegria i Farré porównali tę bulwę z prawdziwymi orzechami. Zaobserwowali, że zawartość błonnika mieści się w normalnym zakresie orzechów.

Z drugiej strony orzechy tygrysie zawierają rodzaj skrobi zwanej skrobią oporną, ponieważ jest ona w stanie oprzeć się trawieniu i pozostać nienaruszona w całym przewodzie pokarmowym. Chilian Journal of Nutrition donosi, że oporna skrobia ulega fermentacji przez pożyteczne bakterie jelitowe.

3. Mogą korzystnie wpływać na stan zdrowia serca

Rola tłuszczów jednonienasyconych, takich jak kwas oleinowy, na zdrowie układu krążenia jest znana od dawna. Ten rodzaj diety jest powiązany z niższym poziomem LDL czyli tzw. złego cholesterolu i wyższym HDL czyli dobrego cholesterolu.

Kilku naukowców potwierdziło korzystny wpływ jednonienasyconego tłuszczu oleinowego na zmniejszenie ryzyka chorób serca i udarów. Naukowcy porównali tłuszcz z orzechów tygrysich do oliwek jako źródło dobrych tłuszczów. Chociaż orzech jest bulwą, a oliwa owocem, rodzaje kwasów tłuszczowych tworzących trójglicerydy są bardzo podobne.

Co więcej, według jednego z badań białko orzechów tygrysich jest bogate w aminokwas argininę, która odgrywa ważną rolę w zdrowej pracy serca. W czasopiśmie Aminoacids stwierdzono, że arginina wytwarza związek zwany tlenkiem azotu, zdolny do obniżania ciśnienia krwi.

4. Orzechy tygrysie uważa się za afrodyzjak

Orzech tygrysi jest uważany za afrodyzjak zdolny do zwiększenia libido. Badanie BMC mówi, że ta bulwa jest używana na Bliskim Wschodzie do stymulowania podniecenia seksualnego u mężczyzn. Jednak to twierdzenie jest bardziej anegdotyczne niż naukowe.

W pewnym badaniu zespół lekarzy przeanalizował zachowania seksualne samców szczurów. Odkryli, że orzech tygrysi poprawił wydajność i zwiększył poziom testosteronu.

W innym badaniu na szczurach stwierdzono, że orzechy tygrysie pomogły zwiększyć liczbę plemników i utrzymać integralność jąder i produkcję plemników. Jednak badania dotyczące stosowania afrodyzjaków z orzechów tygrysich u mężczyzn są niejednoznaczne.

5. Mogą regulować poziom cukru we krwi u diabetyków

Chociaż nie ma badań na ludziach, w próbach na zwierzętach laboratoryjnych stwierdzono, że różne stężenia ekstraktu z orzechów tygrysich mogą pomóc w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi. Możliwe, że zawartość błonnika w bulwach powoduje wolniejsze wchłanianie cukru w jelicie.

Inni naukowcy uznali Cyperus esculentus za jeden z naturalnych składników zaangażowanych w skuteczne leczenie chorób zwyrodnieniowych. Jednym z powodów, które je wspierają, jest to, że na poziomie laboratoryjnym ekstrakt z orzecha tygrysiego może hamować działanie enzymów trawiących węglowodany w jelicie.

Z drugiej strony, arginina, zgodnie z Federalnego Uniwersytetu w Sao Paulo, może zwiększyć produkcję i wrażliwość na insulinę u zwierząt laboratoryjnych z cukrzycą. Nie przeprowadzono żadnych badań na ludziach, dlatego potrzebne są dalsze próby.

6. Aktywność antybakteryjna

Ważną zaletą orzechów tygrysich jest ponadto ich zdolność do zwalczania bakterii. Na przykład badania wykazały, że ekstrakty z bulw wykazywały aktywność przeciwko chorobotwórczym bakteriom, takim jak E. coli, S. aureus i Salmonella.

Bulwa była również częścią badania, które dostarczyło podstawowych informacji na temat roślin leczniczych i dietetycznych, które można stosować przeciwko powszechnym infekcjom bakteryjnym. W szczególności tym, które wykazują oporność na najczęściej stosowane antybiotyki w krajach słabiej rozwiniętych.

Bakterie atacadas por un extracto de nuez de tigre.
Aktywność przeciwdrobnoustrojowa orzechów tygrysich jest obiecująca dla dalszego rozwoju antybiotyków.

Jak można włączyć do diety orzechy tygrysie?

Orzechy tygrysie można wykorzystać na różne sposoby. W gastronomii zyskują uznanie ze względu na intensywny i pyszny smak. Polecamy następujące sposoby spożycia:

 • Z płatkami zbożowymi, orzechami lub muesli: Płatki lub plastry z orzechów tygrysich są łatwe do żucia i można je dodać do porannych płatków zbożowych lub połączyć z orzechami i innymi suszonymi owocami.
 • Całe lub surowe jako przekąska: na rynku często można znaleźć surowe i suszone orzechy tygrysie, więc można je w ten sposób zjeść jako chrupiącą przekąskę. Można je znaleźć obrane lub nieobrane. Całe mają lepszy smak i więcej błonnika.
 • W pieczeniu: Orzechy tygrysie można wysuszyć i zmielić na pyszną mąkę o bardzo łagodnym smaku. Zaleca się ją przesiać, ponieważ ma bardziej piaskową teksturę niż zwykłe mąki. Może być używana jako mąka bezglutenowa.
 • Namoczone lub ugotowane orzechy tygrysie: Jeśli uważasz, że orzechy tygrysie są nieco twarde, zalecamy ich namoczenie, ugotowanie lub upieczenie.
 • Horchata de chufa: W Hiszpanii z tej bulwy uzyskuje się popularne mleko roślinne znane jako horchata de chufa. Używa się ich również powszechnie wytwarzania produktów bez laktozy, takich jak lody i jogurt.

Orzechy tygrysie to bulwy, które można włączyć do listy składników zdrowej diety. Ponadto zawierają przeciwutleniacze, które mogą zapobiegać uszkodzeniom oksydacyjnym.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • J T Barminas  , H M Maina, S Tahir, D Kubmarawa, K Tsware. A preliminary investigation into the biofuel characteristics of tigernut (Cyperus esculentus) oil.  2001 Aug;79(1):87-9. doi: 10.1016/s0960-8524(01)00026-8.
 • Jing Yang , Hai-Peng Wang, Li Zhou, Chun-Fang Xu. Effect of dietary fiber on constipation: a meta analysis. World J Gastroenterol. 2012. 18(48):7378-83. doi: 10.3748/wjg.v18.i48.7378.
 • Elena Sánchez-Zapata, Juana Fernández-López, and José Ángel Pérez-Álvarez. Tiger Nut (Cyperus esculentus) Commercialization: Health Aspects, Composition, Properties, and Food Application. Comprehensive Reviews in Food Science and Food Safety, 2012,  Vol.11, 366-377.
 • Dubois V, Breton S, Linder M, Fanni J, Parmentier M. 2007. Fatty acid profiles of 80 vegetable oils with regard to their nutritional potential. Eur J Lipid Sci Technol 109:720–32.
 • Virginie Dubois,Sylvie Breton,Michel Linder,Jacques Fanni,Michel Parmentier. Eur. J. Lipid Sci. Technol. 2007, Volume109, Issue7, No. 7, Pages 710-732.
 • Villarroel Pía, Gómez Camila, Vera Camila, Torres Jairo. Almidón resistente: Características tecnológicas e intereses fisiológicos. Rev. chil. nutr.  [Internet]. 2018  Sep [citado  2021  Oct  25] ;  45( 3 ): 271-278. Disponible en: http://www.scielo.cl/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0717-75182018000400271&lng=es.  http://dx.doi.org/10.4067/s0717-75182018000400271.
 • Adejuyitan JA. 2011. Tigernut processing: its food uses and health benefits. Am J Food Technol 6(3):197–201.
 • Meropi D Kontogianni  1 , Demosthenes B Panagiotakos, Christina Chrysohoou, Christos Pitsavos, Antonis Zampelas, Christodoulos Stefanadis. The impact of olive oil consumption pattern on the risk of acute coronary syndromes: The CARDIO2000 case-control study. Clin Cardiol. 2007 Mar;30(3):125-9.
 • Ramón Estruch   , Emilio Ros, Jordi Salas-Salvadó , Maria-Isabel Covas  , Dolores Corella , Fernando Arós , Enrique Gómez-Gracia , Valentina Ruiz-Gutiérrez , Miquel Fiol , José Lapetra , Rosa M Lamuela-Raventos , Lluís Serra-Majem , Xavier Pintó  , Josep Basora , Miguel A Muñoz  , José V Sorlí , J Alfredo Martínez , Montserrat Fitó , Alfredo Gea  , Miguel A Hernán , Miguel A Martínez-González. Primary Prevention of Cardiovascular Disease with a Mediterranean Diet Supplemented with Extra-Virgin Olive Oil or Nuts. N Engl J Med, 2018 Jun 21;378(25):e34. doi: 10.1056/NEJMoa1800389.
 • Vikram S Kashyap , Ryan O Lakin  , Patricia Campos, Matthew Allemang , Ann Kim, Timur P Sarac  , Alfred Hausladen  , Jonathan S Stamler. The LargPAD Trial: Phase IIA evaluation of l-arginine infusion in patients with peripheral arterial disease. J Vasc Surg,  2017 Jul;66(1):187-194. doi: 10.1016/j.jvs.2016.12.127
 • Jessica Y Schneider , Sabine Rothmann, Frank Schröder, Jennifer Langen, Thomas Lücke, François Mariotti, Jean François Huneau, Jürgen C Frölich, Dimitrios Tsikas.  Effects of chronic oral L-arginine administration on the L-arginine/NO pathway in patients with peripheral arterial occlusive disease or coronary artery disease: L-Arginine prevents renal loss of nitrite, the major NO reservoir. Amino Acids, 2015 Sep;47(9):1961-74. doi: 10.1007/s00726-015-2031-0.
 • Jozef P.H. Linssen, Gabe M. Kielman, Jan L. Cozijnsen, Walter Pilnik, Comparison of chufa and olive oils, Food Chemistry, Volume 28, Issue 4, 1988, Pages 279-285, ISSN 0308-8146, https://doi.org/10.1016/0308-8146(88)90103-3.
 • Mohammed Z. Allouh,  Haytham M. Daradka y Jamaledin H. Abu Ghaida. Influencia de los tubérculos de Cyperus esculentus (Tiger Nut) en el comportamiento copulador de ratas macho. Medicina alternativa y complementaria de BMC (2015) 15: 331.
 • Mahera N Al-Shaikh ; Tala. AL Abdul Wahab ; Sahar H Abdul Kareem ;Salim R Hamoudi. Efecto protector de los tubérculos de chufa (Cyperus esculentus) sobre la inducción de anomalías en los espermatozoides en ratones tratados con acetato de plomo. International Journal of Drug Development & Research, 2013, 5(2):387-392.
 • Ekeanyanwu Raphael Chukwuma , Njoku Obioma  and Ononogbu Ikpendu Christopher. The Phytochemical Composition and Some Biochemical Effects of Nigerian Tigernut (Cyperus esculentus L.) Tuber. Pakistan Journal of Nutrition 9 (7): 709-715, 2010.
 • Sabiu S, Ajani EO, Sunmonu TO, Ashafa AOT. KINETICS OF MODULATORY ROLE OF Cyperus esculentus L. ON THE SPECIFIC ACTIVITY OF KEY CARBOHYDRATE METABOLIZING ENZYMES. Afr J Tradit Complement Altern Med. 2017;14(4):46-53. Published 2017 Jun 5. doi:10.21010/ajtcam.v14i4.6.
 • Diego Soares Carvalho , Marilia Melo Diniz , André Abour Haidar , Maria de Fátima Cavanal , Eduardo da Silva Alves , Angelo Rafael Carpinelli , Frida Zaladek Gil , Aparecida Emiko Hirata.. L-Arginine supplementation improves insulin sensitivity and beta cell function in the offspring of diabetic rats through AKT and PDX-1 activation. Eur J Pharmacol, 2016 Nov 15;791:780-787.
 • N Prakash , B Ragavan. Phytochemical observation and antibacterial activity of Cyperus esculentus L. Anc Sci Life, 2009 Apr;28(4):16-20.
 • Jackson A Seukep ,   Aimé G Fankam ,  Doriane E Djeussi ,  Igor K Voukeng ,  Simplice B Tankeo ,  Jaurès Ak Noumdem ,  Antoine Hln Kuete ,  Victor Kuete. Antibacterial activities of the methanol extracts of seven Cameroonian dietary plants against bacteria expressing MDR phenotypes. Springerplus, 2013 Jul 31;2:363.
 • Leyva, L. Chufa. 2019. Disponible en:   https://www.tuberculos.org/chufa/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.