Orgazm analny: przydatne wskazówki dla Ciebie i Twojego partnera

Orgazm analny jest możliwy do osiągnięcia. Jeśli masz pytania na ten temat i chcesz go doświadczyć, postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, aby poprawić swoje wrażenia.
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 15 czerwca, 2023

Seks i rozkosz to w naszym społeczeństwie tematy coraz bardziej otwarte na eksplorację. W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na seks analny. W tym artykule dowiesz się, jak osiągnąć orgazm analny. Poznasz też wskazówki, których potrzebujesz, aby w pełni cieszyć się tą formą seksu.

Kto może osiągnąć orgazm analny? Czym się on cechuje? O co należy zadbać wcześniej? Czy boli? Nasuwa się wiele pytań. W dzisiejszym artykule odpowiemy na nie wszystkie.

Orgazm analny – czy jest możliwy?

Jeśli zastanawiasz się, czy możliwe jest osiągnięcie orgazmu poprzez pieszczoty odbytu, odpowiedź brzmi: tak. Jest on pełen zakończeń nerwowych, a jego prawidłowa stymulacja może być dla niektórych osób bardzo podniecająca.

Każdy może osiągnąć orgazm analny. Jeśli więc masz ochotę na nowe przyjemności, nie bój się i dowiedz się więcej na ten temat. Pamiętaj, że jeśli chodzi o seks analny, złotą zasadą jest chęć i relaks. Resztą zajmie się dobry lubrykant, zabawka lub partner.

Różnice między punktem P a punktem A

Ważne jest, aby wyjaśnić, że mężczyźni i kobiety doświadczają orgazmu analnego w odmienny sposób. U mężczyzn kluczowa jest stymulacja prostaty, podczas gdy u kobiet odpowiedzialny jest punkt A.

Co to jest punkt P?

Mężczyźni cispłciowi oraz osoby przypisane do płci męskiej rodzą się z prostatą. Ten narząd wielkości orzecha włoskiego jest odpowiedzialny za większość nasienia uwalnianego podczas wytrysku. W stanie podniecenia prostata zwiększa swoją objętość, a jej prawidłowe naciśnięcie lub pieszczenie generuje ogromną przyjemność i jeszcze intensywniejszy orgazm.

Ponieważ prostata znajduje się 5 centymetrów od odbytu, możemy ją stymulować palcami przez krocze lub punkt P, czyli obszar między jądrami a odbytem. Obszar ten można delikatnie dotykać, lizać lub naciskać, aby znaleźć metodę, która najbardziej Cię podnieca. Pomoże to szybciej osiągnąć orgazm analny.

Prostata.
Masaż prostaty możliwy jest pośrednio przez krocze, czyli okolicę między jądrami a odbytem.

A co to jest punkt A?

Kobiety nie mają prostaty. Mają za to strefę erogenną zwaną punktem A, która pomaga im intensywnie przeżywać orgazm analny. Wiele z nich opisuje ten rodzaj orgazmu jako fale przyjemności, które rodzą się w głębi i rozprzestrzeniają się po całym ciele.

Podczas seksu analnego ten punkt, znajdujący się około 12 do 15 centymetrów wewnątrz pochwy, jest stymulowany pośrednio. Będąc obszarem pełnym zakończeń nerwowych, wzmaga podniecenie, dzięki czemu pochwa staje się bardzo nawilżona i można szybciej osiągnąć orgazm.

Jak osiągnąć orgazm analny – wskazówki i środki ostrożności

Stymulacja analna może być praktyką seksualną, którą wykonujesz samodzielnie, poprzez masturbację, lub może to być część Twojej seksualności, którą dzielisz z inną osobą. Tak czy inaczej, należy się do tego odpowiednio przygotować. Oto kilka pomocnych wskazówek:

Jeśli jesteś osobą, która będzie miała orgazm analny

 • Pamiętaj, że podniecenie i chęć stymulacji okolic odbytu są w tym przypadku obowiązkowe. Jeśli nie czujesz się pewnie, lub nie masz na to ochoty, najlepiej zatrzymać się i spróbować innego dnia.
 • Bycie zrelaksowanym jest kluczem do uniknięcia niepotrzebnego bólu. Jeśli jesteśmy spięci podczas zbliżenia seksualnego, odbyt się nie rozszerzy.
 • Zabezpieczenie jest najważniejsze. Używanie prezerwatywy pomaga uniknąć ryzyka chorób przenoszonych drogą płciową i ryzykownych infekcji.
 • Gra wstępna pomaga stopniowo zwiększać pobudzenie. Przed próbą penetracji niech głównymi bohaterami będą seks oralny i pieszczoty dłońmi.
 • Niektóre zabawki erotyczne mogą pomóc przygotować swoje ciało, aby stymulacja lub penetracja nie były bolesne.
 • Lubrykantu nigdy dość. W przeciwieństwie do pochwy odbyt nie nawilża się sam, więc nie oszczędzaj na środkach nawilżających.
 • Przed zbliżeniem, aby poczuć się bardziej komfortowo, możesz zrobić lewatywę. Wypadki są normalną częścią seksu analnego, ale jeśli chcesz ich uniknąć, możesz się uprzednio oczyścić.
 • Pozwól na naturalny rozwój wypadków. Niech wszystko toczy się we własnym tempie. Nie rób tego dla swojego partnera, ale aby doświadczyć nowych sposobów na znalezienie własnej przyjemności.

Jeśli jesteś osobą, która zamierza penetrować

 • Seks analny nie jest wyścigiem z czasem, ale rodzajem orgazmu, który buduje się powoli. Gra wstępna przed rozpoczęciem penetracji jest tu kluczowa.
 • Umyj i zdezynfekuj ręce przed seksem. Ponadto utrzymuj paznokcie krótkie i spiłowane, aby uniknąć zranienia delikatnej skóry w okolicach odbytu.
 • Używaj prezerwatyw. Możesz ich używać na zabawkach erotycznych, na palcach i penisie.
 • Nigdy nie zmieniaj seksu analnego na seks dopochwowy z tą samą prezerwatywą. Za każdym razem, gdy zmieniasz otwory, zmieniaj prezerwatywy.
 • Nie bój się eksplorować innych części ciała. Pieszczoty i pocałunki w sutki, kark czy klatkę piersiową to miły akcent, który pomoże rozgrzać inne okolice.
 • Stwórz z partnerem atmosferę zaufania, która pozwoli mu czuć się komfortowo i wiedzieć, że oboje pragniecie osiągnąć orgazm analny.

Jak stymulować okolice odbytu?

Odbyt i cała jego okolica, zarówno wewnętrzna, jak i zewnętrzna, to miejsce pełne zakończeń nerwowych , które można stymulować na różne sposoby. Seksualność każdej osoby jest zupełnie odmienna, więc preferencje również są zróżnicowane.

Niektórzy wybierają palce, inni zabawki, a jeszcze inni pozostają przy seksie oralnym. Po prostu słuchaj swojego partnera i postaraj się, abyście oboje czerpali z tego radość.

Seks oralny jest świetnym sprzymierzeńcem

Zanim spróbujesz penetracji, pieść językiem pośladki i całą okolicę odbytu. To sprawi, że osoba będzie coraz bardziej podniecona, co z kolei pomoże w rozszerzeniu niezbędnym do bezbolesnej penetracji. Dlatego właśnie warto zacząć od delikatnych ruchów wokół odbytu.

Pieszczoty palcami

Kiedy używasz języka do stopniowego „rozgrzania” obszaru, gdy będzie on już odpowiednio nawilżony, możesz użyć palców w celu zapewnienia dodatkowej stymulacji. Zacznij od ruchów okrężnych i wywierania lekkiego nacisku. Zwłaszcza na początku staraj się, aby ruchy były delikatne.

Jeśli Twój partner ma prostatę, dobrze nasmaruj palec serdeczny i stopniowo wprowadzaj go do odbytu. Nie oszczędzaj na ilości lubrykantu i uważaj, aby nie wywierać zbyt silnego nacisku.

Gdy będziesz już w środku, wygnij lekko palec w poszukiwaniu prostaty. Łatwo będzie ustalić, czy Twój partner jest podniecony. Pozwól mu się poprowadzić i delikatnie dociśnij.

Stałym ruchem okrężnym można doskonale stymulować zarówno punkt P, jak i punkt A. Komunikacja jako para jest w tym momencie kluczowa. W razie potrzeby zwiększ prędkość i generuj palcami przyjemne wibracje.

Penetracja i zabawki erotyczne

Gdy oboje jesteście już wystarczająco podnieceni, czas rozpocząć penetrację. Seks analny może być bolesny, jeśli zachowujesz się agresywnie. Może to uczynić go bardziej traumatycznym, niż przyjemnym doświadczeniem. Kluczem jest wzajemna zgoda na opisywane pieszczoty i delikatność przy ich wykonywaniu.

Niezależnie od tego, czy używasz penisa, czy zabawki erotycznej, takiej jak dildo lub uprząż, zawsze miej pod ręką lubrykant, aby w razie potrzeby ponownie go zastosować. Powoli rozpocznij penetrację, utrzymując lekki nacisk, aż odbyt się przyzwyczai.

Zacznij bawić się głębokością i zawsze zwracaj uwagę na pragnienia partnera. Niektórzy ludzie lubią szybką i głęboką penetrację, podczas gdy inni wolą wolniejsze pchnięcia, aby uniknąć ewentualnego bólu. Rozluźnijcie się i cieszcie się każdą sekundą i każdym doznaniem.

Jeśli używacie zabawek erotycznych, możecie kontrolować prędkość ich wibracji, abyście oboje odczuwali przyjemność. Zwiększ moc, gdy partner zbliża się do orgazmu, aby rozkosz była jeszcze silniejsza.

Korzystanie z zabawek erotycznych powinno odbywać się za zgodą pary i z zachowaniem odpowiednich zasad higieny.

Orgazm analny – stymuluj inne strefy erogenne

Uprawianie seksu analnego nie wyklucza stymulacji innych obszarów ciała w celu zwiększenia przyjemności. Odkryj połączenie pieszczot idealne dla Ciebie i dla Twojego partnera, aby w pełni cieszyć się tym wyjątkowym doświadczeniem.

Możesz stymulować łechtaczkę lub penisa podczas penetracji, aby pomóc sobie osiągnąć orgazm analny. Po prostu poproś o to lub wesprzyj się zabawką.

Każdy ma swoje wyjątkowo wrażliwe strefy erogenne. Dla niektórych jest to kark lub uszy, podczas gdy dla innych sutki, a nawet stopy.

Idealne pozycje do seksu analnego

Chociaż prawdą jest, że podczas seksu możesz przyjąć dowolną pozycję, istnieją takie, które ułatwiają penetrację i zmniejszają wynikający z niej naturalny dyskomfort. Jeśli jesteś ze swoim partnerem, leżenie na boku z podniesioną nogą ułatwia penetrację, a także zapewnia idealny kąt do stymulacji łechtaczki lub penisa.

Inną wygodną pozycją do wypróbowania jest pozycja na pieska. Jedną z jej zalet jest to, że możesz kontrolować zarówno prędkość, jak i głębokość penetracji. Co więcej, zapewnia Ci ona swobodę w używaniu rąk w innych strefach erogennych.

Ludzkie ciało to nieskończone źródło przyjemności, więc nie bój się eksperymentować analnie, jeśli tego właśnie chcesz. Po prostu chłoń jak najwięcej informacji i rób to tylko wtedy, kiedy czujesz się bezpiecznie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Carballo-Diéguez, Alex, et al. “Rectal douching associated with receptive anal intercourse: a literature review.” AIDS and Behavior 22.4 (2018): 1288-1294.
 • Farje, Melina. “Algunas consideraciones sobre el carácter y su relación con el erotismo anal.” XII Congreso Internacional de Investigación y Práctica Profesional en Psicología. XXVII Jornadas de Investigación. XVI Encuentro de Investigadores en Psicología del MERCOSUR. II Encuentro de Investigación de Terapia Ocupacional. II Encuentro de Musicoterapia. Facultad de Psicología-Universidad de Buenos Aires, 2020.
 • McBride, Kimberly R., and J. Dennis Fortenberry. “Heterosexual anal sexuality and anal sex behaviors: a review.” Journal of sex research 47.2-3 (2010): 123-136.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.