Profilaktyka raka prostaty: poznaj 5 kluczowych rad

Odpowiednia profilaktyka raka prostaty obniża ryzyko zapadnięcia na tę często występującą chorobę, która co roku zabija wiele osób.
Profilaktyka raka prostaty: poznaj 5 kluczowych rad
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Profilaktyka raka prostaty jest kluczowa, gdyż to jeden z najczęściej występujących nowotworów. To poważna choroba, której pojawienie się zależy od wielu czynników. Zwykle dotyka mężczyzn po 65 roku życia.

Jak dotąd nieznane są konkretne przyczyny tej choroby. Jednak pewne nawyki i zachowania zwiększają ryzyko jej wystąpienia. Chociaż profilaktyka nie zawsze jest możliwa, da się obniżyć ryzyko zachorowania. W poniższym artykule przedstawiamy 5 rad pomagających zapobiegać rakowi prostaty.

Czym jest rak prostaty?

Prostata to organ należący do męskich narządów rozrodczych. Nie występuje u kobiet. Jak podają Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób, jest wielkości orzeszka i znajduje się pod pęcherzem, zaraz za odbytem.

Prostata otacza część cewki moczowej. Jej główną funkcją jest produkcja płynu wchodzącego w skład nasienia. Płyn ten transportuje plemniki produkowane w jądrach i wyrzucane w trakcie ejakulacji.

Nowotwór prostaty to częsta choroba. Jak podają specjaliści, to drugi najczęstszy rak występujący u mężczyzn. W Hiszpanii na przykład w 2018 wykryto 31 000 nowych przypadków a z ich powodu zmarło około 6000 pacjentów.

Podobnie jak każdy inny nowotwór, rak prostaty polega na zmianach w obrębie komórek. Komórki nowotworowe namnażają się w niekontrolowany sposób i atakują pobliskie tkanki oraz uszkadzają je. Mogą też wywoływać przerzuty.

Ważne jest rozróżnienie pomiędzy rakiem prostaty a niezłośliwą zmianą. Ta druga to częsta patologia powiązania z wiekiem, w wyniku której organ się powiększa. Komórki nie mają jednak cech nowotworu.

Czynniki ryzyka

Chociaż konkretna przyczyna raka prostaty nie jest znana, zidentyfikowano serię czynników zwiększających ryzyko zachorowania. Jak podają specjaliści z Prostate Cancer Foundation, jednym z najważniejszych jest wiek.

Większość przypadków wykrywa się po 65-96 roku życia. Co więcej, wraz z wiekiem zwiększa się liczba przypadków. Nie oznacza to jednak, że nowotwór ten wcale nie dotyczy młodych osób. Co więcej, występowanie tego nowotworu w rodzinie znacznie zwiększa ryzyko zapadnięcia na niego. Wtedy często pojawia się przedwcześnie, przed 60 rokiem życia.

Rasa także ma znaczenie. Afroamerykanie wykazują znacznie wyższy wskaźnik zachorowań niż przedstawiciele innych ras. Niestety o wiele częściej też umierają oni z powodu tego nowotworu.

Wykazano, że znaczenie ma także miejsce zamieszkania. W niektórych krajach, na przykład w Stanach Zjednoczonych, ryzyko jest zwiększone. Ma to związek z nawykami typowymi dla tej strefy takimi jak ekspozycja na słońce czy dieta.

Profilaktyka raka prostaty i obniżanie ryzyka

Jak widać, istnieje wiele czynników zwiększających ryzyko zachorowania na raka, których nie da się zmodyfikować. Mężczyzna nie ma bowiem wpływu na swój wiek, rasę ani geny. Dlatego też nie istnieje skuteczna forma profilaktyki raka prostaty.

Jednak wiele badań wykazało, że istnieją środki umożliwiające ograniczenie ryzyka zapadnięcia na tę chorobę. W poniższych paragrafach je przybliżamy.

1. Odpowiednia dieta

Jak twierdzą specjaliści, dieta to jeden z aspektów, jakie należy mieć na uwadze przy profilaktyce tego nowotworu. Dieta uboga w tłuszcze najwyraźniej obniża ryzyko zachorowania.

Nabiał także ma związek z zachorowaniami na raka prostaty. Mężczyźni spożywający dużo serów, mleka i jogurtów częściej zapadają na ten typ nowotworu.

2. Utrzymywanie zdrowej wagi

Waga to inny aspekt, który może wpłynąć na rozwój raka prostaty. Otyłość i nadwaga zwiększają bowiem ryzyko zachorowania. Chodzi tutaj o wskaźnik masy ciała przewyższający 30.

Waga ma związek z dietą i ćwiczeniami. W przypadku otyłości zaleca się zatem odchudzanie, ostrożne postępowanie z jedzeniem i unikanie siedzącego trybu życia.

3. Wysiłek fizyczny

Różne badania potwierdzają, że regularne ćwiczenia fizyczne zapobiegają nowotworowi prostaty. Niosą ze sobą także inne korzyści – obniżają poziom cholesteroli i ciśnienie tętnicze.

Co więcej, jak już wspominaliśmy, waga stanowi kluczowy aspekt. Dlatego zaleca się podejmowanie wysiłku fizycznego o umiarkowanej intensywności przynajmniej trzy razy w tygodniu. Należy dostosowywać aktywność fizyczną do indywidualnych warunków.

4. Aktywność seksualna

Inne sposoby na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka prostaty obejmują aktywność seksualną. Prostata należy bowiem do męskiego układu rozrodczego i produkuje nasienie.

Regularne kontakty seksualne stymulują gruczoł krokowy do pracy. Może to zapobiegać powstawaniu zmian nowotworowych i ograniczać gromadzenie się w nim substancji. Warto dbać o zdrowe i bezpieczne kontakty seksualne.

5. Unikanie leków i narkotyków

Leki i narkotyki to substancje chemiczne, które wywołują szkodliwe efekty. Wiele z nich akumuluje się i z czasem zaczyna uszkadzać tkanki.

Spożywanie mleka i nabiału zwiększa ryzyko zachorowania na raka prostaty. Z drugiej strony jednak niesie ze sobą konkretne korzyści.

Kiedy trzeba iść do lekarza?

Obecnie rak prostaty występuje w wielu krajach, więc podejmuje się starania na rzecz wczesnego diagnozowania go. Każdy mężczyzna powinien regularnie chodzić do lekarza.

Dotyczy to zwłaszcza osób, które miały przypadki tego nowotworu w rodzinie. Alarmujące objawy to problemy z oddawaniem moczu, przerywany strumień moczu i krwawienie. Szczególnej uwagi wymagają mężczyźni po 60 roku życia.

Profilaktyka raka prostaty zapobiega zapadnięciu na tę częstą chorobę

Jak widać, rak prostaty to drugi najczęstszy nowotwór występujący u mężczyzn. Chociaż nie ma jednej skutecznej metody zapobiegania mu, istnieją proste sposoby pomagające ograniczyć ryzyko.

Najważniejszy jest zdrowy styl życia. Dieta, ćwiczenia i trzymanie odpowiedniej wagi to fundamentalne aspekty. Co więcej, powinno się regularnie chodzić do lekarza, szczególnie jeśli jest się w grupie ryzyka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.