Nowotwór skóry - ochroń swoją skórę!

Nowotwór skóry jest jedną z chorób występujących coraz częściej na świecie. Dlatego bardzo dobrym pomysłem jest stosowanie pewnych środków zapobiegawczych, takich jak filtr przeciwsłoneczny, rutynowe kontrole u dermatologa lub suplementy diety. Poznaj sposoby na ochronę skóry przed rakiem.
Nowotwór skóry - ochroń swoją skórę!
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Nowotwór skóry stanowi poważne zagrożenie dla osób  o jasnej karnacji (fototyp 1 i 2) lub jeśli w twojej rodzinie jest historia tej choroby. Niestety, prawda jest taka, że ​​liczba przypadków raka skóry stopniowo wzrasta z roku na rok, co oznacza, że ​​należy podejmować wszelkie możliwe środki ostrożności.

W tym artykule podzielimy się z Tobą sześcioma nawykami, które pomogą Ci ochronić swoją skórę przed rakiem. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z istnienia tego poważnego problemu zdrowotnego, znać czynniki ryzyka i skuteczne środki zapobiegawcze.

Czytaj dalej!

Nowotwór skóry – sześć zdrowych nawyków, które pomogą Ci go uniknąć

1. Użyj ochrony przeciwsłonecznej każdego dnia

Krem przeciwsłoneczny

Każdego dnia musisz nakładać krem ​​przeciwsłoneczny, o faktorze minimum SPF 30, odpowiedni dla Twojego rodzaju skóry. Zapomnij o dawnych filtrach, o tłustej konsystencji i białym wykończeniu.

Nowe technologie i formuły stosowane w tego typu kremach sprawiają, że są one eleganckie kosmetycznie- mogą stanowić nawet matującą lub rozświetlającą bazę pod makijaż. 

Przede wszystkim jednak, krem ​​przeciwsłoneczny ma na celu ochronę skóry przed promieniowaniem słonecznym. Zaaplikowany na skórę tworzy barierę przed postarzającym promieniowaniem ultrafioletowym. Musisz pamiętać o nałożeniu go w odpowiedniej ilości (minimum objętość łyżeczki na twarz i szyję). 

Prawidłowe jego stosowanie pozwoli zmniejszyć ryzyko czerniaka, przebarwień i zmarszczek. Z tego powodu pracownicy służby zdrowia tak bardzo promują jego stosowanie.

Niemniej jednak, przypadki ciężkiego raka skóry stale rosną. Dlatego oprócz ochrony w formie kremu, dobierz kapelusz z szerokim rondem, odzież chroniącą przed słońcem i unikaj ekspozycji, szczególnie latem pomiędzy 12 a 15

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Okulary przeciwsłoneczne – dlaczego jakość jest ważna?

2. Kremy z przeciwutleniaczami

Według badań opublikowanych przez Duke University Medical Center, filtry przeciwsłoneczne są skuteczne, ale nie chronią skóry w 100% idealne do ochrony skóry. W tym badaniu stwierdzono, że dzieje się tak, ponieważ ludzie nie zawsze używają ich prawidłowo- używają zbyt małe ilości, lub zapominają. 

Aby rozwiązać ten problem, proponują stosowanie kremów z substancjami przeciwutleniającymi, jako uzupełnienia ochrony przeciwsłonecznej. Eksperci zapewniają, że ich działanie jest udokumentowane. 

Substancje, które pomagają chronić przed chorobami takimi jak nowotwór skóry to:

3.Wykryj wczesny nowotwór skóry – rutynowe kontrole

Lekarz sprawdza znamię

Jest to skuteczna metoda wykrywania znamion,  zwłaszcza jeśli należysz do specjalnej Każdy, powinien odwiedzić dermatologa przynajmniej raz w roku, w celu sprawdzenia zmian skórnych i znamion.

Do grupy ryzyka, która wymaga częstej kontroli środków należą:

 • Osoby z obciążeniem genetycznym (członek rodziny zachorował na nowotwór)
 • Osoby które kiedyś lub aktualnie uczęszczały do solarium lub dużo się opalały 
 • Fototypy skóry I lub II (bardzo jasna i jasna karnacja)
 • Osoby z zaburzeniami genetycznymi ze zwiększonym ryzykiem raka skóry
 • Osoby palące papierosy
 • Pacjenci z HIV, HPV i poliomawirusami

4. Uważaj na niektóre leki

Musisz także wziąć pod uwagę różnego rodzaju leki, które mogą zwiększyć wrażliwość skóry na słońce.  Niektóre leki zwiększają światłoczułość, co ogranicza zdolność organizmu do ochrony skóry przed rakiem i zwiększają ryzyko poparzeń.

Niektóre z tych leków to:

 • Tetracykliny (szczególnie doksycyklina)
 • Diuretyki tiazydowe
 • Sulfonamidy
 • Fluorochinolony
 • Niesteroidowe leki przeciwzapalne
 • Retinoidy (np. retinol, tretinoina)
 • Dziurawiec zwyczajny

Zawsze skonsultuj się z lekarzem, zanim weźmiesz którykolwiek z tych leków. Jeśli wiesz, że będziesz spędzać czas na słońcu (np. z powodu pracy) 0 koniecznie zmodyfikuj leczenie, lub podejmij bardziej ekstremalne środki ostrożności.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Lekarstwa przeciwlękowe – Twój przewodnik

5. Skuteczne suplementy doustne chroniące skórę

Kobieta je suplement na nowotwór skóry

Możesz wprowadzić do swojej diety składniki odżywcze i suplementy diety o wspaniałych korzyściach dla skóry.

Omówiliśmy już kremy przeciwutleniające. Jednak to, co spożywamy, zawsze zajmuje podstawowe miejsce w dbaniu o zdrowie. Z tego powodu możesz również skorzystać ze sprawdzonych suplementów, które pomagają chronić skórę przed rakiem.

Nie należy jednak uważać ich za wyłączny środek chroniący przed szkodliwym działaniem słońca. Powinny one stanowić część wszystkich metod i porad dotyczących skutecznego zapobiegania chorobom skóry

Ponadto zalecamy zawsze skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem jakiegokolwiek nowego suplementu.

Poniżej wymienimy najskuteczniejsze suplementy, które mogą chronić przed chorobami takimi jak nowotwór skóry.

Zanim weźmiesz suplement, zwróć również uwagę na niektóre naturalne produkty, bogate w te składniki odżywcze:

 • Witamina A. Wątroba, marchew, szpinak, produkty mleczne, dynie i jajka.
 • Witamina C. Guawa, owoce cytrusowe,papryka, pomidor, truskawki i kiwi.
 • Witamina E. Oliwa z oliwek, nasiona słonecznika, migdały, orzeszki piniowe, orzechy brazylijskie, suszone morele, szpinak, komosa ryżowa i ostrygi.
 • Selen. Orzechy brazylijskie, tuńczyk, ostrygi, nasiona sezamu i jajka.
 • Niezbędne kwasy tłuszczowe. Tłuste ryby, olej lniany, olej z wiesiołka i awokado.
 • Resweratrol. Sok winogronowy lub wino czerwone, orzeszki ziemne, gorzka czekolada i jagody oraz borówki .

6. Nowotwór skóry – pozostałe czynniki chroniące skórę

Na koniec należy podkreślić, że ekspozycja na słońce nie jest jedyną przyczyną raka skóry. Solaria i narażenie na oparzenia środkami chemicznymi w warsztacie lub w miejscu pracy mogą również zwiększać ryzyko.

Dlatego musisz przestrzegać wszystkich tych środków ostrożności. Jeśli prowadzisz styl życia na świeżym powietrzu, zawsze zabieraj odpowiednią odzież, aby chronić swoją skórę przed spaleniem, a także okulary przeciwsłoneczne z certyfikatem i filtry przeciwsłoneczne.

Pamiętaj także o tym, jak ważne jest porzucenie toksycznych nawyków, takich jak palenie papierosów, oraz przestrzeganie kompletnej i zbilansowanej diety. Wreszcie, nie zapomnij o rutynowych kontrolach u dermatologa, gdy zajdzie taka potrzeba!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.