Łysienie plackowate – poznaj 7 mitów na jego temat

W niektórych przypadkach łysienie plackowate atakuje jedynie skórę głowy. Zdarza się jednak, że przenosi się ono także na inne, owłosione miejsca ciała.
Łysienie plackowate – poznaj 7 mitów na jego temat
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Łysienie plackowate, czyli utrata włosów wskutek choroby o łacińskiej nazwie „alopecia areata”, potocznie zwana po prostu łysieniem, jest konsekwencją kiepskiej kondycji włosów i skóry na głowie, wskutek czego włosy mają zwiększoną tendencję do wypadania.

W niektórych przypadkach łysienie plackowate atakuje jedynie skórę głowy, podczas gdy w innych może rozprzestrzenić się również na inne owłosione miejsca ciała, takie jak brwi, rzęsy, okolice narządów płciowych lub broda.

Łysienie plackowate jest częstym problemem natury estetycznej (i nie tylko) spotykanym w dzisiejszych czasach, szczególnie u mężczyzn. Jego występowanie wiąże się z wysokim czynnikiem stresu, zarówno na płaszczyźnie społecznej, jak i psychologicznej. Szczególnie u osób przykładających szczególnie istotną wagę do swojego wyglądu.

W większości przypadków łysienie plackowate jest spowodowane brakiem równowagi hormonalnej i uwarunkowaniami genetycznymi. Zwykle to po prostu Twoje ciało mówi Ci, że zachodzą zmiany w jego procesach metabolicznych.

W innych przypadkach choroba ta zaczyna się w określonym wieku, w powtarzalny sposób, pokolenie za pokoleniem.

Wypadanie włosów

Pomimo tego jak powszechne jest to zjawisko, nadal istnieje wiele fałszywych przekonań dotyczących łysienia plackowatego. Dzisiaj postaramy się zatem zaprezentować Ci siedem najczęściej występujących mitów na temat wypadania włosów. Naprostujemy też niektóre fałszywe twierdzenia, jakie narosły wokół tej choroby.

Łysienie plackowate i siedem mitów, jakie wokół niego narosły

Oto wspomniane powyżej siedem mitów. Warto je poznać i zapamiętać, aby wyrobić w sobie prawdziwy obraz tej choroby, bez opierania się na fałszywych informacjach i przesądach.

1. Noszenie słuchawek jest szkodliwe dla Twoich włosów

Jednym z najczęstszych poglądów jest to, że włosy mogą być “przyduszone” przez wszelkiego rodzaju czapki, kapelusze, słuchawki lub nawet żel do włosów.

Jednak rzeczywistość jest taka, że te rzeczy wpływają tylko na wygląd Twoich włosów. Nie mają natomiast absolutnie nic wspólnego z tym, jak silne one są i w jakiej kondycji są mieszki włosowe oraz skóra głowy.

Słuchawki na głowie

2. Częste mycie włosów powoduje łysienie plackowate

Innym mitem, z jakim często wiąże się łysienie plackowate jest to, że częste mycie włosów jest bezpośrednio związane z nasilonym zjawiskiem wypadania włosów.

Jednak szampon jest przeznaczony tylko do stosowania miejscowego, więc nie może wnikać w skórę głowy, a zatem nie jest w stanie sprawić, że włosy zaczynają wypadać lub wręcz przeciwnie – stają się mocniejsze. Dlatego też żaden szampon nie eliminuje łysienia, ani nie wzmocni mieszków włosowych.

3. Regularne strzyżenie pomaga stymulować przyrost włosów

W tym punkcie przyjrzymy się mitowi obejmującemu łysienie plackowate, który nie jest w rzeczywistości związany ze wzrostem włosów, ale raczej z tym, co według powszechnego mniemania ma korzystny wpływ na tempo rośnięcia włosów.

Podobnie jak szampon nie ma żadnego wpływu na włosy rosnące pod skórą, na tej samej zasadzie strzyżenie włosów także nie ma nawet cienia znaczenia. Regularne przycinanie włosów nie czyni ich mocniejszymi, ani nie powoduje także ich wypadania.

Strzyżenie włosów

Jedyny korzystny wpływ na same włosy, jakie może zapewnić ich strzyżenie to wyeliminowanie rozdwojonych końcówek i na tym koniec. Oczywiście korzyści natury estetycznej pomijamy w tym miejscu, skupiając się jedynie na kwestiach zdrowotnych.

4. Zabiegi laserowe są rozwiązaniem na wszystkie problemy

Chociaż wiele klinik i centrów dbania o urodę oferuje obecnie liczne zabiegi laserowe na wiele różnych problemów natury estetycznej, nie ma jednak żadnych dowodów naukowych potwierdzających skuteczność tych praktyk w odniesieniu do wypadania włosów spowodowanego przez łysienie plackowate.

Musisz pamiętać o tym, że łysienie plackowate to nie tylko problem estetyczny. Jest to dolegliwość o podłożu typowo biologicznym i dlatego też wymaga pomocy certyfikowanego lekarza dermatologa.

5. Stres spowoduje, że będziesz łysy

Stres może przyspieszyć proces wypadania włosów, ale nigdy nie będzie powodem, dla którego staniesz się łysy. Łysienie plackowate jest czymś, co możesz odziedziczyć po swojej matce lub ojcu, w przeciwieństwie do tego, co inni ludzie mogą sądzić na ten temat i próbować Ci to wmawiać.

Stres a łysienie plackowate

Jeśli Twoje geny mówią Ci, że utracisz włosy tak jak jedno lub oboje z Twoich rodziców, stres nie będzie w tym momencie czynnikiem decydującym.

6. Peruki powodują łysienie plackowate

Wiele osób twierdzi, że jeśli użyjesz peruki lub sztucznie doprawianych włosów, Twoje naturalne włosy zaczną wypadać znacznie szybciej, ponieważ Twoja skóra nie będzie mogła oddychać w normalny sposób.

Jest to jednak kolejny mit dotyczący utraty włosów spowodowanej przez łysienie plackowate (i nie tylko).

Prawdą jest bowiem to, że Twoje włosy pobierają tlen z krwi w skórze głowy, a nie z powietrza. Dlatego też użycie peruki lub sztucznie doprawianych włosów nie sprawi w żaden sposób, że Twoje naturalne włosy zaczną wypadać szybciej.

7. Nadmiar słońca jest niezdrowy dla Twoich włosów

Mówi się również, że jeśli wystawisz swoją głowę na zbyt intensywne działanie promieni słonecznych, osłabisz w ten sposób swoje włosy i przyspieszysz tym samym proces łysienia. To stwierdzenie nie może być jednak bardziej odległe od prawdy. Zbyt duża ilość słońca nie powoduje wypadania włosów. Tak naprawdę to nie ma ona najmniejszego wpływu na ich kondycję.

Powinieneś po prostu częściej używać produktów do pielęgnacji włosów, które zapobiegają osłabieniu włókien włosów i stosować wystarczającą ilość kremów przeciwsłonecznych. Nie po to, aby ochronić włosy, ale raczej w celu uniknięcia poparzeń skóry głowy oraz uchronienia się przed udarem słonecznym.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.