Sabal - mało znane lekarstwo na prostatę i problemy układu moczowego

W wieku 50 lat mężczyźni nie powinni zapominać o corocznym badaniu u lekarza specjalisty, aby zobaczyć, jak działa ich gruczoł krokowy, i tym samym uniknąć powikłań.
Sabal - mało znane lekarstwo na prostatę i problemy układu moczowego
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Solimar Cedeño

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Czy znasz już właściwości, jakie ma palma sabalowa – czy też sabal – na zdrowie mężczyzn? Jeśli nie, koniecznie poznaj tę cenioną od wieków roślinę leczniczą!

W miarę postępowania procesu starzenia się, u mężczyzny zaczyna pojawiać się wiele zaburzeń, które mogą mieć wpływ na prostatę. Środki domowe mogą jednak pomóc w zapobieganiu stanom chorobowym w tym gruczole.

Aby złagodzić dokuczliwe objawy, istnieje wiele opcji terapeutycznych. Naturalne, domowe lekarstwa, takie jak sabal, mogą wydatnie wspomóc leczenie i rzeczywiście przynieść ulgę pacjentom.

Prostata – co to takiego?

Prostata jest seksualnym gruczołem człowieka, który po przekroczeniu wieku 50 lat może ulec przerostowi. Wpływa to negatywnie na drogi moczowe. Ze względu na bliskość prostaty, cewki moczowej i dna pęcherza, zachodzą zmiany w moczu. Strumień moczu zmniejsza się a następnie pojawia się silne uczucie pieczenia.

Nagromadzenie moczu powoduje wzrost bakterii i pojawianie się innych objawów, takich jak gorączka i ból w dolnej części miednicy. Wszystkie te objawy kliniczne są dość denerwujące, ponieważ zakłócają sen w nocy i powodują dyskomfort podczas oddawania moczu. Bądź więc czujny na te objawy!

Kiedy mężczyzna osiąga 50 lat, zaleca się pójście do urologa w celu przebadania prostaty. Za pomocą prostych badań krwi i pewnych testów obrazowych mających na celu ocenę wielkości prostaty, można uniknąć pojawienia się raka tego ważnego gruczołu.

Przeczytaj koniecznie artykuł: Ból podczas oddawania moczu – 5 sposobów

Czym jest sabal?

Sabal lub palma sabalowa to roślina pochodząca z Florydy i Meksyku. Jest to dość mały krzew o łatwej adaptacji do zmian klimatycznych.

Amerykańskie plemiona od czasów starożytnych potwierdzają jego korzystny wpływ nie tylko na zdrowie starszych mężczyzn, ale także kobiet w ciąży. Nawet dziś Indianie zachowują tradycję przyjmowania tej rośliny.

Lekarz wyjaśnia wyniki badań

Sabal zawiera ekstrakt liposterolowy (rozpuszczalny w tłuszczu), kwasy tłuszczowe, żywice, szczawiany wapnia, gumy, garbniki, sterole i estry. Jego spożycie pomaga zmniejszyć stan zapalny, zapobiega proliferacji bakterii i zmniejsza liczbę receptorów estrogenowych.

W jaki sposób sabal zmniejsza objawy łagodnego wzrostu gruczołu krokowego?

Istnieje wiele badań naukowych, które wykazały silne działanie przeciwzapalne sabalu na prostatę. Zmniejsza niedrożność cewki moczowej i objawy podrażnienia. Występuje poprawa w odczuwaniu silnego parcia na mocz i zmniejszeniu przepływu moczu.

Roślina działa poprzez hamowanie hormonu DHT (dihydrotestosteron), który bierze udział rozwoju prostaty. Dlatego, zmniejszając poziom testosteronu, zapobiega się pojawieniu się raka prostaty.

Wykazano w ten sam sposób, że sabal ma korzystny efekt jako stymulant seksualny, ponieważ utrzymuje on erekcję i poprawia ejakulację. Niektórzy mężczyźni twierdzą, że ich życie w związku poprawiło się na skutek regularnego stosowania tej rośliny.

Czy sabal jest również przydatny do leczenia infekcji dróg moczowych?

W Chinach przyjmowanie tej rośliny w formie kapsułki przez 12 tygodni było wystarczające, aby wykazać poprawę jakości życia, poprzez zmniejszenie objawów infekcji dróg moczowych.

Mężczyzna z bólem brzucha

Sabal zapobiega wzrostowi komórek prostaty. W konsekwencji, ustępują uciążliwe objawy wtórne związane z podrażnieniem pęcherza moczowego.

Mężczyźni cierpiący na problemy z prostatą wykazują poprawę podczas oddawania moczu. Ta roślina zwiększa przepływ moczu i zapobiega osadzaniu się resztkowego moczu.

Jak należy przygotować sabal?

Przygotowanie sabalu jako domowego lekarstwa jest dość proste. Należy go spożywać w postaci naparu.

Składniki

  • 2 szklanki wody (500 ml)
  • 1 łyżka suszonych pokruszonych jagód sabalowych (15 g)
  • 1 łyżka miodu (25 g)

Przygotowanie

  • Podgrzewamy wodę razem z jagodami sabalu, aż się zagotuje.
  • Następnie usuwamy napar z ognia, pozostawiamy do ochłodzenia, a następnie przecedzamy napój i dodajemy miód.
  • Przyjmowanie dwóch szklanek dziennie tego naparu, jednej rano i jednej wieczorem, wystarczy, aby odczuć korzystne działanie rośliny.

Przeczytaj również artykuł: Oczyść nerki naparem z tej rośliny

Dodatkowe porady

Sabal jest dość bezpieczną rośliną i wykazuje niewiele niepożądanych reakcji. Należy jednak pamiętać, że może on powodować krwawienie, jeśli stosujemy go w połączeniu z miłorzębem dwuklapowym (Ginkgo biloba), lekami przeciwzakrzepowymi lub czosnkiem.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem.

Jeśli masz zaburzenia prostaty, spróbuj zastosować sabal na poprawę stanu zdrowia tego gruczołu i układu moczowego. Pomoże Ci on oczyścić mocz i poprawić zdrowie. W porę zajmij się swoją prostatą, a sabal będzie Twoim wielkim sprzymierzeńcem!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.