Samoświadomość seksualna: dlaczego jest taka ważna?

Seks jest ważną częścią tego, kim jesteśmy, dlatego musimy poprawić naszą samoświadomość seksualną, aby cieszyć się nim w pełni.
Samoświadomość seksualna: dlaczego jest taka ważna?
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 20 kwietnia, 2023

Seksualna samoświadomość ma duże znaczenie, niezależnie od praktyk seksualnych. Konieczne jest przeprowadzenie procesu refleksji i introspekcji, który pozwoli nam odkryć siebie w tym aspekcie. Inaczej mówiąc, chodzi o samopoznanie seksualne.

Często bezwładnie pogrążamy się w seksualności kierując, tym, czym naszym zdaniem powinna być. W oderwaniu od naszych prawdziwych preferencji i doznań. Może to prowadzić do dysfunkcji seksualnych, niezadowolenia osobistego i małżeńskiego, a nawet zachowań ryzykownych. Aby temu zapobiec, proponujemy kilka kluczy do samopoznania.

Czym jest samoświadomość seksualna?

Termin ten odnosi się do wszystkiego, co wiemy (lub powinniśmy wiedzieć) o sobie w odniesieniu do naszej seksualności. Jak się odnajdujemy w tej dziedzinie, czego potrzebujemy, co lubimy, jakie są nasze preferencje i rytmy. Co o tym myślimy i co czujemy, jak się zachowujemy i co możemy zrobić, aby pełniej z niej korzystać.

Są to pytania, na które wiele osób nie zna odpowiedzi, ponieważ po prostu nigdy ich sobie nie zadawały. Nikt nas nie uczy, jak ważne jest świadome przeżywanie naszej seksualności. Jakie znaczenie ma poznanie i szanowanie siebie oraz spojrzenie poza zwykłą kwestię genitaliów lub prosty akt seksualny.

Jest kilka cennych punktów, którymi powinniśmy się zająć, jeśli chodzi o samoświadomość seksualną. Poniżej rozmawiamy o niektórych z nich.

Pareja vive susexualidad en plenitud.
Nie zawsze jest dla nas jasne, co lubimy, a co nie sprawia, że czujemy się spełnieni w seksualności.

Seksualna samoświadomość polega na badaniu własnej anatomii

Podstawowym krokiem jest dogłębne poznanie ciała, jego części i funkcji każdej z nich. Chociaż może wydawać się inaczej, wiele osób nie wie wystarczająco dużo o swojej anatomii. Może to zagrozić ich odczuwaniu przyjemności.

Spojrzenie w lustro, samopoznanie lub kształcenie się na podstawie informacji z wiarygodnych źródeł jest więc bardzo potrzebne. Ponadto istnieją małe gesty i rutyny, które pomagają nam zwiększyć świadomość ciała. Dzięki nim mamy kontakt z własnym ciałem i możemy poczuć się pewniej we własnej skórze. Chodzi na przykład o masaże, rozciąganie lub taniec.

Odkryj swoje doznania

Mówiąc o seksualności, mamy tendencję do zbytniego skupiania się na genitaliach. Zapominamy, że mamy na ciele wiele obszarów erogennych, podatnych na wzbudzanie pożądania i dostarczanie przyjemności.

Aby poznać te punkty, musisz pozwolić sobie na odkrywanie i odczuwanie, zarówno samemu, jak i z partnerem. W tym zadaniu mogą pomóc pieszczoty, pocałunki czy zabawki erotyczne.

Co myślisz o swoim ciele?

Jak już powiedzieliśmy, seksualność nie jest czysto fizyczna. Nasze przemyślenia na ten temat odgrywają ważną rolę.

Stwierdzono, że obraz samego siebie (sposób, w jaki postrzegamy nasze ciało i jak cenimy nasz wygląd) ma ogromny wpływ na naszą zdolność cieszenia się seksualnością. Zły obraz siebie może sprawić, że poczujemy się skrępowani i zablokowani. Prowadzi to do ograniczania kontaktów seksualnych lub doświadczania ich ze wstydem i zażenowaniem.

Dlatego warto nad tym pracować. Przestań więc się osądzać i krytykować swój wygląd. Naucz się kochać swoje ciało nawet z jego niedoskonałościami i dziękuj mu za to, że pozwala ci czuć się i cieszyć sobą. Takie podejście przyniesie wiele korzyści.

Jaka jest Twoja seksualna samoświadomość?

Seksualna samoświadomość zakłada również refleksję nad posiadanymi informacjami na temat seksu. Czasami te informacje są stronnicze, niewystarczające lub pełne tabu, które nas ograniczają.

W tym aspekcie należy zwrócić uwagę na kilka następujących kwestii:

  • Edukacja seksualna i niektóre jej podstawowe pojęcia, takie jak obopólna zgoda, ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową i zapobieganie ciąży.
  • Idea koitocentryzmu, tak obecna w naszym społeczeństwie, która umieszcza penetrację w centrum zbliżenia i odrzuca inne praktyki seksualne jako konieczne, gdyż są przyjemne.
  • Również mity i tabu dotyczące różnych praktyk, gier i preferencji. Należy koniecznie pamiętać, że dozwolone jest każde dobrowolne działanie, które sprawia przyjemność i nie powoduje żadnych szkód.
  • Zrozumienie znaczenia komunikacji i asertywności seksualnej dla osiągnięcia przyjemności osób zaangażowanych w zbliżenie.
  • Krótko mówiąc, chodzi o to, by pozbyć się strachu i wstydu przed komunikowaniem się, pytaniem, odczuwaniem, wyznaczaniem granic lub odważeniem się na nowe propozycje.
Pareja homoseksualny que vive susexualidad.
Zrozumienie preferencji i odsunięcie uwagi od koitocentryzmu to zdrowe praktyki zwiększające radość i poczucie własnej wartości.

Określ swoje preferencje

Ostatnim istotnym krokiem jest określenie, jakie są Twoje preferencje. To znaczy, jakie rzeczy cię podniecają, sprawiają przyjemność i sprawiają ci przyjemność. Jakie są Twoje granice, Twoje potrzeby i Twoje rytmy.

W tym momencie nie mówimy tylko o tym, jakie są twoje strefy erogenne, ulubione pozycje lub sposób, w jaki lubisz być stymulowany. Ważne jest również zajęcie się obszarem społecznym i afektywnym.

Na przykład są ludzie, którzy czują się swobodnie w luźnych związkach bez zobowiązań. Są też inni, dla których jest to niewygodne, a nawet szkodliwe emocjonalnie. Uszanowanie własnych potrzeb w tym zakresie jest bardzo potrzebne, aby nie zmuszać się do robienia czegoś, na co nie masz ochoty, tylko pod wpływem presji społecznej.

Podobnie częstotliwość, z jaką chcesz uprawiać seks, jest kolejnym punktem do zbadania. Zatem preferencje każdej osoby są różne i wszystkie są uzasadnione. Nie ma właściwej ani określonej liczby kontaktów seksualnych.

Spróbuj uświadomić sobie swoje potrzeby i odczucia oraz określ, czego pragniesz.

Przeczytaj również:Przemoc seksualna – procedura badań lekarskich

Seksualna samoświadomość uwalnia nas i pozwala w pełni cieszyć się seksem

Krótko mówiąc, jeśli doświadczasz jakichkolwiek trudności lub niezadowolenia ze swojej seksualności, rozpoczęcie ścieżki samopoznania seksualnego będzie dla ciebie bardzo pozytywne. Dlatego wyłącz autopilota i zacznij poznawać siebie, kwestionować siebie i nawiązywać kontakt ze swoim ciałem, swoimi pragnieniami i preferencjami.

W ten sposób poczujesz się znacznie bardziej komfortowo i pewnie. Będziesz także w stanie lepiej komunikować się ze swoimi partnerami seksualnymi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.