Sapioseksualizm - kiedy pociąga nas intelekt...

Inteligencja jest niezwykle uwodząca w kontaktach międzyludzkich. Ale czy wiesz, że powstała nowa preferencja seksualna, w której to właśnie intelekt jest decydującym czynnikiem? Czy jesteś jedną z tych osób, które wpisują się w tę kategorię?
Sapioseksualizm - kiedy pociąga nas intelekt...
Montse Armero

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Montse Armero.

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Sapioseksualizm jest coraz powszechniejszym terminem, jeśli chodzi o relacje miłosne. Sama nazwa pochodzi od łacińskiego słowa “sapiens”, które oznacza “mądry”. W opisywanej preferencji seksualnej odnosi się do przyciągania i pożądania seksualnego, które wzbudza w nas inteligencja innych osób. Dowiedz się więcej na temat tego, czym jest sapioseksualizm i jakie są jego cechy charakterystyczne.

Chociaż sapioseksualizm jest słowem ukutym stosunkowo niedawno, sama koncepcja jest już dość wiekowa. Pewnie Cię to zaskoczy, ale już w 380 r. p.n.e. Platon mówił w swojej pracy o “relacji między miłością a intelektem”.

Inteligencja zawsze była atrakcyjną cechą dla wielu z nas. Jednak w przypadku sapioseksualistów jest to cecha charakterystyczna i najważniejsza. To intelekt wzbudza największe pożądanie i na nim bazujemy swoje miłosne wybory. Nie na urodzie, czy statusie społecznym i pieniądzach.

Sapioseksualizm – od fizycznej atrakcyjności do intelektu

Po pierwsze, atrakcyjność fizyczna odgrywa bardzo ważną rolę w dzisiejszym porządku społecznym. Wystarczy wskazać na aplikacje randkowe, które bazują na powierzchownym dość traktowaniu człowieka: oceny na podstawie zdjęć.

Aplikacje te mają pomóc nam w odnalezieniu miłości naszego życia czy bardziej przelotnego romansu. Ma to jednak swoje podłoże w naszym usposobieniu i dzisiejszych czasach – zakochujemy się w ludziach popularnych i pięknych.

Sapioseksualizm - zakochana para

Nawet w relacjach czysto koleżeńskich czy pracowniczych – często kierujemy się atrakcyjnym wyglądem. Co więcej, zasadę tę potwierdza nawet wybór polityków.

Nie oszukujmy się, że najczęściej jest to czynnik decydujący, który większość z nas bierze pod uwagę. Niezależnie od tego czy jesteśmy tego świadomi, czy też nie.

Ale prawdą jest również to, że sama atrakcyjność fizyczna nie jest decydująca, kiedy kogoś bardzo lubimy i kiedy fascynuje nas spędzanie z nim czasu. W rzeczywistości większość z nas nie przyciąga tylko jedna cecha w drugim człowieku, ale zestaw elementów, które sprawiają, że chcemy być blisko danej osoby. To naturalny porządek naszych ludzkich instynktów i charakterów.

Tak więc nagromadzenie pewnych postaw, myśli, uczuć i zachowań, które składają się na osobowość drugiej osoby, głęboko naznacza nasze wybory i odczucia. Wtedy, w zależności od naszych upodobań, każdy z nas nada większą wartość jednemu lub drugiemu komponentowi.
U sapioseksualnych osób będzie to oczywiście intelekt.

Erotyka naszego mózgu i sapioseksualizm

W sapioseksualizmie także bierze się pod uwagę czynniki fizyczne i osobowościowe, nie zaprzecza się im. Jednak najważniejszym i decydującym komponentem jest intelekt.

W tym przypadku przyciąga nas wymiana nowatorskich pomysłów, zacięta dyskusja, głębokie rozmowy. Zależy nam na wzbogaceniu się emocjonalnie i intelektualnie.

Dlatego też dla nich intelekt staje się nie tylko narzędziem komunikacji, ale i uwodzenia. Czują się o wiele bardziej zaciekawieni wiedzą rozmówcy lub intymnością, którą można wygenerować w rozmowie, niż jakąkolwiek inną cechą.

Starszy mężczyzna i młodsza kobieta

Co ciekawe, sapioseksualizm to termin, który powstał, kiedy jeden z portali randkowych OK Cupid, wprowadził możliwość wyboru sapioseksualności jako preferencji seksualnej.

Różne rodzaje inteligencji

Kiedy mówimy o inteligencji, zazwyczaj kojarzy nam się ona z wysoką zdolnością poznawczą lub nagromadzeniem imponującej wiedzy, u niektórych ludzi. Jednak dla wielu obecnych badaczy definicja ta wygląda inaczej.

Autorzy i badacze tacy jak Howard Gardner wyłonili swoją teorię inteligencji wielokrotnej, czy inteligencji emocjonalnej w przypadku Daniela Golemana. Rozszerzyli więc to pojęcie na wiele innych sposobów. 

Oznacza to, że osoby sapioseksualne mogą być przyciągane przez wiedzę akademicką lub zdolność do rozwiązywania złożonych problemów, ale także przez osoby wysoce kreatywne, dojrzałe emocjonalnie lub posiadające dużą zdolność do interakcji z innymi.

Sapioseksualizm – charakterystyka

W obliczu znacznie szerszej definicji inteligencji, sapioseksualiści mogą nie różnić się tak bardzo od ogółu społeczeństwa. Mogą mieć nawet o wiele więcej wspólnego z nami, niż moglibyśmy sądzić a priori. Istnieją jednak pewne cechy, które definiują tę grupę w bardziej szczegółowy sposób:

Para rozmawia na kanapie
  • Zazwyczaj są to ludzie z wysokim stopniem samoświadomości.
  • Najczęściej są to osoby o otwartych umysłach.
  • Ich własny poziom inteligencji jest zwykle wysoki.
  • Pociąga ich nowatorstwo.
  • Zazwyczaj są to ludzie refleksyjni i zaangażowani.
  • Z wielką ciekawością uczą się i poświęcają część swojego czasu na zdobywanie nowej wiedzy.
  • Głęboka rozmowa uwodzi ich najintensywniej.
  • Chociaż mężczyźni i kobiety mogą być sapioseksualistami, jest to bardziej powszechne u kobiet.
  • Seks jest dla nich ważny, ale ważniejsze jest wzajemne zrozumienie.

Reasumując, osoba kierująca się sapioseksualizmem raczej wybierze się na randkę z niepozornym okularnikiem o niebywałej inteligencji, niż z przystojniakiem z siłowni, którego horyzonty zamykają się na najnowszych odżywkach. Co więcej, z badań zaś wynika, że osoby sapioseksualne częściej tworzą trwałe i udane związki.

Co ciekawe, dzisiejsza popkultura czasami próbuję wyjść na przeciw tym oczekiwaniom, na co długo czekaliśmy. Zauważymy więc silne postaci, ponadprzeciętnie inteligentnych bohaterów męskich czy damskich, których walory intelektualne nie zawsze idą w parze z przymiotami zewnętrznymi. Wymienić możemy choćby Breaking Bad czy Sherlocka Holmesa. 

Czy sapioseksualizm ma wady?

Dla wielu z nas inteligencja to a priori cecha bardzo pozytywna. Jednak czy odczuwanie szczególnego zainteresowania zdolnościami poznawczymi innych, nie jest szkodliwe dla niektórych z nas i naszych osobowości?

Mamy na myśli osoby o niskim poczuciu własnej wartości, które mają tendencję do idealizowania innych, ponieważ łatwo jest im nawiązywać relacje z kimś, kto nie jest prawdziwy. Taka postawa może w końcu zaszkodzić i sprawić, że poczują się jeszcze bardziej niepewni i skołowani.

Rozpoznawanie i podziwianie jakichkolwiek cech u innych ludzi jest bardzo zdrowe w relacjach międzyludzkich, czy to w związkach czy przyjaźni.

Bez względu na to czy jest to inteligencja, czy jakakolwiek inna cecha. Wszystko ma jednak sens tak długo, jak długo nie zmieni to relacji w asymetryczną i toksyczną dla nas samych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Danvila, I. & Sastre, M. A. (2010). Inteligencia Emocional: una revisión del concepto y líneas de investigación. Cuaderno de Estudios Empresariales, Vol. 20, 107-126.
  • Gardner, H. (2005). Inteligencias múltiples veinte años después. Revista de Psicología y educación, Vol. 1, Núm. 1, 27-34.
  • Gignac, G. E., Darbyshire, J. &  Ooi, M. (2018). Some people are attracted sexually to intelligence: A psychometric evaluation of sapiosexuality. Intelligence, 66, 98-111.
  • Gray, P. B., & Garcia, J. R. (2013). Evolution and human sexual behavior. London: Harvard University Press.
  • Walton, M. T., Lykins, A. D., & Bhullar, N. (2016). Beyond Heterosexual, Bisexual and Homosexual: A Diversity on Sexual Identity Expression. Archives of Sexual Behavior, 45(7), 1591-1597.
  • de Landázuri, M. C. O. (2017). ¿ Es el concepto platónico del amor intelectualista? Eros como impulso contemplativo y desiderativo en Platón. In Anales del Seminario de Historia de la Filosofía (Vol. 34, No. 2, pp. 9-25). Universidad Complutense de Madrid.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.