Mikropenis - diagnoza i czynniki, które należy wziąć pod uwagę

Mikropenis to rzadki wrodzony stan, w którym dziecko rodzi się z 2,5-krotnie mniejszym odchyleniem standardowym w narządzie płciowym.
Mikropenis - diagnoza i czynniki, które należy wziąć pod uwagę
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 17 stycznia, 2023

Mikropenis to pojęcie stosowane w przypadku, gdy penis jest krótszy od długości uważanej za normalną. Nie jest to jednak termin wybrany lekko lub część popularnego slangu, ale stan chorobowy wykryty przy urodzeniu.

To prawda, że męskie genitalia przejawiają antropomorficzne różnice ze względu na pochodzenie i cechy charakterystyczne niektórych populacji. Jednak w przypadku mikrofalosomii pomiary są spowodowane zmianami w układzie nerwowym i hormonalnym.

Ten stan zwykle budzi obawy, zwłaszcza w wieku dorosłym, ponieważ oprócz tego, że jest kanałem wydalania moczu, penis mężczyzny reprezentuje również męski narząd rozrodczy, co powoduje prawdopodobne reperkusje w społecznych, psychologicznych i seksualnych sferach życia mężczyzny. Przyjrzymy się bliżej temu tematowi.

Mikropenis – przyczyny

Mężczyzna trzymający się za krocze
Przypadłość znana jako mikropenis występuje, gdy jego długość podczas erekcji nie przekracza 6,5 centymetra.

Mikropenis to nieprawidłowość, która jest spowodowana zmianami w osi podwzgórze-przysadka-jądra. Wyjaśnia to magazyn Vox Paediatrica, który podaje, że struktura narządu jest prawidłowa, ale jego długość jest 2,5 razy mniejsza od standardowej wielkości  dla wieku i pochodzenia etnicznego mężczyzny.

Czasami mikropenis jest mylony z innymi nieprawidłowościami, takimi jak penis ukryty, zakopany lub uwięziony. Różnica polega na szczegółach klinicznych i przyczynach występowania danego stanu.

Chociaż możliwe jest, że przyczyny są idiopatyczne, czynnik genetyczny i oś przysadki mózgowej lub gonad są zaangażowane w stan pod względem mutacji i polimorfizmów, niedoboru hormonów kontrolujących wzrost prącia oraz niezdolności jąder do produkcji testosteronu.

Diagnozę stawia się zazwyczaj podczas kompleksowych badań przesiewowych noworodków.

Zarówno urolog, jak i endokrynolog odgrywają rolę, jeśli chodzi o badanie mikropenisa, stanu, który zwykle obejmuje również analizę kariotypu.

Jaki jest normalny rozmiar penisa?

Wymiary należy rozumieć jako średni pomiar, a nie sztywną regułę. Szacując, że więcej niż jedna okoliczność wpływa na wynik, możemy wyróżnić następujące elementy:

  • Wiek
  • Kraj pochodzenia
  • Choroby
  • Historia rodzinna
  • Wady anatomiczne

W społeczeństwie krąży wiele mitów dotyczących obliczania długości męskiego narządu, często biorąc za punkt odniesienia masę ciała mężczyzny i długość jego stopy, dłoni lub palca wskazującego. Jednak w rzeczywistości brakuje badań naukowych, które ujawniałyby związek między rozmiarem penisa a innymi częściami ciała.

Według tabeli opublikowanej przez World Data, we wszystkich badanych krajach średni rozmiar penisa wynosi 13,58 centymetra, co można uznać za „normalne”.

Z drugiej strony niektórzy badacze korelują pomiary antropometryczne i prącia. Jedna z tych analiz została opracowana przez Revista Mexicana de Urología. Stwierdzono, że pomiar łączy wzrost, wagę, wskaźnik masy ciała i stosunek talii do bioder z częściami wymienionymi poniżej:

  • Przedłużenie obwodu podstawy penisa
  • Długość od nasady do czubka, zarówno w spoczynku, jak i w rozciągnięciu

Mikropenis – czy istnieje możliwość skorygowania?

Banan 10 cm
Istnieją terapie, które mogą pomóc w stymulacji wzrostu prącia.

Gdy występuje mikropenis, teoretycznie nie istnieje możliwość poprawy sytuacji. Jednak według UC San Diego Health terapia stymulująca wzrost prącia może być wskazana w dzieciństwie.

Leczenie zależy od wieku pacjenta i historii choroby, ciężkości przypadku, oczekiwanego wyniku oraz tolerancji na leki lub zabiegi. Z drugiej strony, gdy pacjent jest dorosły, można zastosować następujące opcje:

  • Pompki do powiększania penisa: Chociaż brakuje solidnych dowodów na skuteczność tych urządzeń, kampanie reklamowe sprzedają pompy próżniowe do powiększania penisa jako obiecujące urządzenie, które ma zwiększyć rozmiar penisa. Zaleca się używanie takiego urządzenia pod nadzorem lekarza i ze świadomością, że może ono spowodować obrażenia.
  • Hormony: Jeśli przyczyny, z powodu których występuje mikropenis są związane z hipogonadyzmem hipogonadotropowym, jądra nie wytwarzają testosteronu. Zaleca się zatem hormonalną terapię zastępczą, często już od niemowlęctwa, aby osiągnąć penisa o prawidłowym rozmiarze. Dawki hormonu podaje się doustnie lub w postaci zastrzyków. Jeśli metoda jest nieskuteczna, lekarz może zalecić inne hormony wzrostu.
  • Chirurgia: Rekonstrukcja prącia i operacja powiększania prącia są również opcjami w wieku dorosłym. Ten rodzaj zabiegu zaleca się w celu korygowania braków fizycznych i deformacji, które obciążają mężczyznę pod względem wyglądu narządu. Chociaż każdy przypadek jest inny, istnieje wiele udanych operacji, które wiążą się z korzyściami estetycznymi i funkcjonalnymi. Obejmują one odpowiednią sprawność seksualną i wrażliwość na dotyk.

Mikropenis – wpływ na życie seksualne i zdrowie mężczyzny

Mikropenis nie stwarza żadnych problemów, jeśli chodzi o aktywność reprodukcyjną lub oddawanie moczu. Istnieją jednak sprzeczne opinie, jeśli chodzi o impotencję. Hiszpańskie Archiwa Urologiczne podają, że zmiany geometryczne lub strukturalne w czasie ciąży lub we wczesnym dzieciństwie często wynikają z pierwotnych zaburzeń erekcji.

W tej kwestii wywiad opublikowany w gazecie El Español zwraca uwagę na wypowiedzi androloga. Uważa on, że mężczyźni posiadający penisa mniejszego, niż 9 centymetrów we wzwodzie, mogą mieć problemy z penetracją i współżyciem.

Są jednak tacy, którzy uważają, że stosunek płciowy z mężczyzną, który ma mikropenisa, jest równie przyjemny , jak z kimś, kto ma genitalia o prawidłowym rozmiarze. Jedyna przeszkoda, jaka może się wydarzyć, to skupienie całej uwagi na wymiarach członka. Zamiast tego, lepiej skorzystać z innych narzędzi pozwalających osiągnąć orgazm. Należą do nich zabawki erotyczne, seks oralny, używanie rąk i różne pozycje seksualne.

Wpływ emocjonalny

Wreszcie możliwe, że ta diagnoza wpływa na jakość życia intymnego mężczyzny, z obawy przed reakcją partnerki. Te same obawy odczuwają nastoletni chłopcy ze zbyt małym penisem. Niechętnie uczęszczają oni na basen lub na siłownię, ze względu na towarzyszące im kompleksy.

Pacjentom z tym schorzeniem wsparcie psychologiczne pomaga zrozumieć, że mikropenis to problem medyczny oraz że istnieją sposoby na jego leczenie, a przede wszystkim, że nie jest to poważna choroba.

To może Cię zainteresować ...
Swędzenie penisa: przyczyny i sposoby leczenia
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Swędzenie penisa: przyczyny i sposoby leczenia

Swędzenie penisa może być spowodowane różnymi przyczynami, od alergii po choroby przenoszone drogą płciową.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.