Guzki na penisie: przyczyny i leczenie

Guzki na penisie są bardzo częste i występują u wielu mężczyzn. Są one głównie spowodowane powszechnymi przyczynami, które nie wymagają leczenia. W dzisiejszym artykule powiemy Ci, co je powoduje i jak je leczyć.
Guzki na penisie: przyczyny i leczenie

Ostatnia aktualizacja: 03 czerwca, 2020

Guzki na penisie zwykle występują w okresie dojrzewania i najczęściej pojawiają się u mężczyzn z trądzikiem w innych częściach ciała. Guzy te mogą jednak nadal pojawiać się w późniejszym okresie życia. Różne badania potwierdziły, że około ośmiu na dziesięciu mężczyzn ma lub miało guzki na penisie.

Ogólnie rzecz biorąc, jest to częsta choroba wśród mężczyzn.

Co powoduje guzki na penisie?

Po pierwsze, musisz wiedzieć, że penis ma warstwę cienkiej, przesuwającej się skóry. To właśnie te cechy sprawiają, że jest ona podatna na różne schorzenia i stany. Górny koniec tej powłoki kończy się czymś, co większość z nas zna jako napletek, czyli skórę pokrywającą żołądź.

Żołądź to obszar, który często jest dotknięty guzkami prącia. Składa się z dwóch części: wierzchołka, w którym znajduje się otwór do oddawania moczu i spermy oraz podstawy zwanej „koroną” żołędzi. Korona ma pod spodem rowek, który zwykle styka się z napletkiem i wędzidełkiem. Ten ostatni jest małą strukturą, która łączy skórę prącia z żołędzią.

Żołądź ma gruczoły i brodawki, które są widoczne gołym okiem. Jeśli są one nieco większe, można je łatwo pomylić z guzkami. Guzki na penisie są dość powszechne, ale nie stanowią zagrożenia dla zdrowia.

Wymienimy najczęstsze przyczyny guzków na prąciu, abyś wiedział, które z nich są niepokojące, a które nie. Oto osiem najczęstszych przyczyn:

1. Zgrubienia i wypryski na penisie

Wypryski są typową odmianą guzków na prąciu i są podobne do trądziku na twarzy. Mają tendencję do pojawiania się na brzegu żołędzi i stają się widoczne, gdy mężczyzna porusza napletkiem. Istnieje szczególny typ znany jako plamki Fordyce’a. To małe i bezbolesne białe kropki. Zwykle są to gruczoły łojowe, które nie wymagają leczenia.

Guzki na penisie

Wypryski na penisie mogą wyglądać jak niewielkie, bezbolesne białe plamki.

2. Wrzody prącia

W przeciwieństwie do typowych wyprysków, wrzody przebijają się przez skórę. Wrzód prącia jest powiązany z opryszczką narządów płciowych. Silny ból jest częstym objawem chorób przenoszonych drogą płciową i zwykle pojawia się wraz z gorączką.

Taka sytuacja wymaga natychmiastowego leczenia, więc jest masz wrzody, skonsultuj się z lekarzem. Może to być zaraźliwa infekcja.

3. Meszki włosowe, które wyglądają jak guzki na penisie

Włosy jąder i podstawy penisa mogą wyglądać jak guzki w miejscu, w którym dotykają skóry. Mężczyźni często martwią się nimi i udają do lekarza, ponieważ wypukłości pojawiają się w dużych ilościach. Mieszki włosowe to naturalne struktury anatomiczne, które są wszędzie tam, gdzie rosną włosy.

Nie wymagają żadnego rodzaju leczenia i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Przeciwnie – są nam niezbędne.

4. Pęcherze

Pęcherze to woreczki płynu na skórze. Pojawiają się, gdy występują oparzenia drugiego stopnia lub infekcja, która najprawdopodobniej jest chorobą przenoszoną drogą płciową, jeśli pęcherze pojawiają się na penisie. Osoby z tym problemem muszą skonsultować się z lekarzem i, jeśli to możliwe, również z dermatologiem.

5. Torbiele mosznowe

Torbiel jest guzem o znacznych rozmiarach, który również zawiera w środku płyn. Nie jest on zbity, ale nie ma też typowej konfiguracji pęcherza. Zasadniczo jest biały płyn, którego objętość może się zmieniać, dopóki torbiel nie pęknie i płyn nie wycieknie.

Torbiele nie pojawiają się zbyt często, ale niektórzy mężczyźni decydują się na ich usunięcie ze względów estetycznych. Nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia i nie wymagają leczenia, chyba że osiągną wystarczającą wielkość, aby wpłynąć na funkcjonowanie penisa lub jąder.

6. Brodawki

Możesz podejrzewać, że wszelkie brązowe guzki na penisie, które w górnej części są wilgotne, są brodawkami narządów płciowych – szczególnie jeśli mają strukturę kalafiora. Musisz wiedzieć, jak je rozpoznać, ponieważ często okazuje się, że jest to rodzaj infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego.

Brodawki często wskazują na choroby przenoszone drogą płciową i należy jak najszybciej poddać się leczeniu. Jeśli chodzi o wirusa brodawczaka ludzkiego, zarażona kobieta może być dotknięta schorzeniem w bardziej znaczący sposób, niż mężczyzna. Wynika to z faktu, że wirus ten jest prekursorem raka szyjki macicy.

Zmiany na penisie

Obecność brodawek na penisie może być objawem infekcji przenoszonej drogą płciową. Dlatego też wymagają one kontroli medycznej.

7. Białe pęcherze

Liszaj twardzinowy prącia jest mało znaną chorobą, którą często trudno zdiagnozować. Może pojawić się na żołędziu, napletku lub penisie. Przejawia się jako linia białych pęcherzyków. Jest to choroba o charakterze autoimmunologicznym.

Oznacza to, że nasze ciało samo atakuje własne struktury. Nie jest to infekcja i nie rozprzestrzenia się między ludźmi. Liszaj twardzinowy zanika w ciągu roku i najczęściej wymaga interwencji medycznej.

Jeśli guzki stają się czerwone i mają aksamitną teksturę, lekarz powinien je natychmiast zbadać, ponieważ mogą oznaczać raka prącia.

8. Grudki perliste prącia

Dwadzieścia procent mężczyzn ma tego typu guzki na penisie. Pojawiają się głównie wokół żołędzi. Niektóre badania wykazały większą częstotliwość występowania grudek perlistych u czterech mężczyzn na dziesięciu w wieku poniżej 25 lat.

Z medycznego punktu widzenia grudka ta jest naczyniakiem. To mieszanka drobnych naczyń krwionośnych i tkanki włóknistej. Nie jest zakaźna, nie wymaga leczenia i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Enríquez-Merino J, Ramos-Garibay A, López-López AM. Tratamiento quirúrgico del liquen escleroso en genitales masculinos. Rev Cent Dermatol Pascua. 2019;28(1):25-29.
  • Brener KJ, Janeiro SMR, Aldrete VJ, et al. Carcinoma escamoso de pene: comunicación de un caso y revisión de la bibliografía. Bol Col Mex Urol. 2007;22(2):83-90.
  • Gibas A, Matuszewski M, Michajłowski I, Krajka K. Acne inversa of the scrotum and penis – aggressive urological treatment. Cent European J Urol. 2012;65(3):167–169.
  • Kumar P, Das A, Savant SS. Multiple Shiny Papules on the Shaft of the Penis. Indian J Dermatol. 2015;60(3):325.
  • Larrondo Muguercia, Rubén José, et al. “Lesiones en los genitales externos: Enfoque diagnóstico y conducta que debe seguir el Médico de la Familia.” Revista Cubana de Medicina General Integral 14.1 (1998): 5-14.
  • Peyrí Rey, E., and O. Arango Toro. “Liquen escleroso y atrófico del pene: lesión preneoplásica.” Actas Urológicas Españolas 27.2 (2003): 73-74.
  • Radhakrishnan S, Agarwal DC. Fordyce spots masquerading as penile warts. Med J Armed Forces India. 2016;72(4):384–385.
  • Rivera, Olivia Lugo, and Rosalía Cancela. “Patología cutánea del pene.” Revista del Centro Dermatológico Pascua 8.3 (1999): 133-142.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.