Olej z czosnku - sposób na doskonałe zdrowie

Nawet jeśli nie martwią nas żadne dolegliwości zdrowotne, możemy stosować na codzień olej z czosnku jako doskonałą przyprawę, która zapewni nam dodatkowe korzyści dla zdrowia.
Olej z czosnku - sposób na doskonałe zdrowie

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Olej z czosnku to nie tylko aromatyczny dodatek do dań, ale też wartościowe lekarstwo dla naszego organizmu. Wykazuje ogrom korzystnych właściwości, które pomogą nam cieszyć się dobrym zdrowiem.

Zapobiega chorobom, wzmacnia układ odpornościowy i łagodzi problemy zdrowotne. Ponadto, jeśli nie masz ochoty przygotować go samodzielnie – możesz też kupić olej w kapsułkach.

W tym artykule przede wszystkim odkryjesz najważniejsze lecznicze zalety oleju czosnkowego. Ten świetny produkt, dzięki któremu oczyścisz organizm z toksyn, poprawisz krążenie, a ponadto ochroni nas przed wolnymi rodnikami. Nie powinno zabraknąć go w naszej diecie!

Olej z czosnku i jego właściwości

Czosnek od zarania dziejów stanowi produkt o doskonałych właściwościach zdrowotnych. Już od starożytności znany był ze swoich leczniczych korzyści.

Właściwości czosnku przede wszystkim opierają się o zawartość siarczków, allicyny i diallilu. Zawiera też aminokwasy, witaminy B i C a także niezbędne minerały: magnez, miedź, wapń, selen, fosfor, żelazo oraz potas.

czosnek i olej z czosnku

Wyróżniliśmy kilka najistotniejszych korzyści leczniczych:

 • Czosnek a zarazem olej z czosnku stanowią naturalny antybiotyk o silnym działaniu, zwalczający wirusy, bakterie, grzyby i pasożyty.
 • Wykazuje też właściwości przeciwnowotworowe.
 • Stanowi świetny przeciwutleniacz, który zapobiega starzeniu się organizmu.
 • Przeciwdziała retencji płynów i poprawia funkcjonowanie nerek.
 • Równoważy układ nerwowy i zapobiega zaburzeniom, takim jak stres czy depresja.
 • Zapobiega chorobom układu krążenia, bowiem poprawia krążenie i obniża poziom cholesterolu, a także redukuje wysokie ciśnienie krwi.
 • Obniża poziom cukru we krwi.
 • Ma działanie odchudzające.
 • Chroni funkcje wątroby i pęcherzyka żółciowego oraz wspomaga usuwanie toksyn z organizmu.
 • Poprawia zdrowie i wygląd skóry oraz zmniejsza trądzik, łuszczycę i inne schorzenia skórne.
 • Reguluje proces trawienny.
 • Stanowi naturalny afrodyzjak.

Czosnek – jak go spożywać?

Doskonałym sposobem, aby czerpać korzyści ze wszystkich leczniczych właściwości czosnku także na poziomie prewencyjnym, będzie spożywanie 1 ząbka czosnku dziennie.

Jeśli nie jesteśmy zwolennikami tej metody, możemy dodawać go do codziennie przygotowywanych potraw. Pamiętaj jednak, że choć w przetworzonej postaci czosnek nadal służy naszemu zdrowiu: nie wykazuje tak silnych właściwości leczniczych.

Co ciekawe, w kulturze tybetańskiej niezwykle często sięgano po uzdrowicielskie funkcje tego produktu. Mnisi wymyślili recepturę na czosnek marynowany w alkoholu, który do dziś stanowi nie lada rarytas i produkt pełen korzyści dla zdrowia.

W ten sposób możemy stopniowo dostarczać organizmowi lecznicze walory czosnku.

czosnek

Dla sceptyków wymyślono kapsułki z czosnku. Są wysoce zalecane dla tych, którzy nie znoszą zapachu i smaku, który towarzyszy pokarmowi. Przydadzą się też osobom, które wykazują trudności z trawieniem czosnku.

Świetnym sposobem dla każdej grupy osób, jest zamarynowanie czosnku w oliwie z oliwek. W ten sposób otrzymamy słynny olej z czosnku, który wykazuje niebywałą ilość substancji odżywczych.

Olej z czosnku – przepis

Jeśli to możliwe: zawsze wybieraj czosnek ekologiczny. Podczas jego przyjmowania istotne jest też, aby żywność była wolna od pestycydów i substancji chemicznych. W przeciwnym razie nie uzyskamy żadnych pozytywnych efektów dla naszego zdrowia, wręcz możemy sobie zaszkodzić.

olej czosnkowy

Składniki

 • 4 szklanki oliwy z oliwek ekstra z pierwszego tłoczenia (1 litr)
 • 30 ząbków czosnku (45 g)

Przygotowanie

Aby przygotować najlepszy olej z czosnku: postępujmy zgodnie z następującymi krokami:

 • Obierz wszystkie ząbki czosnku, przekrój je na pół i ułóż w szczelnym szklanym słoiku.
 • Dodaj oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia, tak aby pokryła czosnek.
 • Następnie dobrze zamknij naczynie i przechowuj je w ciemnym, chłodnym i suchym miejscu przez 30 dni. Co istotne, nie powinniśmy trzymać preparatu w lodówce.
 • Co dwa lub trzy dni możemy trochę potrząsnąć słoikiem.
 • Po upływie określonego czasu należy odcedzić olej usuwając z niego czosnek (który również nadaje się do spożycia). Zachowaj powstały olej jako Twoje lekarstwo.

Jak spożywać?

Istnieje kilka sposobów wykorzystania przygotowanego oleju czosnkowego.

 • Aby zapobiegać chorobom i utrzymać się w dobrej formie: spożywaj 1 łyżkę stołową (15g) oleju dziennie. Możesz spożywać olej bezpośrednio bądź dodając go do posiłków. Pamiętaj, aby spożywać olej z czosnku w stanie surowym, aby nie utracił swoich właściwości leczniczych.
 • Olej z czosnku jako przyprawa. Używaj go w swojej codziennej diecie, dodając olej do sałatek, makaronów, zup czy sosów. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić z intensywnym aromatem – należy w przygotowaniu zmniejszyć ilość używanego czosnku.

Życzymy smacznego i czekamy na wasze przepisy z wykorzystaniem oleju czosnkowego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Soto, V., Camargo, A., González, R., & Galmarini, C. (2007). Síntesis y purificación de ajoeno y su cuantificación en aceites comerciales de ajo Synthesis and purification of ajoene and its quantification in commercial garlic oils. Revista de La Facultad de Ciencias Agrarias.
 • Navarro, M. C. (2007). Posibilidades terapéuticas del bulbo de ajo (Allium sativum). Revista de Fitoterapia.
 • Ardila, M., Vargas, A., Pérez, J., & Mejía, L. (2009). ENSAYO PRELIMINAR DE LA ACTIVIDAD ANTIBACTERIANA DE EXTRACTOS DE Allium sativum, Coriandrum sativum Y Eugenia vulgaris FRENTE A Clostridium perfringens. Biosalud.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.