Odważny styl w dekoracji: co to jest i jak można go wdrożyć?

Styl „odważny” stawia na pierwszym miejscu zakrzywione linie zamiast klasycznych linii prostych. Tutaj podpowiemy, jak zastosować ten dekoracyjny trend w mieszkaniu.
Odważny styl w dekoracji: co to jest i jak można go wdrożyć?

Ostatnia aktualizacja: 19 czerwca, 2023

Odważny styl w dekoracji ma na celu stworzenie otoczenia, w którym w atrakcyjny sposób dominują kontrasty. Jest to technika inspirowana naturą i jej krzywiznami, które przejawiają się w górach i lasach.

Elementy te wprowadza się do wystroju wnętrz poprzez meble, wykończenia i wyposażenie, które wyrózniają miękkie łuki i przyczyniają się do poczucia spokoju i komfortu. Zastosowanie takiej metody dekoracji w domu czy biurze to także wybór pełen elegancji.

Odważny styl wystroju uchodzi za przytulny, płynny i zrównoważony. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tej estetyce i sposobom jej osiągnięcia.

Odważny styl: moc krzywych w dekoracji

Odważny styl to trend w dekorowaniu wnętrz, który porzuca proste linie na rzecz stosowania krzywizn w elementach, ścianach i listwach, aby uczynić przestrzeń bardziej atrakcyjną.

Popularność okrągłych ozdób narodziła się podczas kwarantanny związanej z COVID-19, kiedy ludzie byli zmuszeni spędzać dużo czasu w domu. W niektórych przypadkach powodowało to potrzebę większego komfortu w pomieszczeniach, przy jednoczesnym zachowaniu artystycznego i nowoczesnego wystroju.

Odważna estetyka zapewnia niewielką ilość mebli, ale zwraca uwagę na szczegóły. Celem jest, aby faktura i wygląd każdego detalu uzupełniały resztę wystroju.

Tendencję polubiła również filozofia feng shui. Jak wyjaśnił portal efektywności energetycznej i architektury Ovacen, ta chińska filozofia tworzy harmonię przestrzeni, tak aby mieszkańcy postrzegali w niej pozytywną energię. Odważny styl również stara się to osiągnąć.

Sillas curvas para el estilo bold en decoración.
Dodanie zakrzywionych mebli promuje poczucie harmonii w wystroju.

Sądzimy, że to też może Cię zainteresować: Gliniane przedmioty: jak ich używać do dekoracji wnętrz

Od czego zacząć wprowadzając odważny styl

Istnieją dwa podstawowe sposoby, aby zaimplementować ten rodzaj dekoracji. Pierwszy polega na stopniowym wprowadzaniu przedmiotów, takich jak lustra, dywaniki, poduszki lub pufy. Ważne jest, aby wszystkie elementy zawierały zakrzywione lub sferyczne motywy.

Druga opcja jest bardziej odważna, bo od razu wprowadza meble projektowane w większych gabarytach, co świadczy o odważnej stylistyce zapominając o dyskrecji. Kilka przykładów? Okrągłe łóżka lub sofy z wyraźnie zakrzywionymi kształtami, szerokimi siedziskami i – w niektórych przypadkach – szerokimi oparciami.

Kluczem jest to, żeby w zasięgu wzroku nie było linii prostych. Wręcz przeciwnie, krawędzie kanap na całej długości wiją się serpentynami.

Wskazówki dotyczące wdrażania odważnego stylu w wystroju domu

Odważna estetyka jest obecnie jednym z popularnych stylów dekoracji domu. Jednak kompozycja podłoga-ściana-sufit w domach opiera się zwykle na liniach prostych, co jest przeciwieństwem tego, co wyznacza ten trend.

Jak więc zerwać z powszechną liniowością pomieszczenia i przekształcić ją w krzywe? Zobaczmy.

Łuki łączące pokoje

Odważny dekor jest idealny do symulowania głębi i łączenia przestrzeni za pomocą łuków. Strategia ta wyróżnia sąsiednie pomieszczenia i czyni je bardziej atrakcyjnymi.

Przekształć swoje ściany i listwy

Dzięki technologii i nowoczesności materiałów stosowanych w budownictwie możliwe jest wykończenie ścian i gzymsów okładzinami gipsowymi, tekstylnymi czy boazeryjnymi. W przypadku sufitów nadanie im sklepionego kształtu i jego zintensyfikowanie oświetleniem i farbą przyczynia się do złudzenia krzywizny.

Odśwież jadalnię stosując odważny styl

Porzuć kwadratowe lub prostokątne stoły, aby ustąpić owalnym elementom. Dotyczy to blatu stołu i oparć krzeseł. Sugerowane odcienie to nude i biel w połączeniu z naturalnie wyglądającym metalem i drewnem.

Wybierz okrągłe lampy

Miękkie światło pochodzące z okrągłej lampy pasuje do odważnej estetyki. Lampy są zwykle dość proste jak na tę stylizację. Istnieje jednak szeroka gama modeli, które spełniają wymagania sfery wymagane przez styl odważny. Umieść lampę na stoliku bocznym, który jest również zakrzywiony, aby uzyskać wspaniały, odważny wygląd.

Luces bold en stilo vintage.
Jeśli chcesz, możesz dodać zakrzywione lampy, aby promować styl vintage.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Kula Feng Shui: co to jest i jak można ją zintegrować z wystrojem?

Sofa i fotele

Fotele z zakrzywionymi elementami dekoracji mają podwójną funkcjonalność. Z jednej strony zachęcają do odpoczynku; z drugiej zapewniają poczucie bezpieczeństwa dzięki falistym krzywiznom.

Chociaż możliwe jest wstawienie do salonu kompletnego zestawu mebli o zakrzywionych liniach, wystarczy mieć jeden element, który wyróżnia się rozmiarem i kolorem. Wybierz te z grubymi ramami i, jeśli chcesz, z oryginalną teksturą.

Wykorzystaj elementy rzeźbione

Prostą, ale skuteczną taktyką jest umieszczenie rzeźb lub postaci twarzy na półkach, elementach centralnych lub półkach na książki. W ten sposób możesz wykorzystać miękkość cech jako zasobów o niewielkich krzywiznach.

Dlaczego warto postawić na odważny styl?

Odważny styl to modny trend w wystroju wnętrz. Według magazynu Arquitectura y Diseño faliste linie naprawdę zawładnęły salonami lub sypialniami, wypełniając je równowagą i dekoracyjną harmonią.

Kuliste kształty proponowane przez styl sprawiają, że pomieszczenia wydają się większe, nadają im spokój i klimat nowoczesności. Czy wypróbujesz ten styl w swoim domu?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.