Neoklasycystyczny styl dekoracji: co obejmuje?

Jako trend dekoracyjny, który łączy w sobie elementy antyczne i nowoczesne, neoklasycystyczny styl dekoracji nigdy nie wychodzi z mody. Dowiedz się o nim wszystkiego w tym artykule.
Neoklasycystyczny styl dekoracji: co obejmuje?

Napisany przez Jonatan Menguez

Ostatnia aktualizacja: 23 maja, 2023

Istnieje wiele opcji w trendach dekoracyjnych, które transformują przestrzenie zgodnie z osobistym gustem. Istnieje estetyka w stylu retro i inne bardziej nowoczesne. Bardzo popularny ostatnio, neoklasycystyczny styl dekoracji nadaje wnętrzom wyrafinowaną elegancję .

Meble nawiązujące do starożytnej Grecji i Rzymu, detale dekoracyjne o prostych liniach i kształtach czy ornamenty typowe dla epoki klasycznej. Wszystkie te elementy tworzą neoklasycystyczny styl dekoracji, który pojawił się w XVIII wieku, ale zyskał wielu zwolenników w nowym tysiącleciu.

Skąd pochodzi neoklasycystyczny styl w dekoracji?

Kiedy pojawia się słowo neoklasycyzm, często łączy się je z nurtem artystycznym. Neoklasycyzm jest zasadniczo ruchem artystycznym i literackim, który pojawił się w XVIII wieku, pozostawiając po sobie francuskie rokoko. Podobnie jak wiele innych trendów, wpłynął również na architekturę i dekorację.

W dzisiejszych czasach neoklasycystyczny styl to opcja dekorowania wnętrz prostymi liniami, zabytkowymi meblami i mocnymi kolorami. Główną ideą jest stworzenie eleganckich wnętrz z umiarkowaną ornamentyką, w których uwzględniono elementy klasycznej epoki grecko-rzymskiej.

Podobnie jak inne trendy w dekoracji wnętrz, styl neoklasycystyczny powstał z połączenia różnych kultur. Oznacza to jednak obecność niektórych podstawowych materiałów, takich jak marmur czy kamień.

Wdrożenie tego trendu w domu stawia na proste aranżacje, choć pełne wyrafinowanych dekoracji. Całość tworzy atrakcyjną równowagę między starożytnością a nowoczesnością.

Esculturas griegas.
Inspirowany Grecją i Rzymem styl neoklasycystyczny przywraca klasyczną wizję tamtej epoki, reinterpretując ją.

Geneza ruchu

Impulsem do rozpoczęcia popularyzacji ruchu neoklasycystycznego był bardzo ważny fakt historyczny. Było to odkrycie dwóch starożytnych rzymskich miast: Pompei i Herkulanum, które pozostawały niezamieszkane po wybuchu wulkanu Wezuwiusz w 79 r. Odkrycie ruin przypisuje się hiszpańskiemu inżynierowi i inżynierowi wojskowemu Roque Joaquín de Alcubierre Morales, w połowie XVIII wieku.

Poza wydarzeniem historycznym odkrycie to wzmocniło miłość ówczesnej Europy do klasycznego stylu grecko-rzymskiego. Trend wyrażał się w neoklasycystycznym nurcie artystycznym, wywodzącym się z ruin archeologicznych, spopularyzowanym po otwarciu Grecji na podróżników.

Następnie uzupełniono go bardziej purystycznymi szczegółami, wprowadzonymi już w XIX wieku. Proste linie i proporcjonalne struktury to cechy, które ostatecznie ukształtowały neoklasycystyczną dekorację.

Sądzimy, że spodoba ci się również ten artykuł: Słonie w dekoracji: jakie jest ich znaczenie?

Czym się wyróżnia neoklasycystyczny styl dekoracji

Wystrój wnętrza w tym stylu można uzyskać poprzez zastosowanie odpowiedniej kolorystyki, mebli i ozdób. Elegancka neoklasycystyczna oprawa nie jest skomplikowana w realizacji, ale wymaga specyficznej ornamentyki i obecności materiałów takich jak kamień, drewno czy marmur.

Meble

Istnieje wiele mebli, które dobrze pasują do tego stylu. Ważne jest, aby materiałami do obróbki były marmur i drewno sosnowe lub dębowe. Tymczasem projekt powinien być prosty, wzbogacony o detale grecko-rzymskie.

Można zastosować na przykład okrągłe lub półkoliste stoły, krzesła z nogami nożycowymi oraz taborety lub wklęsłe siedzenia. Dobrze sprawdzają się również łóżka w kształcie rzymskiej sofy czy fotele.

Tonacja barw

Jednym z najważniejszych aspektów stylu dekoracyjnego jest paleta kolorów. W przypadku neoklasycyzmu dominują tonacje neutralne, kojarzone z bielą, szarością czy beżem.

Wprowadzają do przestrzeni spokój i elegancję. Aby uzyskać atmosferę jeszcze bardziej zgodną z trendem, należy je łączyć z mocnymi kolorami w detalach, takimi jak czerwień, złoto czy fiolet.

Ściany w neoklasycystycznym stylu dekoracji

Na ścianach, poza kolorystyką zaleca się zastosowanie tapety dekoracyjnej. Możliwe jest włączenie motywów, nadruków i kolorów z epoki grecko-rzymskiej. Na przykład wzory kwiatowe lub adamaszkowe.

Oczywiście, innym skutecznym rozwiązaniem jest pomalowanie niektórych ścian w kolorach tego trendu. Jednak szczegółem, który być może najbardziej nawiązuje do starożytnej Grecji i Rzymu, są kolumny i listwy.

Jeśli to możliwe, aranżacja narożników lub ścian z ich uwzględnieniem tworzy pełny styl neoklasycystyczny. W ten trend wpisuje się również technika sztukaterii.

Posadzka

Aby uzyskać kompletną dekorację w stylu neoklasycystycznym, wskazane jest zastosowanie podłóg marmurowych lub kamiennych. Alternatywnie, kolejny materiał, który można włączyć to granit.

Akcesoria

Oprócz dużych mebli i okładzin ściennych, pomieszczenia można również ozdobić dodatkami, takimi jak lustra i zasłony. Styl neoklasycystyczny zakłada generowanie przestrzeni z dobrym oświetleniem. W tym celu niektórzy używają zasłon wielowarstwowych.

Powinny być długie i opadać na podłogę, jednocześnie tworząc kontrastowy efekt. Inną alternatywą jest nie instalowanie zasłon, aby wpuścić więcej naturalnego światła. Lustra to elementy, które sprzyjają efektowi świetlnemu i mogą zawierać neoklasyczne wykończenia w ramach.

Columnas neoclásicas.
Kolumny to element obowiązkowy w stylu neoklasycystycznym. Nadają elegancję i nawiązują do Grecji lub Rzymu.

Ozdoby w stylu neoklasycystycznym

W tym nurcie ornamentyka stanowi centralny aspekt, ponieważ to tutaj można tworzyć odniesień do starożytnej klasyki. Jednym z najlepszych sposobów jest instalacja marmurowych posągów lub popiersi.

Alternatywnie można również użyć kamienia. Ozdoby te nawiązują bezpośrednio do epoki grecko-rzymskiej.

Z drugiej strony można włączyć następujące elementy:

  • Żyrandol: wyrafinowany i funkcjonalny dodatek nawiązujący do wielkich żyrandoli średniowiecznych kościołów.
  • Wazony i przedmioty z ceramiki: używane głównie w starożytnej Grecji. Jeśli masz miejsce, możesz wstawić amforę.
  • Tkaniny we wzory: chodzi o typowe kształty dla grecko-rzymskiej grafiki, a także nawiązania do wojowników i igrzysk olimpijskich.
  • Naczynia ze srebra: kolejne elementy dodające elegancji i nawiązujące do epoki neoklasycznej.
  • Cokoły: ten typ stojaka może pełnić różne funkcje w domu. Kształty bezpośrednio przypominają greckie kolumny.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Proste pomysły na tanią dekorację do kuchni

Adaptacja klasyki do nowoczesności

Neoklasycystyczny styl dekoracji to trend, który łączy w sobie elementy kultury starożytnej Grecji i Rzymu, ale w połączeniu z renesansowymi detalami. Ważne jest, aby dopasować elementy do nowoczesnych akcesoriów, aby uzyskać wyrafinowany, wyważony i funkcjonalny wystrój wnętrza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.