Odkryj najbardziej tuczące pokarmy

Które pokarmy są najbardziej tuczące? Wszystkie produkty, które zawierają znaczną ilość tłuszczu i cukru, dlatego należy je spożywać z umiarem.
Odkryj najbardziej tuczące pokarmy
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Istnieje kilka badań, które dotyczą tuczącej żywności. To prawda, że istnieją produkty, które ze względu na kaloryczność lub sposób gotowania należy spożywać z umiarem, zarówno pod względem ilości, jak i częstotliwości. Ale które pokarmy są najbardziej tuczące?

Powiemy Ci w tym artykule.

Najbardziej tuczące pokarmy

Oto lista produktów spożywczych, które według popularnego folkloru są uważane za „najbardziej tuczące pokarmy”. Oczywiście jest to bezpośrednio związane z ilością, którą jesz a także z częstotliwością spożycia. Jeśli masz pytania na ten temat lub chcesz rozpocząć dietę odchudzającą, skonsultuj się z lekarzem.

1. Chipsy ziemniaczane

Zdrowe przekąski warzywne z chipsami 6 zdrowych przekąsek
Chipsy ziemniaczane to jedne z najbardziej tuczących produktów spożywczych.

Badanie z 2015 r. wykazało, że chipsy ziemniaczane należą do najbardziej uzależniających istniejących produktów spożywczych. To znaczy, że trudno jest zjeść tylko kilka chipsów, ponieważ organizm domaga się ich coraz więcej.

Spożywane w sposób uzależniający i w nadmiarze, chipsy mogą generować przyrost masy ciała.

2. Frytki

Ta idealna przekąska na każdą imprezę towarzyską zawiera dużą ilość kalorii i soli, więc frytki mogą sprawić, że przytyjemy.

Dodatkowo mogą być tak samo uzależniające jak chipsy ziemniaczane!

3. Słodkie napoje orzeźwiające

Spożywanie szklanki lub dwóch napojów orzeźwiających każdego dnia może spowodować nie tylko przybranie na wadze, ale także wzrost poziomu glukozy we krwi.

W rzeczywistości badania z Current Developments of Nutrition sugerowały, że istnieje związek między spożywaniem tego typu napojów a zwiększonym ryzykiem zachorowania na cukrzycę. Z kolei różne badania powiązały cukrzycę z nadwagą.

4. Czy najbardziej tuczące pokarmy obejmują nieprzetworzone mięso?

Chociaż jedzenie zbyt dużej ilości wołowiny lub wieprzowiny jest powszechnie związane z przyrostem masy ciała i poziomem cholesterolu, badanie z 2017 r. nie wykazało bezpośredniego związku między tymi dwoma czynnikami. Konieczne są dalsze badania w tym zakresie, ale ważne jest, aby nigdy nie przesadzać ze spożyciem czerwonego mięsa.

5. Wędliny (kiełbasy)

kiełbaski
Ultra przetworzone rodzaje mięsa, takie jak wędliny, są bardzo niezdrowe i mogą rzeczywiście powodować przyrost masy ciała, gdy spożywa się je w nadmiarze.

Kiełbasy i ultra przetworzone mięso dostarczają znaczną ilość tłuszczów nasyconych, kalorii, sodu i barwników. Z tego powodu lekarze zalecają spożywanie ich z umiarem.

6. Najbardziej tuczące pokarmy: produkty gotowe do spożycia zawierające tłuszcze trans

Setki produktów, które widzimy w supermarkecie, zawierają tłuszcze trans, substancje, które mogą wpływać na nasze zdrowie, zwiększając poziom cholesterolu LDL i obniżając poziom cholesterolu HDL. Według danych American Heart Association może to przyczynić się do zwiększenia ryzyka chorób serca i wiąże się ze większym prawdopodobieństwem zachorowania na cukrzycę.

Te rodzaje tłuszczów znajdują się głównie w żywności mrożonej, przetworzonej i gotowej do spożycia.

7. Ziemniaki

Wierzcie lub nie, ale ziemniaki są uważane za jedne z najbardziej tuczących pokarmów. Hiszpańska Fundacja Żywienia wskazuje jednak, że dostarczają one 88 Kcal/100 g, czyli ilość energii, która nie byłaby nadmierna, gdyby były spożywane z umiarem.

Oczywiście, jeśli je usmażysz, ich kaloryczność wzrośnie. Z tego powodu zalecamy ich gotowanie lub pieczenie.

8. Słodycze i desery

Ciasta, ciastka, wyroby piekarnicze itp. zawierają zwykle znaczną ilość cukru i tłuszczu. Właśnie z tego powodu znajdują się na szczycie piramidy żywieniowej. Eksperci zalecają więc, by spożywać je bardzo sporadyczne i umiarkowanie.

Więc jaka jest najlepsza opcja na deser? Po posiłkach najlepiej spożywać owoce.

9. Najbardziej tuczące pokarmy: rafinowane zboża

Wierzcie lub nie, najczęściej spożywane produkty tucząc na świecie obejmują również ryż: dostarcza on aż 381 Kcal/100g. Ogólnie rzecz biorąc, dietetycy zalecają spożywanie brązowego ryżu, ponieważ jest on trawiony wolniej, co powoduje dłuższy okres uczucia sytości.

10. Smażone potrawy

Wszystkie potrawy smażone na oleju lub tłuszczu zwiększają swoją kaloryczność. W rzeczywistości kilka badań powiązało ich regularne spożywanie ze zwiększonym ryzykiem nadwagi.

11. Gotowe soki owocowe

Nawet te, których etykiety wskazują, że są w 100% naturalne, wcale takie nie są. Te soki zazwyczaj zawierają dodatek cukrów i konserwantów. Nie wahaj się i zdecyduj się na świeżo wyciskane soki. Nie ma nic lepszego niż naturalna żywność!

12. Najbardziej tuczące pokarmy: masło

większość tuczących pokarmów
Masło należy spożywać z umiarem, ponieważ jest to bardzo tłusty produkt.

Wreszcie masło powinno być spożywane z umiarem ze względu na wysoką zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych (44,97 g na każde 83 g lipidów ogółem obecnych w 100 g). Prawie wszyscy lekarze i dietetycy nalegają na ograniczenie spożycia tego tłustego produktu.

Najmniej tuczące pokarmy

Natomiast po przeciwnej stronie szali znajdują się pokarmy zwykle polecane przez dietetyków i to one powinny stanowić podstawę naszej regularnej diety.

Wśród nich znajdziemy:

  • Białe lub niebieskie ryby: obejmują doradę, witlinka, morszczuka, dorsza itp. – bardzo dobre dla zdrowia ze względu na zawartość kwasów omega-3 i fosforu.
  • Chude mięsa, takie jak indyk lub kurczak (zawsze po odtłuszczeniu). Są bardzo sycące, gdyż mają dużo białka.
  • Skorupiaki i owoce morza: czyli małże, krewetki, ostrygi, kalmary, kraby itp. Zawierają mało tłuszczu, podobnie jak ryby i są bogate w jod i cynk. Ponadto mają dobrej jakości białka i bardzo mało węglowodanów.
  • Warzywa: głównie szpinak, brokuły, marchew, pomidory, cebula i wiele innych. Zawartość minerałów i witamin w warzywach jest znacząca, a ilość tłuszczu prawie zerowa.
  • Rośliny strączkowe: Soczewica, ciecierzyca, soja, fasola itp. Dostarczają nam cynku, fosforu, żelaza, magnezu i wielu witamin. Zawierają również białko.
  • Owoce: Praktycznie prawie wszystkie mają niską zawartość tłuszczu. Na diecie można należy unikać jedynie bananów, winogron, kokosa i pigwy, ponieważ zawierają dużo cukru. Pozostałe dostarczają również wodę i przeciwutleniacze.

Podsumowując, nie ma dobrych i złych pokarmów, ale niektóre pokarmy należy spożywać sporadycznie i z umiarem. Jeśli masz wątpliwości co do swojej diety, skonsultuj się z dietetykiem.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Harsha KR, Stu_ Spivack, Grendelkhan, Jessica Merz, Sean McEntee, John Loo, Christopher.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.