Obrzęki pod oczami - jak je zmniejszyć

Istnieje wiele środków zaradczych, aby zmniejszyć irytujące worki pod oczami. Jednak okazuje się, że to wyeliminowanie szkodliwych nawyków będzie pierwszą strategią, którą należy zastosować.
Obrzęki pod oczami - jak je zmniejszyć
Maria del Carmen Hernandez

Przejrzane i zatwierdzone przez: dermatolog Maria del Carmen Hernandez.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Aby zmniejszyć obrzęki pod oczami, możemy użyć różnych naturalnych środków, które pomogą nam zmniejszyć te nieestetyczne opuchlizny. Worki pod oczami stają się widoczne zwłaszcza rano i zazwyczaj pojawiają się pod oczami jako cienie lub charakterystyczne zgrubienia.

Chociaż ich objawy i przyczyny u poszczególnych osób, obrzęki pod oczami pojawiają się zwykle w wyniku złych nawyków. Zbyt mała ilość odpoczynku, a zwłaszcza regenerującego snu, a także stres i zła dieta odgrywają zasadniczą rolę w rozwoju tego zaburzenia.

Dlaczego pojawiają się obrzęki pod oczami?

Ten problem estetyczny może się utrzymywać przez cały dzień i dawać wrażenie zmęczonej i starzejącej się skóry. W wielu przypadkach czynniki odpowiedzialne za pojawienie się worków pod oczami to alergia, przekrwienie błony śluzowej nosa, infekcje dróg oddechowych, a nawet zatrzymanie płynów w organizmie.

Z tego powodu w pierwszej kolejności konieczne będzie podjęcie leczenia tych zaburzeń, aby następnie rozwiązać lub zminimalizować obrzęki pod oczami.

Wśród innych przyczyn pojawienia się tych charakterystycznych opuchlizn można również wymienić być brak snu, czynniki genetyczne, skutki uboczne niektórych leków i zaburzenia równowagi hormonalnej. Dlatego podstawowe środki, które możesz podjąć, aby uniknąć ich pojawienia się lub je zminimalizować, są następujące:

 • Śpij co najmniej osiem godzin dziennie i kontroluj stres.
 • Pij dużo wody, aby utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu, a tym samym uniknąć zatrzymywania płynów.
 • Unikaj kofeiny i nadmiaru soli. Sól sprawia, że ​​twoje ciało zatrzymuje więcej płynów niż normalnie, co powoduje, że ​​możemy się czuć, jakby nasze ciało było napuchnięte i ciężkie. Eliminacja soli z diety nie jest łatwa, jednak ma wiele zalet dla zdrowia i urody.

Poniżej przedstawiamy natomiast kilka naturalnych środków, które mogą pomóc zmniejszyć obrzęki pod oczami.

5 naturalnych zabiegów na obrzęki pod oczami

1. Kostki lodu

Jeśli budzisz się rano z wyraźnie zaznaczonymi obrzękami pod oczami, skutecznym lekarstwem jest nałożenie na opuchliznę trochę lodu a następnie przykrycie oczu ręcznikiem. Musisz trzymać lód pod oczami przez co najmniej 10 minut. Ten środek pomoże zmniejszyć obrzęki i wyeliminować worki pod oczami.

2. Saszetki z rumianku

Okłady na obrzęki pod oczami
Rumianek działa jako silny środek przeciwzapalny, którego możemy użyć do zmniejszenia obrzęków pod oczami.

Zrób napar z dwóch małych torebek rumianku i pozwól mu ostygnąć. Następnie połóż się z zamkniętymi oczami i umieść jedną torebkę rumianku na każdym oku a a potem odczekaj co najmniej 5 minut. Ten naturalny środek pomoże zmniejszyć stan zapalny naczyń krwionośnych a w konsekwencji obrzęk oczu.

3. Wyciąg z mniszka lekarskiego – sposób od wewnątrz na obrzęki pod oczami

Mniszek lekarski jest naturalnym lekiem moczopędnym i dlatego jest skuteczny w przypadku zatrzymywania płynów w organizmie. Jeśli nie przyjmujesz żadnych innych leków moczopędnych, zalecamy przyjmowanie 20 kropli wyciągu z mniszka lekarskiego trzy razy dziennie.

Regularne picie tego moczopędnego ziela zapobiegnie tworzeniu się worków pod oczami.

Napar z mniszku lekarskiego
Moczopędne działanie mniszka lekarskiego pomoże ci zwalczyć zatrzymywanie płynów ustrojowych.

4. Okład z ziemniaków usuwa obrzęki pod oczami

Tarty ziemniak bardzo skutecznie potrafi zmniejszyć opuchlizny i cienie pod oczami. Aby go zastosować, umieść 1/2 łyżki startego ziemniaka na kawałku czystej gazy, a następnie przykryj drugim kawałkiem wierzchu.

Umieść taki kompres z gazy z ziemniakiem na każdym oku, tak aby pokrywał obrzęki pod oczami. Przyciśnij delikatnie, aby uwolnić część płynu z ziemniaków na każdym oku i zostaw kompres, aby mógł przez około 20 minut. Przekonasz się, jak skutecznie ten prosty sposób zmniejsza worki pod oczami.

5. Utrzymuj zdrowy styl życia

Utrzymywanie prawidłowych nawyków żywieniowych i codzienne wykonywanie ćwiczeń fizycznych ma zasadnicze znaczenie dla naszego zdrowia. Oczywiście, wprowadzenie ulepszeń w Twoim stylu życia wpłynie pozytywnie również na irytujące worki pod oczami.

Jakie zmiany trzeba wprowadzić? Po pierwsze, spożywanie owoców, takich jak truskawki, mandarynki lub kiwi, jest niezbędne do zwalczania tendencji do zatrzymywania płynów, które przyczynia się do powstawania worków pod oczami.

Warzywa i owoce
Dobra dieta w połączeniu z ćwiczeniami pomoże wyeliminować różne problemy zdrowotne.

Ponadto zaleca się również spożywanie szpinaku, marchwi i bakłażanów. Przyjmowanie żelaza z takich naturalnych źródeł jak czerwone mięso 1 lub 2 razy w tygodniu, również pomoże poprawić stan twoich obrzęków. Jeśli wolisz opcję wegetariańską, wybierz soczewicę i szpinak. Jeśli to konieczne, zastosuje w ostateczności suplementy zawierające żelazo.

Nie trzeba również przypominać, że wykonywanie ćwiczeń fizycznych przez co najmniej 30 minut dziennie jest najlepszym sposobem zapobiegania wszelkim chorobom lub problemom zdrowotnym.

Ten zdrowy nawyk pomaga w dobrej cyrkulacji krwi zarówno w całym ciele jak na twarzy. Na przykład, możesz rozpocząć praktykę jogę. Ten rodzaj aktywności fizycznej doskonale wpływa na stymulowanie oddychania, co z kolei sprawia, że ​​skóra wygląda młodo i świeżo.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ahmad, Z. (2010). The uses and properties of almond oil. Complementary therapies in clinical practice16(1), 10-12.
  • Bhaskaran, Natarajan et al. “Chamomile: an anti-inflammatory agent inhibits inducible nitric oxide synthase expression by blocking RelA/p65 activity.” International journal of molecular medicine vol. 26,6 (2010): 935-40. doi:10.3892/ijmm_0000054
  • Chatterjee, P., Chandra, S., Dey, P., & Bhattacharya, S. (2012). Evaluation of anti-inflammatory effects of green tea and black tea: A comparative in vitro study. Journal of advanced pharmaceutical technology & research3(2), 136.
  • Espinoza, H. G., Bustamante, I. L., & Pérez, S. M. (2010). Revisión sistemática sobre el efecto analgésico de la crioterapia en el manejo del dolor de origen músculo esquelético. Revista de la sociedad española del dolor17(5), 242-252.
  • Marcin, A. (15 de febrero, 2022)17 Ways to Get Rid of Bags Under Your Eyes. Healthline https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/how-to-get-rid-of-bags-under-eyes
  • Mayo Clinic Staff. (2014). Bags under eyes: Definition
   mayoclinic.org/diseases-conditions/bags-under-eyes/basics/definition/con-20034185
  • Mayo Clinic. Bolsas debajo de los ojos. https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/bags-under-eyes/diagnosis-treatment/drc-20369931
  • Monckeberg, F. (2012). La sal es indispensable para la vida, pero cuánta?. Revista chilena de nutrición39(4), 192-195.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.