Nudności po ćwiczeniach: dlaczego się pojawiają?

Nudności po wysiłku fizycznym to częsty, ale możliwy do uniknięcia objaw. Podpowiadamy, jakie są najczęstsze przyczyny i jak im zapobiegać.
Nudności po ćwiczeniach: dlaczego się pojawiają?
Elisa Martin Cano

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Elisa Martin Cano.

Ostatnia aktualizacja: 09 lipca, 2023

Nudności to częste uczucie, które pojawia się po wysiłku fizycznym. Może wystąpić zarówno u osób często ćwiczących, jak i u tych bez formy. Mogą je powodować różne czynniki. W tym artykule porozmawiamy o najczęstszych przyczynach, a także o środkach zapobiegających nudnościom po wysiłku.

Co to są nudności?

Nudności to nieprzyjemne uczucie w nadbrzuszu lub żołądku, po którym następuje chęć wymiotowania. Jest to bardzo nieprzyjemne i może trwać kilka minut, a nawet godzin.

Przyczyny nudności mogą być liczne i zróżnicowane. Niektóre z nich to infekcje żołądkowo-jelitowe, ale możliwe jest nawet, że wystąpią jako efekt uboczny niektórych leków.

Teraz porozmawiamy konkretnie o nudnościach po wysiłku. Mogą pojawić się w ciągu kilku minut po wykonaniu aktywności fizycznej lub jeszcze podczas samego wysiłku. Co więcej, mogą wystąpić zarówno u sportowców przyzwyczajonych do intensywnych ćwiczeń, jak i u osób, które nie są w formie i na co dzień nie uprawiają sportu.

Dlaczego podczas ćwiczeń pojawiają się nudności?

Istnieje wiele fizjologicznych przyczyn nudności podczas lub po wysiłku fizycznym. Niektóre z najczęstszych są następujące.

Kobieta zakrywa usta dłonią, bo ma mdłości.

Odwodnienie

Kiedy ćwiczysz, zwłaszcza z określoną intensywnością lub w okresach lub porach, kiedy jest bardzo gorąco, pocisz się. Pocenie się jest fizjologicznym mechanizmem niezbędnym do regulacji i utrzymania temperatury ciała.

Kiedy się pocisz, tracisz płyny i sole mineralne. Ta utrata powoduje spadek ciśnienia krwi, ponieważ krew składa się głównie z wody. Może to prowadzić do nudności i zawrotów głowy.

Dlatego bardzo ważne jest, aby uzupełnić taką samą ilość wody i soli, jaką tracisz przez pocenie się. Możesz to zrobić, pijąc wodę lub napoje izotoniczne, które utrzymują stabilne ciśnienie krwi. Bardzo ważne jest, aby pić płyny często i małymi łykami. Powinieneś to robić przed, w trakcie i po zakończeniu ćwiczeń.

Możesz być zainteresowany: Jakie korzyści przynosi soda oczyszczona

Przewodnienie

Jak już powiedzieliśmy, ważne jest, aby pozostać odpowiednio nawodnionym, ale należy pamiętać, że nadmierne nawodnienie ma również skutki uboczne.

Odpowiedni poziom zarówno wody, jak i soli mineralnych jest niezbędny do utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi i prawidłowego funkcjonowania narządów. Wśród minerałów najważniejszym dla regulacji ciśnienia krwi jest sód.

Kiedy pijesz za dużo wody, objętość płynu w twoim ciele wzrasta i pojawia się tak zwana hiperwolemia. Kiedy tak się dzieje, sole obecne w twoim ciele są bardziej rozcieńczone, więc ich stężenie jest niższe.

Jak już powiedzieliśmy, jedną z najważniejszych substancji jest sód. Gdy stężenie sodu jest niższe niż normalnie, pojawiają się nudności i dyskomfort. Aby tego uniknąć, musisz pić napoje izotoniczne, które dostarczają niezbędnych soli.

Odcięcie trawienia

Kobieta z rękami na brzuchu, bo ma mdłości.

To, co jest powszechnie znane jako „odcięcie trawienia”, ma fizjologiczne wyjaśnienie. Kiedy jemy, organizm poświęca dużą część swojej energii na trawienie pokarmu. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku pokarmów bogatych w tłuszcze i białka. Aby to zrobić, kieruje dużą część krwi z krążenia do żołądka, aby mógł funkcjonować najlepiej.

Jednocześnie podczas ćwiczeń mięśnie również wymagają dużej ilości energii, ponieważ potrzebują dużo tlenu do wykonywania ruchów i wysiłku. Dlatego jeśli zaraz po obfitym posiłku podejmiemy aktywność fizyczną, przewód pokarmowy nie otrzyma całej krwi potrzebnej do trawienia.

Ta sytuacja powoduje również nudności i wymioty. Aby tego uniknąć, ważne jest, aby nie jeść dużych lub bardzo tłustych posiłków na 2 do 3 godzin przed ćwiczeniami o wysokiej lub umiarkowanej intensywności.

Możesz być zainteresowany: Cztery świetne napoje potreningowe

Zapobieganie nudnościom po wysiłku

Nudności są bardzo częstym objawem podczas ćwiczeń, więc w zasadzie nie ma powodu do niepokoju. Jednak uprawiając sport możemy wziąć pod uwagę kilka środków zapobiegających dyskomfortowi.

Najlepiej nie jeść zbyt dużo 2 do 4 godzin przed ćwiczeniami. Podczas treningu powinniśmy również pić napoje izotoniczne, aby zapobiec utracie wody i soli mineralnych.

Ponadto powinniśmy unikać przebywania na zewnątrz w najgorętszych porach dnia, zwłaszcza w sezonie letnim, kiedy bardziej się pocimy i szybciej może dojść do odwodnienia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rehidratación post-ejercicio: bebidas con alto contenido de potasio vs. agua y una bebida deportiva [Internet]. [cited 2020 May 24]. Available from: http://repositorio.ucr.ac.cr/handle/10669/567
  • Marins JCB. Estudio comparativo de diferentes procedimientos de hidratación durante un ejercicio de larga duracion. 2000;1.
  • Rabdomiólisis secundaria a hiponatremia [Internet]. [cited 2020 May 24]. Available from: http://scielo.isciii.es/scielo.php?pid=S0211-69952011000400022&script=sci_arttext&tlng=pt
  • Ramírez Molina C. Mecanismos fisiológicos producidos en el sistema musculoesquelético desencadenados por la deshidratación durante el ejercicio físico. 2018 Jan 25;

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.