Wymioty: co oznaczają w zależności od koloru?

Wymioty to epizod, którego każdy doświadczył przynajmniej raz w życiu. Mają różne przyczyny. Czy chcesz wiedzieć, co mogą oznaczać w zależności od koloru? Czytaj dalej!
Wymioty: co oznaczają w zależności od koloru?
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 12 kwietnia, 2023

Wymioty to objaw, którego każdy może doświadczyć w pewnym momencie swojego życia. Są oznaką wielu chorób, więc mogą się zmieniać w miarę ich rozwoju. Przyczyny mogą być różne, od samoograniczających się obrazów klinicznych po stany zagrażające życiu.

Wymioty definiuje się jako wydalanie treści z górnego odcinka przewodu pokarmowego przez usta w wyniku skurczu przepony i mięśni brzucha. Mogą być spowodowane stanami chorobowymi przewodu pokarmowego, jak również sytuacjami zewnętrznymi, takimi jak migreny i ciąża.

Cechy fizyczne wydalonej treści, takie jak kolor i konsystencja, mogą pomóc specjaliście w ustaleniu diagnozy. Wynika to z faktu, że wiele różnych schorzeń nadaje wymiotom szczególny wygląd. Pamiętaj jednak, że ich wygląd może jedynie służy jako wskazówka, ponieważ w każdym przypadku powinieneś udać się do profesjonalisty.

1. Żółte lub zielone wymioty

Żółte lub zielonkawe zabarwienie wymiocin wskazuje na obecność żółci. Żółć to substancja syntetyzowana w wątrobie i uwalniana w górnej części dwunastnicy. Jej główną funkcją jest trawienie tłuszczów i ułatwianie wchłaniania składników odżywczych.

W większości przypadków ten kolor występuje, gdy żołądek jest pusty, jak w przypadku wirusów jelitowych lub porannych mdłości. Z drugiej strony pojawia się również w przypadku stanów z powtarzającymi się wymiotami, które opróżniają żołądek, takich jak niedrożność jelit.

Inne przyczyny, dla których wymioty mogą nabrać zielonego lub żółtawego odcienia, to:

  • Obecność śluzu lub kataru, zwłaszcza u dzieci
  • Niewydolność wątroby
  • Spożywanie pokarmów lub napojów, które mogą zabarwić treść żołądkową
  • Uwolnienie ropy z powodu infekcji
  • Zatrucie
problemy z wątrobą i żółte wymioty
Żółte wymioty charakteryzują się dużą zawartością żółci pochodzącej z wątroby.

2. Jasne, przezroczyste, białe wymioty

Podobnie jak w przypadku zielonych lub żółtych wymiotów, wydalane treści żołądkowe mogą być jasne lub przezroczyste, gdy żołądek jest pusty. Chodzi o to, że wymioty zmieniają kolor w miarę postępu choroby. W związku z tym sensie najpierw będą przezroczysty, zanim zmienią kolor na żółty.

Do głównych przyczyn jasnych lub przezroczystych wymiocin należą wstrząsy mózgu, cykliczne wymioty i niektóre rodzaje zatruć pokarmowych. Częstymi przyczynami są również wirusy jelitowe i poranne mdłości w czasie ciąży.

Może to być również wynikać z tego, że właśnie spożyłeś dużo mleka lub jogurtu. Ponadto wymioty mogą mieć pienistą konsystencję w zależności od tego, czy w żołądku jest dużo gazu. Występuje on, gdy spożyłeś dużo napojów gazowanych. Również wtedy, gdy cierpisz na refluks żołądkowo-przełykowy lub zapalenie błony śluzowej żołądka.

Na szczęście większość przyczyn jasnych wymiotów ma łagodne i samoograniczające się przyczyny. Warto jednak zasięgnąć porady specjalisty, zwłaszcza jeśli pojawiają się one po uderzeniu w głowę.

3. Czarne wymioty

Obecność czarnych wymiocin wskazuje na obecność strawionej krwi w żołądku. Należy pamiętać, że krwinki czerwone zawierają żelazo, które pod wpływem soków żołądkowych może nabrać czarnego zabarwienia.

Czarne wymioty pojawiają się we wszystkich stanach związanych z krwawieniem z górnego odcinka przewodu pokarmowego. Według badań śmiertelność u tych pacjentów jest niska. W rzeczywistości do 65% wycofuje się samoistnie. W większości przypadków krwawienie jest łagodne. Wygląd jest czarniawy i wiele osób opisuje go jako podobny do ciemnej kawy lub fusów.

Ten rodzaj wymiotów wiąże się z wieloma objawami, takimi jak obecność krwi w stolcu, czarne lub smoliste stolce, utrata masy ciała i zimne poty. Wśród głównych warunków, które mogą powodować czarne wymioty, są:

  • Zespół Mallory’ego-Weissa
  • Pęknięcie żylaków przełyku, na ogół wtórne do nadciśnienia wrotnego
  • Wrzody żołądka lub przełyku
  • Amyloidoza
  • Infekcje grzybowe
  • Choroba Crohna
  • Rak żołądka
  • Skomplikowane zapalenie trzustki
  • Niewydolność wątroby
  • Zapalenie przełyku
  • Zapalenie dwunastnicy

Możliwe, że spodoba ci się również ten artykuł: Co się stanie, jeśli zwymiotuję po zażyciu pigułki antykoncepcyjnej?

4. Brązowe wymioty

Brązowy kolor wymiocin ma dwie prawdopodobne przyczyny. Pierwsza to krwawe wymioty, w których soki żołądkowe nie miały większego wpływu na żelazo, więc nie osiągnęło ono czarnego odcienia.

Drugą prawdopodobną przyczyną jest ciężka niedrożność jelit, najczęściej w dystalnym odcinku przewodu pokarmowego. Ten stan jest w stanie zapobiec trawieniu pokarmu. Wymiociny mają zwykle brązowy kolor, bardzo podobny do kału.

Kiedy brązowe wymioty są wynikiem niedrożności jelit, określa się je jako fekalne, ze względu na wytwarzany przez nie zapach kału. Uważa się je za jednoznaczny znak patologii, w której według badań występują od 80% do 100% przypadków.

5. Białe lub pieniste wymioty

Pieniste wymioty są spowodowane stanami, które obejmują podrażnienie błony śluzowej żołądka i gazów żołądkowych. Obecność tlenu i innych związków gazowych w żołądku powoduje pojawienie się pęcherzyków lub piany.

Ten symptom mogą powodować choroby takie jak zapalenie błony śluzowej żołądka i refluks żołądkowo-przełykowy. Patologie te nie stanowią zagrożenia życia, a wymioty powinny ustąpić samoistnie po kilku dniach. Biały kolor może mieć też związek jedynie ze spożyciem pokarmów, takich jak mleko lub lody, więc nie jest powodem do niepokoju.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Leki przeciwwymiotne zapobiegające nudnościom i wymiotom

6. Pomarańczowe wymioty

Pomarańczowy jest charakterystycznym kolorem częściowo strawionego pokarmu, więc można zauważyć ten odcień już przy pierwszych wymiotach. Prawie wszystkie strawione pokarmy mają pomarańczowy odcień, gdy działają na nie soki żołądkowe.

Pomarańczowe wymioty zwykle pojawiają się przez pewien czas, a następnie nabierają któregoś z już opisanych odcieni. Oto niektóre z sytuacji, które mogą na to wpłynąć:

7. Czerwone lub krwawe wymioty

Czerwony lub różowy odcień wymiocin może wskazywać jedynie na obecność świeżej, niestrawionej krwi. Ta forma nowi również nazwę haematemesis (wymioty krwawe), chociaż nie przedstawia charakterystycznego czarnego koloru. Może natomiast przybierać różne odcienie, takie jak fioletowy.

Zabarwienie wskazuje na obecność obfitego krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego i stanowi nagły przypadek medyczny. Każdy stan, który powoduje krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego, może generować czerwone lub krwawe wymioty. Czynnikiem wyzwalającym w tym przypadku może być cięższy stan zmian powodujących czarne wymioty.

Etiologia tych krwawień jest taka sama jak w przypadku czarnych wymiotów. Inne możliwe przyczyny są następujące:

  • Krwawienie w jamie ustnej z jakiejkolwiek przyczyny (takiej jak ciężkie zapalenie dziąseł)
  • Niedawne spożycie żywności tego koloru
  • Amyloidoza
  • Wady wrodzone u dzieci
  • Zaburzenia krzepnięcia
  • Alergia pokarmowa u niemowląt
  • Zmiany w jamie ustnej
  • Pęknięcie żyły przełykowej
wymioty i hospitalizacja
Obfite krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego czasami wymaga doraźnego podejścia z zastosowaniem endoskopii.

Powikłania związane z wymiotami

Jednym z głównych powikłań towarzyszących wymiotom jest odwodnienie i zaburzenia elektrolitowe, zwłaszcza u małych dzieci. Ciągłe wymioty wiążą się z dużą utratą wody z organizmu. Dlatego nawodnienie doustnym roztworem nawadniającym jest niezbędne po każdym epizodzie wymiotów.

Innym powikłaniem jest aspiracja do oskrzeli lub aspiracja wymiocin do płuc. Przełyk może być również podrażniony przez działanie soków żołądkowych. Ponadto siła wymiotów jest czasami tak gwałtowna, że może rozerwać błonę śluzową przełyku.

Kiedy wymioty mają charakter przewlekły, mogą powodować niedożywienie. Uniemożliwiają bowiem prawidłowe trawienie pokarmu i późniejsze wchłanianie składników odżywczych.

Kiedy do lekarza?

Obecność czerwonych lub czarnych wymiotów jest sygnałem ostrzegawczym i należy jak najszybciej zwrócić się o pomoc lekarską. Utrata krwi w jakikolwiek sposób może prowadzić do śmiertelnych powikłań u ludzi. Zielone wymioty powinny być również sygnałem alarmowym, jeśli podejrzewa się choroby wątroby.

Inne okoliczności, które powodują konieczność konsultacji ze specjalistą to:

  • Wymioty trwające dłużej niż 48 godzin
  • Brak tolerancji doustnego przyjmowania pokarmów lub napojów
  • Oznaki odwodnienia
  • Znaczna utrata masy ciała
  • Cukrzyca
  • Silny ból w klatce piersiowej

Kolor twoich wymiocin jest bardzo ważny

Znaczenie koloru wymiocin człowieka polega na tym, że może być wskazówką dla lekarza podczas diagnozowania patologii przyczynowej. Dlatego specjalista będzie kładł nacisk na znajomość koloru wydalanego materiału i tym samym określi, czy jest to sytuacja awaryjna.

W większości przypadków wymioty nie są powodem do niepokoju i zwykle ustępują po kilku dniach. Jednak ważne jest, aby udać się do lekarza, gdy wydalona zostanie krew lub kał, ponieważ obie te sytuacje mogą zagrażać życiu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.