Tabletki antykoncepcyjne - co zrobić, gdy zwymiotuję?

Tabletki antykoncepcyjne - co zrobić, gdy zwymiotuję?
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Tabletki antykoncepcyjne są skuteczną metodą zapobiegania ciąży. Ale mogą się zdarzyć nieprzewidziane zdarzenia, takie jak wymioty. Jakie kroki należy wtedy podjąć?

Możesz się zastanawiać, co się stanie, jeśli zwymiotujesz po zażyciu tabletki antykoncepcyjnej. To skuteczna metoda zapobiegania ciąży. W rzeczywistości szacuje się, że przy prawidłowym stosowaniu skuteczność zapobiegania ciąży wynosi 98-99%.

Ich prawidłowe zastosowanie nie jest trudne, ale zakłada przestrzeganie pewnych procedur. A także uwzględnienie środków, jakie należy podjąć w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych działań. Jednym z nich mogą być wymioty zaraz po zażyciu pigułki antykoncepcyjnej. Dlaczego tak się dzieje? Co należy wtedy zrobić? Odpowiemy na te pytania w tym artykule.

Jak działają tabletki antykoncepcyjne?

Jak wyjaśnia oficjalny dokument hiszpańskiego Narodowego Systemu Zdrowia, tabletki antykoncepcyjne lub doustne środki antykoncepcyjne to środki zawierające hormony, które mogą modyfikować i regulować cykl menstruacyjny kobiety. Mogą mieć pojedynczy hormon jako składnik lub dwa połączone.

Wraz z upływem czasu stężenie hormonów spada, utrzymując działanie antykoncepcyjne, a nawet poprawiając jego skuteczność.

tabletka antykoncepcyjna

Pigułki antykoncepcyjne to jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Mogą wystąpić z jednym składnikiem hormonalnym lub z dwoma połączonymi hormonami.

Jakie są rodzaje formatów?

Zakładając, że żeński cykl menstruacyjny trwa średnio 28 dni, większość tabletek antykoncepcyjnych próbuje podążać za tym cyklem za pomocą 21 lub 28 tabletek.

  • 21 tabletek: są one przyjmowane codziennie, ale jeden tydzień (7 dni) jest „odpoczynkiem” (bez zażywania tabletek ). Wznowienie nowego cyklu następuje po zakończeniu miesiąca.
  • 28 tabletek: procedura nie obejmuje tego tygodnia wolnego, ale tabletki antykoncepcyjne są przyjmowane codziennie, zaczynając od nowego opakowania zaledwie dzień po zakończeniu poprzedniego.

Zarówno w wersji 21 tabletek, jak i 28 są to ostatnie 7 dni cyklu, w którym u kobiet powinno wystąpić krwawienie miesiączkowe. Oznacza to, że jeśli weźmiesz wersję z 21 tabletkami miesiączka wystąpi w tygodniu odpoczynku. Podczas gdy jeśli przyjmowanych jest 28 tabletek, stanie się to w ciągu ostatnich 7 tabletek.

Ważne jest, aby przyjmować je codziennie o tej samej porze, ponieważ w ten sposób tabletki antykoncepcyjne regulują cykl unikając owulacji, czyli uniemożliwiając co miesiąc dostęp do komórki jajowej w celu zapłodnienia.

W przypadku braku komórki jajowej podczas stosunku płciowego ciąża nie jest możliwa. W tym celu niezbędna jest regularność przyjmowania tabletki.

Tabletki antykoncepcyjne – skutki niepożądane

Poza bezpieczeństwem i skutecznością doustne środki antykoncepcyjne mogą powodować pewne skutki uboczne u kobiet. Ważne jest, aby o nich wiedzieć i skontaktować się z lekarzem.

  • Ból głowy: ból głowy związany ze stosowaniem środków antykoncepcyjnych jest wykrywany u określonej grupy kobiet, czyli u kobiet z migreną w wywiadzie przed zastosowaniem tabletek.
  • Zmiany nastroju: nie nagłe ani niebezpieczne, ale związane z cyklem hormonalnym.
  • Zwiększona wrażliwość piersi: zgłaszana przez niektóre kobiety i związana z obciążeniem hormonalnym. Zwykle nie jest to ból, ale raczej uczucie.
  • Przyrost masy ciała: wykryto go na początku stosowania niektórych kombinacji hormonalnych antykoncepcji, ale jest odwracalny. Przy dalszym stosowaniu znika waga, którą można było przybrać.
  • Nudności i wymioty: wykryto również niekorzystny wpływ na początku przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych, który zwykle ustępuje w miarę dalszego stosowania.

Co zrobić, jeśli po zażyciu pigułki antykoncepcyjnej wystąpią wymioty?

Według Chilijskiego Instytutu Medycyny Rozrodu obecność wymiotów może zmienić działanie środków antykoncepcyjnych podczas cyklu miesiączkowego, w którym występują. Ale wymioty bezpośrednio po zażyciu pigułki to nie to samo, co te, które pojawiają po pewnym czasie od zażycia.

Wymioty, które zmieniają efekt to te, które pojawiają się w ciągu pierwszych 3-4 godzin po zażyciu pigułki antykoncepcyjnej. To czas potrzebny na strawienie tabletki, gdy kobieta ją przyjmuje.

Wymiotująca kobieta nad sedesem

Wymioty mogą zmienić działanie pigułki antykoncepcyjnej. Z tego powodu ważne jest, aby wiedzieć, jak postępować w zależności od czasu wystąpienia objawu.

Wymioty w tym okresie nie pozwoliły hormonom dobrze dostać się do organizmu, ponieważ proces trawienia został zmieniony. W takiej sytuacji należy wziąć nową tabletkę antykoncepcyjną i kontynuować przyjmowania przez kolejne dni według tego samego harmonogramu.

Po jednym epizodzie wymiotów i zażyciu nowej tabletki działanie antykoncepcyjne cyklu miesiączkowego nie ulega zmianie. W tym celu kobieta musi mieć jeszcze jeden pojemnik pomocniczych środków antykoncepcyjnych. Należy przestrzegać cyklu 21-28 dni.

Co się stanie, jeśli po zażyciu pigułki antykoncepcyjnej pojawi się więcej wymiotów?

Może się również zdarzyć, że wymioty nie pojawią się raz, ale przedłużają się na przykład z powodu zatrucia pokarmowego lub zapalenia żołądka i jelit.

W takich przypadkach, oprócz odpowiedniej konsultacji lekarskiej, niezdolność do strawienia tabletki o wskazanej godzinie i w odpowiednim dniu zmusi kobietę do zastosowania innej metody antykoncepcji podczas tego cyklu miesiączkowego, aby uniknąć ciąży: na przykład metodę barierową (prezerwatywę).


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • World Health Organization : Medical eligibility criteria for contraceptive use Fifth edition 2015
  • Petitti DB. Clinical practice. Combination estrogen-progestin oral contraceptives. N Engl J Med 2003; 349:1443.
  • WHO (2004). «Low-dose combined oral contraceptives». Medical Eligibility Criteria for Contraceptive Use (3rd edición). Geneva: Reproductive Health and Research, WHO.
  • Curtis KM, Tepper NK, Jatlaoui TC, et al. U.S. Medical Eligibility Criteria for Contraceptive Use, 2016. MMWR Recomm Rep 2016; 65:1.
  • Hall, KS, White, KO, Reame, N. y Westhoff, C. (2010). Estudio del uso de la anticoncepción oral: una revisión de los enfoques de medición. Revista de salud de la mujer (2002) , 19 (12), 2203–2210. https://doi.org/10.1089/jwh.2010.1963
  • IT. del Sistema Nacional de Salud. Volumen 35, Nº 3/2011. Actualización en anticonceptivo hormonal.
  • Soledad Díaz, Verónica Schiappacasse. (2017). ¿Qué y cuáles son los métodos anticonceptivos? Instituto Chileno de Medicina Reproductiva. http://www.icmer.org/documentos/anticoncepcion/Que%20y%20cuales%20son%20los%20metodos%20anticonceptivos%2001122017.pdf

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.