Nowe wyzwanie na TikToku stanowi zagrożenie dla zębów

TikTok to niekończące się źródło porad i wyzwań. Jednak wiele z nich jest ryzykownych – co się stanie, jeśli będziesz pocierać zęby gumką z melaminy?
Nowe wyzwanie na TikToku stanowi zagrożenie dla zębów
Vanesa Evangelina Buffa

Napisane i zweryfikowane przez dentysta Vanesa Evangelina Buffa.

Ostatnia aktualizacja: 17 października, 2023

Nowe wyzwanie na TikToku, które zagraża zdrowiu zębów, nie jest już zaskoczeniem. Z alarmującą częstotliwością wyzwania w sieci społecznościowej, z której najczęściej korzystają nastolatkowie, wyznaczają użytkownikom niebezpieczne i nierozsądne cele.

Na długiej liście popularnych wyzwań dotyczących ludzi i zwierząt znajdują się również te związane ze zdrowiem i urodą. Ważne jest, aby być świadomym tego, że nie każde nowe wyzwanie na TikToku jest rozsądne i sensowne. Pomoże to zapobiegać ich praktykowaniu przez młodych ludzi.

Najnowszą modą jest wybielanie zębów tzw. „magiczną gumką”. Czy wiesz na czym polega to nowe wyzwanie na TikToku i dlaczego jest tak szkodliwe? W tym artykule powiemy Ci wszystko na ten temat. Wyjaśnimy również, dlaczego nie należy brać udziału w tym wyzwaniu.

Nowe wyzwanie na TikToku stanowi potencjalne zagrożenie dla zębów

TikTok jest tak popularny, że niektórzy socjologowie mówią nawet o „pokoleniu TikTok”, nawiązując do tak zwanej „Generacji Z”. Są to młodzi ludzie, którzy urodzili się w latach 1995-2009, czyli w wieku od 13 do 27 lat.

W tej grupie wiekowej wertykalne popularne filmiki, które trwają bardzo krótko i umożliwiają samodzielne tworzenie, wyparły inne formaty, takie jak te proponowane przez Facebooka i Twittera. Wyzwania odgrywają kluczową rolę w rozpowszechnianiu mody.

Składają się one z propozycji wysuniętej przez użytkownika sieci w celu powielenia i sfilmowania przez innych. Następnie filmik należy przesłać do sieci społecznościowej, aby można było porównać wyniki. Kiedy udaje się to zaszczepić wśród populacji, liczba filmów, na których Tiktokerzy robią to samo, jest gigantyczna.

Problem polega na tym, że prawie zawsze wyzwanie polega na wykonaniu jakiejś czynności lub działania, które może być nieco ryzykowne. To jest również haczyk, jaki ma aplikacja, ponieważ jest dostępna dla wszystkich na telefonach komórkowych i daje każdemu możliwość bycia bohaterem.

Otro reto de TikTok que se suma a los que ponen en riesgo la salud dental
Nowe wirusowe wyzwanie na TikTok sugeruje użytkownikom użycie magicznej gumki na zębach. Praktyka ta jest jednak niebezpieczna.

Myślimy, że spodoba Ci się również ten artykuł: Wybielanie zębów LED: zalety, wady i pielęgnacja

Popularne wyzwania w sieciach społecznościowych

Nowe wirusowe wyzwanie na TikTok, które zagraża zdrowiu zębów, polega na wybieleniu zębów magiczną gumką. Niektórzy członkowie TikTok sugerowali użycie tego produktu melaminowego do pocierania powierzchni zębów i uzyskania rzekomo jaśniejszego odcienia.

Ale wcześniej były też inne niebezpieczne wyzwania. Najbardziej znane były następujące:

 • Kwaśne wybielanie zębów: kwas siarkawy był promowany wśród tiktokerów jako domowa metoda wybielania. Również formaldehyd był eksperymentowany w sieci społecznościowej.
 • Szelki zrób to sam: kilku użytkowników stworzyło wyzwania, aby zmienić ustawienie zębów w ciągu kilku dni za pomocą domowych elementów. Na przykład za pomocą gumek umieszczanych między zębami.
 • Używanie pilników do paznokci na zębach: popularne stało się również wyzwanie polegające na zmianie kształtu elementów zęba poprzez oszlifowanie pilnikiem do paznokci. Niesie to za sobą ryzyko podobne do magicznej gumki, ponieważ ścieranie szkliwa jest dość niebezpieczne.
 • Używanie superglue do przyklejania rzeczy do zębów: superglue to produkt o dużej przyczepności, który jest używany w majsterkowaniu, a nawet w domowych naprawach. Aby stworzyć kostium lub ozdobić buzię, niektórzy tiktokerzy proponowali wklejanie w ten sposób kłów na przykład na imprezy Halloween.

Magiczna gumka – niebezpieczeństwa związane z jej używaniem

Magiczna gumka to gąbka z melaminy. Działa na zasadzie tarcia, więc można ją porównać do pilnika. W tym przypadku jest przeznaczona do usuwania plam z powierzchni, zwłaszcza w domu.

Melamina jest bardzo popularna w produkcji wyrobów, ponieważ jest tania i wystarczająco mocna, aby wytrzymać codzienne użytkowanie. Z tego powodu istnieją meble i zastawa stołowa, które są wykonane w całości z tego materiału.

Chociaż zastosowań magicznej gumki jest wiele, jej producenci zawsze wyraźnie określają, że tarcie nie powinno być stosowane na ludzkim ciele. Melamina nie była pozbawiona komercyjnych i naukowych dyskusji dotyczących jej bezpieczeństwa.

Z jednej strony spożycie może być toksyczne. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) ustaliła bezpieczny dzienny limit melaminy, który zapobiegałby występowaniu zatruć. Ta wartość jest mniejsza niż 0,1 mililitra na kilogram masy ciała.

Zastawa stołowa z melaminy jest uważana za bezpieczną. Nie uwalnia wystarczającej ilości materiału, aby spowodować zatrucie. To samo dotyczy mebli i ich kontaktu ze skórą.

Ale tego samego nie można powiedzieć, jeśli magiczna gumka melaminowa jest włożona do ust. Regularny kontakt z błonami śluzowymi może spowodować przedostanie się znacznych części substancji do organizmu.

Nowe wyzwanie na TikToku niszczy szkliwo

Stosowanie magicznej gumki przez tiktokerów polega na szlifowaniu powierzchni zębów w celu usunięcia przebarwień i uzyskania efektu wybielenia. Melamina działa jednak przez tarcie i niszczy szkliwo elementów zęba.

Szkliwo jest najbardziej zewnętrzną warstwą zęba. Pod nią znajduje się zębina, która jest żółtawą tkanką, która nadaje zębom ich prawdziwy kolor, ponieważ szkliwo jest przezroczyste.

Krótko mówiąc, jest bardzo prawdopodobne, że dalsze używanie magicznej gumki do wybielania nie osiągnie swojego celu. Wręcz przeciwnie, będzie coraz mniej szkliwa i coraz bardziej odsłonięta zębina, przez co zęby będą wyglądać na pożółkłe.

Nie mówiąc już o tym, że równomierne zeskrobanie całej powierzchni jest prawie niemożliwe. Wtedy grubość szkliwa stałaby się różna w każdym miejscu, co wygenerowałoby plamy, których wcześniej nie było.

Oprócz tego efektu ubocznego dochodzi do zwiększenia wrażliwości zębów. Zwiększona ekspozycja zębiny sprawia, że jest ona bardziej podatna na zmiany spowodowane zewnętrznymi zmianami temperatury, takimi jak spożycie gorącego lub zimnego napoju.

Wreszcie nadmierne zużycie zmienia kształt zębów. Mogą stracić swoją normalną anatomię lub stać się przezroczyste na krawędziach. W konsekwencji zmienia się ich wygląd przezroczystości.

Wszystkie te efekty zostaną wzmocnione, jeśli osoba używająca magicznej gumki do czyszczenia szkliwa będzie miała inne czynniki ryzyka ścierania zębów, takie jak:

 • Używanie nikotyny lub palenie tytoniu
 • Spożywanie napojów gazowanych
 • Używanie ściernych past do zębów

Uszkodzenia zębów są nieodwracalne

Erozja szkliwa jest nieodwracalna. Oznacza to, że kiedy magiczna gumka usunie część substancji powierzchniowej zęba, ta nie zregeneruje się. W tym obszarze nie ma procesu gojenia ani tworzenia nowej tkanki.

Uszkodzenie będzie chroniczne i nie będzie innego rozwiązania niż zastosowanie mniej lub bardziej interwencyjnych technik dentystycznych. W każdym razie te podejścia terapeutyczne będą niczym więcej niż leczeniem czegoś, co już zostało uszkodzone.

Z tych powodów najlepiej jest zapobiegać uszkodzeniom, eliminując czynniki, które je powodują. Wśród nich warto wspomnieć o wirusowym wyzwaniu TikTok z magiczną gumką, która zagraża zdrowiu zębów.

Obowiązkiem rodziców jest bycie świadomym tych trendów, aby mogli rozmawiać ze swoimi dziećmi i wyjaśniać im, że takie działania szkodzą zdrowiu. Nowe trendy rozprzestrzeniają się szybko, a młodzi ludzie często podejmują je jako pierwsi, nie zważając na ich konsekwencje.

Odpowiednie wybielanie zębów

Jeśli szukasz metody wybielania zębów, skonsultuj się z dentystą. Profesjonalista będzie w stanie pomóc Ci wybrać technikę, która jest idealna dla Twojej jamy ustnej i nie ma zbyt wielu skutków ubocznych.

Niektóre formy wybielania zębów nazywane są metodami domowymi. Nie oznacza to, że stosuje się naturalne środki, ale raczej, że substancje są swobodnie kupowane w aptekach i stosowane w domu. Wśród nich mamy następujące opcje:

 • Wybielająca pasta do zębów: są to pasty do zębów podobne do tych do codziennego użytku, tylko że mają dodatki ścierające. Mogą to być nadtlenek wodoru lub nadtlenek karbamidu. Stosuje się je dwa razy dziennie przez kilka tygodni. Rezultaty nie są natychmiastowe i są widoczne po około 1 miesiącu od rozpoczęcia.
 • Płukanki wybielające: tego rodzaju płyny do płukania jamy ustnej zawierają również nadtlenek wodoru. Zęby należy płukać raz dziennie, aby zobaczyć efekty po około 90 dniach.
 • Sztyfty: są nazwane ze względu na ich kształt. Są to tubki z żelem, który nakłada się poprzez wcieranie w widoczne gołym okiem plamy na zębach. Efekty nie utrzymują się jednak z upływem czasu.
 • Paski wybielające: paski są dość skuteczne w wybielaniu zębów. Kupowane są w postaci pasków samoprzylepnych, które nakłada się na zęby i pozostawia do działania na czas wskazany przez zakupioną markę. Należy je pozostawić na co najmniej 30 minut dziennie i stosować przez co najmniej 2 tygodnie.
El verdadero blanqueamiento dentystyczne
Profesjonalne zabiegi wybielania zębów to najlepsza opcja, aby odzyskać koloryt zębów bez ich uszkadzania.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Blankoreksja, obsesja na punkcie białych zębów

Profesjonalne alternatywy

Z kolei profesjonalne zabiegi wybielające to te wykonywane przez dentystę w jego gabinecie. Można je uzupełnić działaniami, które specjalista proponuje wykonać w domu. Wśród tych opcji znajdują się następujące:

 • Zimna lampa: dentysta nakłada żel wybielający na zęby. Następnie wystawia na działanie światła, które aktywuje żel i przyspiesza jego działanie, które opiera się na wysokich stężeniach nadtlenku wodoru lub nadtlenku karbamidu. Już po jednej, godzinnej sesji można zaobserwować długotrwałe rezultaty.
 • Nakładki: nakładki z żelem wybielającym dostarczane są z zestawem ambulatoryjnym, który lekarz wręcza pacjentowi w gabinecie. Osoba kładzie się na tackę wykonaną na wymiar jej ust i pozostawia ją na wskazany czas. Po miesiącu są już zauważalne efekty.
 • Zabiegi łączone: istnieje również możliwość połączenia lampy zimnego światła z tacami i zestawem ambulatoryjnym. Generalnie planowanych jest kilka etapów, zaczynając od 15 dni użytkowania nakładek, potem sesja z lampą w gabinecie, a na końcu kolejny zestaw na kolejnych 15 dni.

Nowe wyzwanie na TikToku – potrzebny jest rozsądek

Zapobieganie problemom w jamie ustnej nie jest już kwestią, którą można obejść bez sieci społecznościowych. Pojawienie się nowego wirusowego wyzwania na TikToku, dodane do innych szkodliwych trendów, budzi niepokój, zwłaszcza wśród dorosłych.

Mówienie o niebezpieczeństwach związanych z tymi trendami jest obowiązkiem rodziców i dentystów. Coś, co nastolatkom może się wydawać zabawne, może mieć długoterminowe i nieodwracalne konsekwencje.

Bezpośredniość sieci społecznościowych, potrzeba reagowania na presję rówieśników, konflikty estetyczne młodzieży i różne inne czynniki zderzają się w erze cyfrowej. Najważniejsze to towarzyszyć najmłodszym. Warto im również uświadamiać, że nie wszystkie wiadomości w internecie są prawdziwe.

Przed podjęciem jakiegokolwiek wyzwania, należy zbadać jego pochodzenie i podstawy. Dla rodziców kluczem jest dobra komunikacja z dziećmi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Candina, Héctor Juan Ruiz, and Aleida Herrera Batista. “Abrasión dental. Presentación de un caso.” Investigaciones Medicoquirúrgicas 11.3 (2019): 1-9.
 • Cantos Acebo, Emily Yamileth. “Criterios clínicos en el uso de peróxido de hidrógeno y peróxido de carbamida en el aclaramiento dental.” (2021).
 • García Rodríguez, Andrea. “Estudio comparativo de la eficacia de blanqueamiento de los agentes aclaradores kit de acaloramiento dental endo perladent® y perborato de sodio.” (2020).
 • Silva, João Victor Batista Soares, et al. “Clinical evaluation of domestic dental whitening strategies.” Research, Society and Development 10.5 (2021): e35610514948-e35610514948.
 • Pérez Ramírez, Felipe. “Estilos de personalidady su influencia en la decision de someterse a blanqueamiento dental.” (2015).
 • Marson, Fabiano Carlos, Luis Guilherme Sensi, and Rodrigo Reis. “Nuevo Concepto en el blanqueamiento dental por la técnica en el consultorio.” CasoClínico. Rev. DentsplyBrasil 6.
 • Hirata, R., and C. Higashi. “Blanqueamiento dental: conceptos y sustancias blanqueadoras.” Hirata R. Tips: Claves en odontología estética. Buenos Aires: Editorial Médica Panamericana (2012): 27-101.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.