Uzależnienie od nikotyny - poznaj 3 naturalne terapie, aby je pokonać

Czy potrafisz pokonać uzależnienie od nikotyny za pomocą naturalnych środków? Dziś pokażemy Ci kilka ciekawych opcji.
Uzależnienie od nikotyny - poznaj 3 naturalne terapie, aby je pokonać

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Uzależnienie od nikotyny jest poważnym problemem. Wielu palaczy chce porzucić ten nawyk tak szkodliwy dla zdrowia. Jednak uzależnienie od substancji zawartej w tytonie czyni ten cel dość skomplikowanym.

Obecnie mamy nie tylko plastry nikotynowe ale i inne zasoby, aby stopniowo porzucić ten nawyk. Istnieją jednak naturalne terapie, które skutecznie zwalczają uzależnienie od nikotyny. Jeśli wszystko inne zawiodło, może właśnie te opcje pomogą Ci osiągnąć Twój cel.

Naturalne terapie, aby przezwyciężyć uzależnienie od nikotyny

Terapie naturalne są doskonałą alternatywą, aby przezwyciężyć uzależnienie od nikotyny. W dalszej części artykułu zobaczymy kilka opcji dla zdesperowanych palaczy. Okazuje się bowiem, że istnieją rośliny i inne związki, które osiągają wysoką skuteczność w tej dziedzinie.

1. Pokonaj uzależnienie od nikotyny za pomocą cytyzyny

Ciekawe dane na ten temat podaje artykuł Co kardiolodzy powinni wiedzieć o leczeniu uzależnień od narkotyków, aby rzucić palenie? Zauważono w nim, że ​​cytyzyna to naturalny sposób radzenia sobie z uzależnieniem od nikotyny. Zostało to nawet potwierdzone w badaniach klinicznych.

Kobieta połyka tabletkę
Cytyzyna, chociaż jest naturalnym suplementem, powinna być podawana pod nadzorem lekarza specjalisty.

Cytyzyna to ekstrakt z nasion rośliny Cytisus laborinum, który był używany już w krajach dawnego Związku Radzieckiego, aby powstrzymać ludzi od palenia. To naturalny preparat, który przyjmuje się w następujący sposób:

  • Cytyzyna jest dostępna w postaci tabletek.
  • W ciągu pierwszych dni należy przyjmować dawkę w ilości 6 tabletek dziennie.
  • Od trzeciego dnia dawkę należy stopniowo zmniejszać.

Ekstrakt z tej rośliny należy przyjmować tylko przez 25 dni. Jest to szacowany czas potrzebny, aby przezwyciężyć uzależnienie od nikotyny przy pomocy tego środka. Aby osiągnąć cel, zalecamy jednak regularnie przyjmowanie środka dokładnie według zaleceń. Ważne jest również, aby przed rozpoczęciem przyjmowania cytyzyny skonsultować się z lekarzem.

2. Pokonaj uzależnienie od nikotyny dzięki kudzu

Kudzu, czyli opornik łatkowaty (Pueraria Lobata) to kolejny naturalny sposób na przezwyciężenie uzależnienia od nikotyny. Część rośliny, której używa się do tego celu, to korzeń tego krzewu pochodzącego z Azji. Jego właściwości hamują cykl nagrody sprzyjający zmniejszeniu zapotrzebowania organizmu na nikotynę.

Istnieją różne sposoby spożywania tego naturalnego środka, aby przezwyciężyć uzależnienie od nikotyny. Zalecamy wybranie opcji, która najlepiej pasuje do Twojego stylu życia.

  • Tabletki: należy zacząć od dawki w ilości od 5 do 6 tabletek dziennie, a następnie stopniowo zmniejszać spożycie.
  • Proszek: w tej formie, kudzu można dodawać do posiłków lub rozpuszczać w szklance soku. Nie zalecamy jednak rozpuszczania w szklance wody, ponieważ jej smak może być nieprzyjemny.
  • Ekstrakt: w postaci kropli można rozpuścić preparat w szklance wody lub spożywać bezpośrednio. Na przykład dwie krople, które wlejemy na łyżeczkę deserową.

3. Stosuj homeopatię

Ostatnią wskazówką, aby przezwyciężyć uzależnienie od nikotyny jest naturalna terapia zwana homeopatią. Jak stwierdzono w artykule Zastosowanie homeopatii u palących pacjentów w miejscowości «Enrique Varona», jest to opcja, która oferuje doskonałe wyniki.

Rzucanie palenia
Oprócz stosowania naturalnych terapii, nadzór medyczny i siła woli są podstawowymi elementami, aby skutecznie rzucić palenie.

Homeopatia to rodzaj leczenia uzupełniającego. Oznacza to, że możemy się do jej poddać, jednocześnie stosując niektóre z wyżej wymienionych opcji.

W leczeniu homeopatycznym zwykle przepisuje się tabletki lub krople, które nie mają żadnych przeciwwskazań zdrowotnych. Podobnie, można zastosować również inne rodzaje terapii homeopatycznych, takie jak na przykład terapia kwiatowa Bacha.

Uwaga: Alternatywne leki na rzucenie palenia nie zostały w pełni zweryfikowane w badaniach naukowych, więc wszystkie wymagają nadzoru wyspecjalizowanego lekarza, który poprowadzi naszą terapię.

Siła woli również pomaga w uzależnieniu od nikotyny

Wiara, że wymienione tu naturalne opcje same z siebie pomogą nam przezwyciężyć uzależnienie od nikotyny, jest dużym błędem. Ważne jest nasze własne, świadome zaangażowanie w ten proces. Musimy się wykazać siłą woli, świadomością celu i wytrwałością w dążeniu do niego. Trzeba mieć bowiem świadomość, że pojawi się wiele chwil, kiedy pojawi się nieodparta chęć zapalenia papierosa.

W takich przypadkach musimy użyć całej siły woli i wspomagać się wymienionymi środkami. Silne przekonanie, że dzięki nim przezwyciężymy uzależnienie, jest absolutnie niezbędne, aby rzeczywiście tak się stało.

Rzucenie palenia nie jest łatwe. Dlatego zalecamy również unikanie miejsc, które mogą sprawić, że łatwo wrócisz do tego nawyku. Na przykład, kiedy idziesz do baru lub kawiarni, nie siadaj w strefie dla palących. To może ci pomóc powstrzymać się od zapalenia.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny i mamy nadzieję, że wkrótce przezwyciężysz swoje uzależnienie od nikotyny. A dzięki temu osiągniesz cel, aby całkowicie rzucić palenie. Co jest dla Ciebie najtrudniejsze w tym wyzwaniu? Czy zdarzyło Ci się kiedyś zapalić, nawet nie zdając sobie z tego sprawy?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Beck, A., Newman, C. F., & Wright, F. D. (1999). Terapia cognitiva de las drogodependencias. Barcelona: Paidós.
  • Guangcheng, Z., & Siming, F. (1997). Antioxidation of Pueraria lobata Isoflavones (PLIs)[J]. Journal of Chinese Medicinal Materials7.
  • Pérez Cruz, Nuvia, Pérez Cruz, Hayvin, & Fernández Manchón, Eduardo J.. (2007). NICOTINA Y ADICCIÓN: UN ENFOQUE MOLECULAR DEL TABAQUISMO. Revista Habanera de Ciencias Médicas6(1) Recuperado en 01 de mayo de 2019, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1729-519X2007000100006&lng=es&tlng=es.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.