Leki nie działają? – 6 błędów, które mogą mieć wpływ

· Kwiecień 5, 2018

Czasami bierzemy leki, ale efekt ich przyjmowania, nie jest tym, czego oczekiwaliśmy. Jeśli tak się stało i pytasz siebie, dlaczego Twoje leki nie działają, zwróć uwagę na te błędy często popełniane podczas kuracji farmakologicznej.

Generalnie, kiedy jesteśmy chorzy, wierzymy w cudowne moce przepisanych leków. Jednak co, jeśli efekty przyjmowania tych leków nie są tym, na co liczyliśmy? Niestety, rzeczywistość jest taka, że nie możemy wyleczyć się pigułkami tak szybko, jak byśmy tego chcieli, dodatkowo – bardzo często efektywność branych środków farmakologicznych zostaje obniżona przez nasze błędy.

Warto zwracać uwagę na opisane poniżej błędy, ponieważ odkryto czynniki wpływające na zmniejszenie skuteczności leczenia.

1. Uważaj czym popijasz leki

Nie możesz przyjmować leków z każdym rodzajem napoju. Czasami popełniamy błąd przyjmując pigułki z takim napojem, który akurat mamy w dłoni. Jednak prawda jest taka, że niektóre napoje mogą znacznie zmniejszyć działanie lecznicze medykamentów.

Na przykład, kawa i Coca-Cola powodują gwałtowny rozpad leku. Herbata również nie jest zalecana, ponieważ ma tendencję do spowalniania wchłaniania leków.

Leków nie należy mieszać z mlekiem; ten produkt osłabia działanie leku. Nie zaleca się również soku pomarańczowego.

leki nie działają? uważaj, czym je popijasz przykład mleko

Tak więc, o ile ulotka nie wskazuje inaczej, najlepiej jest przyjmować leki z wodą o temperaturze pokojowej.

2. Mieszanie leków z niewłaściwymi pokarmami

Nie jest też dobrym pomysłem przyjmowanie pewnych leków z konkretnymi pokarmami. Na przykład nie należy przyjmować niektórych tabletek w czasie posiłków. Powinieneś być szczególnie ostrożny, aby nie mieszać ich z pokarmami bogatymi w błonnik.

Dzieje się tak dlatego, że ta grupa produktów może spowodować wydalenie części składników, która jest pomocna dla organizmu, a to sprawia, że leki nie działają tak, jak tego chcemy. Wśród produktów bogatych w błonnik znajdują się: owies, kalafior, jagody, zielone warzywa liściaste, dynia, rośliny strączkowe, grzyby i żywność przygotowana z mąki pszennej.

Ponadto, często podczas przyjmowania pewnych leków, musisz przeprowadzić konkretną dietę, więc najlepiej postępuj zgodnie z tymi instrukcjami.

3. Jeśli leki nie działają, możliwe, że nie przestrzegasz harmonogramu brania ich

Ważne jest również przestrzeganie harmonogramu przyjmowania leków. Powinieneś ściśle go przestrzegać, zwłaszcza jeśli chodzi o antybiotyki.

Należy pamiętać, że aby były skuteczne, ważne jest utrzymanie właściwego stężenia leków w organizmie. Jeśli tego nie zrobisz, nie uzyskasz pożądanego efektu. Jeśli nie masz najlepszej pamięci, zapisz sobie pory przyjmowania leków lub ustaw powiadomienia w telefonie.

4. Mieszanie tabletek

Jeśli przepisano Ci różne leki w tym samym czasie, ale nie jesteś pewien, czy możesz je ze sobą połączyć, najlepiej zrobić sobie przerwę między poszczególnymi dawkami różnych leków. Przerwy powinny wynosić co najmniej pół godziny między każdą tabletką.

leki nie działają, kobieta przyjmuje tabletkę

5. Nie przerywaj przyjmowania leków w połowie kuracji

Nawet jeśli uważasz, że Twój stan zdrowia się poprawił, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest doprowadzenie leczenia do końca. Często sami rezygnujemy z przyjmowania leków, ale jest to straszny błąd, który prawdopodobnie spowoduje powrót choroby.

Tak więc, nawet jeśli możesz czuć się lepiej, kontynuuj leczenie tak długo, jak to zalecono. W ten sposób pozbędziesz się objawów, a to uchroni Cię przed nawrotem.

leki nie działają tabletki i pigułki

6. Nie lecz się sam

Jeśli pójdziesz do lekarza, a on powie Ci, że potrzebujesz leków, weź je i wykonaj wszystkie zalecenia, które otrzymałeś. Istnieją rozwiązania homeopatyczne, które nie zawsze są skuteczne lub nie dają pożądanych rezultatów.