Leki nie działają? - 6 błędów, które mogą mieć wpływ

Coraz więcej osób choruje na przewlekłe choroby cywilizacyjne i bierze coraz lepsze leki, jednakże nie wszyscy szybko wracają do zdrowia. Przyczynami nieskuteczności leków mogą być drobne błędy popełniane przez pacjenta.
Leki nie działają? - 6 błędów, które mogą mieć wpływ
Franciele Rohor de Souza

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Franciele Rohor de Souza.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Bierzesz leki, ale nie działają? Najczęściej powodem są często popełniane błędy podczas kuracji farmakologicznej.  Kiedy jesteśmy chorzy, wierzymy w cudowne moce przepisanych leków, jednakże nie zawsze wyleczymy się nimi tak szybko, jakbyśmy chcieli. Ponadto, ich efektywność bardzo często zostaje obniżona przez popełniane błędy.

Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jakie czynniki wpływają na zmniejszenie skuteczności leczenia.

1. Uważaj czym popijasz leki

Nie możesz przyjmować leków z każdym napojem. Czasami popija się je takim, który akurat mamy w zasięgu ręki i nie zdajemy sobie sprawy, że może obniżyć działanie lecznicze medykamentów.

Przykładem są kawa i coca-cola które powodują gwałtowny rozpad leku. Nie zaleca się również herbaty, ponieważ ma tendencję do spowalniania wchłaniania leków.

Leków nie należy także mieszać z mlekiem, ponieważ osłabia ich działanie. Zapomnij też o popijaniu ich sokiem pomarańczowym.

mleko osłabia działanie leków

Jeżeli leki nie działają i ulotka nie wskazuje inaczej, popijaj je wodą o temperaturze pokojowej.

2. Mieszanie leków z niewłaściwymi pokarmami

Leków nie należy przyjmować z niektórymi pokarmami ani podczas spożywania posiłków. Powinieneś także pamiętać, aby nigdy nie mieszać ich z pokarmami bogatymi w błonnik, ponieważ może spowodować to wydalanie części składników pomocnych organizmowi, a to z kolei sprawia, że leki nie działają, tak jak powinny.

Wśród produktów bogatych w błonnik znajdują się: owies, kalafior, jagody, zielone warzywa liściaste, dynia, rośliny strączkowe, grzyby i żywność przygotowana z mąki pszennej.

Ponadto, może zdarzyć się, że podczas przyjmowania pewnych leków, będziesz musiał przeprowadzić konkretną dietę, więc najlepiej postępuj zgodnie z tymi instrukcjami.

3. Jeśli leki nie działają, możliwe, że nie przestrzegasz harmonogramu ich brania

Zawsze pamiętaj, aby przestrzegać harmonogram przyjmowania leków, zwłaszcza jeśli chodzi o antybiotyki.

Należy pamiętać, że aby działały, musisz utrzymać właściwe stężenie leków w organizmie. Jeśli tego nie zrobisz, nie uzyskasz pożądanego efektu. Jeśli nie masz najlepszej pamięci, stwórz sobie harmonogram przyjmowania leków w telefonie lub zapisz na kartce.

4. Mieszanie tabletek

Jeśli musisz w tym samym czasie brać różne leki, ale nie jesteś pewien, czy możesz je ze sobą połączyć, zrób sobie przerwę między przyjmowanymi dawkami. Przerwy powinny wynosić co najmniej pół godziny.

jeżeli leki nie działają, prawdopodobnie popełniasz błędy

5. Nie przerywaj przyjmowania leków w połowie kuracji

Nawet jeśli Twój stan zdrowia się poprawił, powinieneś doprowadzić leczenie do końca. Często sami rezygnujemy z przyjmowania leków i jest to straszny błąd, który prawdopodobnie spowoduje nawrót choroby.

Nawet jeśli czujesz się już lepiej, kontynuuj leczenie tak długo, jak zalecał Ci lekarz. W ten sposób pozbędziesz się objawów, a to uchroni Cię przed nawrotem.

leki nie działają

6. Nie lecz się sam

Jeśli pójdziesz do lekarza, a on powie Ci, że potrzebujesz leków, przyjmuj je i wykonaj wszystkie zalecenia, które otrzymałeś. Istnieją rozwiązania homeopatyczne, które nie zawsze są skuteczne lub nie dają pożądanych rezultatów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.