Jak naturalnie wybielić zęby?

Nie wiesz, jak naturalnie wybielić zęby? Podamy Ci kilka wskazówek, które będą bardzo pomocne.
Jak naturalnie wybielić zęby?

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Kolor zębów to problem milionów ludzi na całym świecie. Idealnie białe zęby jest tym, za czym tęskni większość ludzi, a to może skłonić ich do wyboru leczenia, które na dłuższą metę jest szkodliwe. Dziś pokażemy Ci, czego możesz oczekiwać, a także 5 wskazówek, jak naturalnie wybielić zęby.

Jak podkreślają eksperci, dążenie do idealnych zębów może prowadzić do nadmiernego stosowania zabiegów wybielania zębów. Chociaż w odosobnieniu te kosmetyczne zabiegi dentystyczne nie są szkodliwe, w nadmiarze mogą działać przeciwko tobie. Dlatego wybrane przez nas sposoby wybielania zębów uwzględniają wyłącznie naturalne alternatywy.

Czy możesz naturalnie wybielić zęby?

Tak, to jest możliwe, aby wybielić zęby naturalnie. Chociaż kiedy myślimy o wybielaniu zębów, zazwyczaj myślimy o zabiegach chemicznych, wybielanie naturalne jest w rzeczywistości bardziej skuteczne pod względem zachowania zębów. Można też uzyskania bardziej realistyczny odcień.

W tym miejscu powinniśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy dotyczących koloru zębów. Każdy ząb pokryty jest powłoką znaną jako szkliwo. Emalia jest biała, ale warstwa zębiny pod nią ma żółtawy odcień. Ponieważ szkliwo jest nieco przezroczyste, część tej żółtawej warstwy jest widoczna prawie u każdego.

Po zużyciu szkliwa zęby będą wyglądały na bardziej żółte, ponieważ leżąca poniżej warstwa zębiny będzie bliżej powierzchni. Na szczęście szkliwo zębów może się dobrze zregenerować dzięki specjalistycznemu leczeniu, pastom o wysokiej zawartości fluoru i oczywiście zmianie nawyków żywieniowych.

W każdym razie pamiętaj, że zęby z lekko żółtawym odcieniem nie są oznaką złej higieny jamy ustnej. Zęby w kolorze od białego do żółtego nie są oznaką próchnicy ani choroby jamy ustnej. Pamiętanie o tym jest bardzo ważne, ponieważ obsesja na punkcie białych zębów może sprawić, że zapomnisz o tym ważnym szczególe.

Możesz być zainteresowany: Przyczyny przebarwień zębów

Wreszcie, jak podkreślają eksperci, większość sztucznych zabiegów wybielających zęby zawiera nadtlenek wodoru i nadtlenek karbamidu. W wysokich stężeniach substancje te powodują odbiałczanie i demineralizację zębów. Dlatego lepiej jest zastosować naturalne wskazówki dotyczące wybielania zębów, które opiszemy poniżej.

5 wskazówek, jak naturalnie wybielić zęby

Teraz wiesz już, że musisz zmienić swoje wyobrażenie o „białych zębach” i że sztuczne zabiegi są szkodliwe dla zdrowia zębów (przynajmniej, gdy są stosowane w nadmiarze),. Poniżej przedstawimy Ci 5 wskazówek dotyczących naturalnego wybielania zębów. Na koniec przedstawimy kilka zaleceń dotyczących stylu życia, które pomogą zachować biały odcień zębów na dłużej.

1. Naturalne płukanki olejowe

Kokos wybielający zęby.
Niektóre naturalne olejki wykazują pewne korzyści dla zdrowia jamy ustnej, ale nie powinny zastępować tradycyjnych produktów.

W tych płukankach można zastosować olej kokosowy, słonecznikowy, sezamowy lub oliwę z oliwek. Istnieją dowody na to, że olej kokosowy ma właściwości wybielające zęby. Olejki te mogą mieć ponadto właściwości antybakteryjne, które mogą kontrolować rozwój bakterii w jamie ustnej.

Sposobem na wykorzystanie tych olejków na swoją korzyść jest płukanie nimi jamy ustnej przez 20 minut. Powinieneś to zrobić po szczotkowaniu i nitkowaniu zębów, a nie jako substytut tych nawyków. Dotyczy to również innych naturalnych sposobów wybielania zębów, ponieważ codzienne szczotkowanie i nitkowanie zębów jest niezastąpione.

2. Szczotkowanie sodą oczyszczoną

Badania i odkrycia potwierdzają zastosowanie sody oczyszczonej jako naturalnej metody wybielania zębów. To bezpieczna i mało inwazyjna opcja, którą możesz wykorzystać jako uzupełnienie codziennych nawyków pielęgnacyjnych.

Najlepiej kupić pastę na bazie sody oczyszczonej, ale możesz też zrobić domową pastę dodając do niej wody i kroplę cytryny i używać jej ze szczoteczką do zębów. Ponieważ ten składnik kontroluje również proliferację bakterii, jest to doskonała opcja zapobiegania próchnicy.

3. Jedz owoce

Jest to jedna ze wskazówek dotyczących naturalnego wybielania zębów, która nie jest tak dobrze znana, a także jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych wśród ekspertów. Badania i odkrycia wskazują, że spożywanie owoców takich jak ananas, papaja, truskawka i cytryna może zapewnić umiarkowane wybielanie zębów. Możesz wtedy zwiększyć spożycie tych owoców w swojej codziennej diecie.

4. Płukanki z cydru jabłkowego

Eksperci sugerują, że pomimo braku powszechnie przypisywanych mu cudownych właściwości, cydr jabłkowy zawiera środki przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Możesz płukać usta po codziennym szczotkowaniu codziennie przez co najmniej 20 sekund. Należy pamiętać, że wyniki są skromne, więc minie kilka tygodni, zanim zostaną zauważone.

5. Mycie zębów pastą z kurkumy

Kurkuma to składnik używany od tysiącleci ze względu na swoje właściwości antybakteryjne, przeciwutleniające i ściągające. Niektórzy eksperci sugerują wykorzystanie tych właściwości w stomatologii, zwłaszcza w celu kontrolowania flory bakteryjnej, która może powodować przebarwienia na zębach i nieświeży oddech.

Aby jej użyć, zrób pastę z niewielką ilością wody i myj zęby przez co najmniej dwie minuty. Następnie należy dokładnie wypłukać usta, aby usunąć wszelkie ślady składnika i zapobiec przebarwieniu innych części ust. Podobnie jak w przypadku innych naturalnych środków wybielających zęby, unikaj połykania składnika w tym procesie.

Zalecenia dotyczące naturalnie białych zębów

Mężczyzna mówiący „nie” kawie,
Unikanie nadmiernego spożycia kawy może być przydatne, aby zapobiec ciemnieniu powierzchni zębów.

Równolegle z tym, co już Wam pokazaliśmy, należy wprowadzić szereg zmian w swoim stylu życia, jeśli chcesz zachować biały kolor zębów. Pamiętaj o nich i weź pod uwagę, że oprócz korzyści z estetycznego punktu widzenia, przyniosą one również ogólne korzyści dla zdrowia jamy ustnej:

 • Ogranicz spożycie tytoniu i alkoholu
 • Unikaj nadmiernego przyjmowania kofeiny
 • Ogranicz spożycie produktów przygotowanych z cukru rafinowanego
 • Ogranicz spożycie wszelkiego rodzaju słodkich napojów
 • Zawsze używaj nici dentystycznej
 • Umów się na wizytę do dentysty przynajmniej raz w roku
 • Regularnie zmieniaj szczoteczkę

Jeśli będziesz pamiętać o tych podstawowych wskazówkach, upewnisz się, że Twoje szkliwo nie ulegnie pogorszeniu, co z kolei pozwoli zachować biały odcień Twoich zębów. Jeśli uważasz, że możesz mieć niedobór szkliwa, skonsultuj się ze stomatologiem, aby opracować plan jego przywrócenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Benahmed AG, Gasmi A, Menzel A, Hrynovets I, Chirumbolo S, Shanaida M, Lysiuk R, Shanaida Y, Dadar M, Bjørklund G. A review on natural teeth whitening. J Oral Biosci. 2021 Dec 13:S1349-0079(21)00178-X.
 • Chaturvedi TP. Uses of turmeric in dentistry: an update. Indian J Dent Res. 2009 Jan-Mar;20(1):107-9.
 • Gopal, J., Anthonydhason, V., Muthu, M., Gansukh, E., Jung, S., Chul, S., & Iyyakkannu, S. Authenticating apple cider vinegar’s home remedy claims: antibacterial, antifungal, antiviral properties and cytotoxicity aspect. Natural product research. 2019, 33(6): 906-910.
 • Gong, M. J., Kim, S. W., Kim, S. J., Ahn, H. J., Chae, W. R., Hong, S. J., & Nam, S. H. Whitening effect with fruit and whitening toothpaste. Journal of the Korea Convergence Society. 2017; 8(9): 127-133.
 • Joiner A, Luo W. Tooth colour and whiteness: A review. J Dent. 2017 Dec;67S:S3-S10.
 • Lee, J., & Bae, S. (2016). A study on the whitening effect of fruit extracts and the changes in the components of the teeth. Indian J Sci Technol, 9, 1-7.
 • Li Y. Stain removal and whitening by baking soda dentifrice: A review of literature. J Am Dent Assoc. 2017 Nov;148(11S):S20-S26.
 • Putt, M. S., Milleman, K. R., Ghassemi, A., Vorwerk, L. M., Hooper, W. J., Soparkar, P. M., … & Proskin, H. M. Enhancement of plaque removal efficacy by tooth brushing with baking soda dentifrices: results of five clinical studies. Journal of Clinical Dentistry. 2008; 19(4): 111.
 • Rajab, S. H., Al-Hindi, L. K., & Elmarsafy, S. M. Evaluation of Coconut Oil Pulling vs. Whitening Mouthwash as Home Teeth Whitening Methods. Al-Azhar Dental Journal for Girls, 8(1 January-Restorative Dentistry issue (Removable Prosthodontics, Fixed Prosthodontics, Endodontics, Dental Biomaterials, Operative Dentistry)). 2021; 35-44.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.