Kurkuma na menopauzę – 7 korzyści z jej stosowania

· Maj 5, 2018

Czy wiedziałeś jakie korzystne właściwości posiada kurkuma w leczeniu objawów menopauzy? Menopauza jest kluczową fazą w życiu kobiety, szczególnie pod względem zdolności do posiadania dzieci. Na tym etapie jajniki przestają wytwarzać żeńskie hormony płciowe – estrogen i progesteron. Zwykle menopauza występuje w ciągu ostatnich kilku lat czterdziestki i pięćdziesiątki.

Okres po menopauzie to faza, która ma miejsce przez resztę życia, kiedy kobieta przestaje miesiączkować. W okresie menopauzy mogą pojawić się różne problemy zdrowotne spowodowane zmniejszoną produkcją hormonów. Na szczęście masz możliwość zmniejszenia nieprzyjemnych dolegliwości.

Z tego artykułu dowiesz się, jak korzystny wpływ ma kurkuma na menopauzę i związane z nią problemy. Odkryjesz, że jest to świetny składnik i z pewnością zechcesz włączyć go do swojej diety.

1. Działanie przeciwzakrzepowe

Pierwszy z korzystnych działań, jakie wywiera kurkuma na menopauzę i okres po menopauzie, ma związek ze zdrowiem układu krążenia. Powszechnie wiadomo, że zdrowie Twojego serca może być zagrożone zarówno podczas menopauzy, jak i po menopauzie, szczególnie w kwestii koagulacji krwi.

kurkuma na menopauzę - ręka trzymająca próbówkę

Chociaż istnieją różne rodzaje leków, które mogą pomóc w zwalczaniu tego typu chorób, mogą one również obniżać krzepliwość krwi lub powodować krwotoki. Kurkuma działa przeciwzakrzepowo, nie wywołując przy tym żadnych skutków ubocznych.

2. Kurkuma jest bogata w fitoestrogeny

Fitoestrogeny są pochodnymi roślin, które symulują aktywność estrogenu, wydzielanego przez organizm. Jedną z zalet kurkumy jest wysoka zawartość fitoestrogenów.

Jeśli Twój lekarz już dawał Ci substytuty estrogenów, możliwe, że są one suplementami opartymi na fitoestrogenach. Doskonałą alternatywą, aby uzyskać je w sposób naturalny, jest włączenie do diety niewielkiej ilości kurkumy.

3. Działa przeciwbólowo

Menopauzie zwykle towarzyszą różnego rodzaju bóle i stany zapalne. Najczęstszymi rodzajami bólu są bóle mięśni i głowy, ale nie są to jedyne dolegliwości.

Na szczęście jednym z korzystnych oddziaływań, jakie ma kurkuma na menopauzę, jest to, że pomaga zwalczać ból spowodowany stanem zapalnym. Jej działanie przeciwbólowe czyni z niej idealny sposób na przywrócenie pełnej sprawności i przyniesienie ulgi bez konieczności stosowania dodatkowych leków.

kobieta w okresie pokwitania - kurkuma na menopauzę

Oto jedne z dolegliwości bólowych, które zwalcza kurkuma:

 • Migreny
 • Bóle stawów
 • Sztywność mięśni

4. Działa antydepresyjnie

Nawet jeśli przez całe swoje życie byłaś bardzo szczęśliwą osobą, podczas menopauzy jesteś narażona na pojawienie się stanów depresyjnych. Jeśli odczuwasz zmiany nastroju, powinnaś wiedzieć, że kolejną korzyścią stosowania kurkumy jest to, że pomaga poprawić humor.

Dla niektórych kobiet zmiany te są bardzo dotkliwe i są bezpośrednio związane z menopauzą. W innych przypadkach depresja może nie mieć charakteru biologicznego, a jedynie być pewną fazą występującą podczas wkraczania w kolejny etap życia.

W każdym razie powinnaś zwrócić uwagę na ten objaw menopauzy, aby podjąć niezbędne kroki zaradcze. Wśród objawów, na które powinnaś zwrócić uwagę, są:

 • Problemy z zasypianiem
 • Stres
 • Uderzenia gorąca
 • Ciągła chęć do płaczu
 • Gorsze samopoczucie

5. Zwalcza uderzenia gorąca

Większość kobiet przechodzących menopauzę doświadcza uderzeń gorąca – co najmniej raz. Jest to po prostu uczucie ekstremalnego ciepła, które trwa przez kilka chwil.

Sprawiają one, że odczuwasz kołatanie serca i powoduje nadmierne pocenie się. Przyczyną tego problemu jest obniżenie poziomu estrogenów.

Kobieta wachluje się

Jedną z zalet kurkumy jest to, że jest bogata w przeciwutleniacze i fitoestrogeny, które zwalczają pojawianie się i częstotliwość uderzeń gorąca.

6. Zmniejsza ryzyko zachorowania na infekcje pochwy i wystąpienie nietrzymania moczu

Zmniejszenie poziomu estrogenu i atrofia pochwy zwiększa ryzyko wystąpienia zakażeń pochwy.

Po rozpoczęciu menopauzy i po menopauzie normalne jest odczuwanie podrażnienia, swędzenia i pojawienie się podejrzanych wydzielin z pochwy. Możliwe jest również, że pacjentka zacznie skarżyć się na nietrzymanie moczu.

Wśród korzyści płynących ze stosowania kurkumy, znajdują się również właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne. Kurkuma jest jednym z najczęściej stosowanych środków pomagającym w zwalczaniu tego typu problemów.

7. Zmniejsza ból piersi i obniża ryzyko raka piersi

Poziom hormonów może wpływać na rozwój raka piersi w trakcie i po menopauzie. Jedną z korzyści stosowania kurkumy jest to, że dzięki znajdującym się w niej fitoestrogenom zmniejsza ryzyko pojawienia się tej choroby.

kurkuma na menopauzę - samobadanie piersi

Pamiętaj, że powinnaś zwracać uwagę na wszelkie objawy, między innymi:

 • Ból piersi
 • Uczucie niewygody
 • Niewielkie guzki

W tym przypadku efekty stosowania kurkumy pomagają hamować wzrost komórek nowotworowych. Dlatego zaleca się spożycie kurkumy również, kiedy przechodzisz leczenie raka.

Również niektóre fazy kuracji antynowotworowej mogą powodować nudności. Można je wyeliminować za pomocą kurkumy.

Wykorzystaj korzystny wpływ, jaki ma kurkuma na menopauzę i okres po menopauzie

Teraz gdy znasz już te zalety kurkumy, z pewnością masz więcej powodów, aby włączyć ją do swojej diety. Jest na to wiele sposobów, a jeden z nich z pewnością będzie dla Ciebie odpowiedni:

 • Dodaj 1 łyżeczkę (5 g) sproszkowanej kurkumy do swojego zielonego smoothie.
 • Bierz kurkumę w kapsułkach co rano.
 • Dodaj 3 cm korzenia kurkumy do swojego koktajlu.