Menopauza – 8 rzeczy, które musisz wiedzieć na ten temat

Marzec 15, 2018
Menopauza to nieunikniony etap w życiu każdej kobiety. Najlepszym sposobem na stawienie jej czoła jest poznanie jej i dostosowanie się do zmian, jakie ze sobą niesie.

Menopauza to etap w życiu, przez który przyjdzie przejść każdej kobiecie. Niektóre objawy są wspólne wszystkim i bardziej powszechne, inne z kolei bardziej zależne od indywidualnych uwarunkowań kobiety.

Co warto jednak wiedzieć, to fakt, że menopauza wcale nie jest synonimem cierpienia czy męki. W dzisiejszym artykule podamy Ci fakty, o których warto wiedzieć.

Menopauza – o czym warto wiedzieć

Wiele osób myli pewne terminy związane z rozmaitymi etapami w życiu kobiety. Warto nauczyć się je odróżniać.

  • Menopauza to moment od ostatniej miesiączki oznaczający zakończenie aktywności jajników. Określa się jej zaistnienie, gdy miesiączka nie wystąpiła przez 12 miesięcy z rzędu. Średni wiek, w jakim kobieta wchodzi w okres menopauzy to 51 lat, chociaż może się to nieco różnić zależnie od kobiety. Menopauza dotyczy jedynie żeńskiej części społeczeństwa.
  • Klimakterium z kolei to termin opisujący całkowity proces pomiędzy reprodukcyjnym okresem życia kobiety a czasem, gdy traci ona te zdolności. Dlatego właśnie menopauza to jeden z etapów klimakterium.
Kobieta cierpi na ból głowy a menopauza

  • Postmenopauza – to cykl pojawiający się po menopauzie.
  • Premenopauza – okres poprzedzający menopauzę, gdy w ciele kobiety zachodzą zmiany, pojawiają się zaburzenia miesiączki i słynne wybuchy gorąca i duszności.

Koniecznie zajrzyj również do artykułu: Nocne duszności – 5 koktajli aby się ich pozbyć

Menopauza – pytania i odpowiedzi

W jakim wieku kobieta wchodzi w okres menopauzy?

Jak już wspomnieliśmy, średni wiek, w jakim pojawia się menopauza to 51 lat. Może się to jednak różnić, w zależności od kobiety, czynników genetycznych, a nawet nawyków takich jak palenie papierosów, otyłość, nadużywanie alkoholu czy też siedzący tryb życia. Niemały wpływ ma również przebyta wcześniej chemioterapia, inwazyjne metody leczenia czy radioterapia.

Menopauza – dlaczego się pojawia?

Posługując się medycznymi terminami, zjawisko to stanowi deficyt pracy jajników. Oznacza to, że nie pojawia się owulacja i zmniejsza się produkcja przez jajniki estrogenu, czyli hormonu umożliwiającego zajście w ciążę.

Jajnik brak owulacji menopauza

Co może oznaczać to dla kobiety?

Oprócz terminów klinicznych, należy wziąć pod uwagę, iż jest to poważny kryzys w wieku kobiety. Menopauza stanowi bowiem bardzo poważną zmianę, podobną swoją wagą do pierwszej miesiączki oraz zajścia w ciążę. 

Bez cienia wątpliwości niesie ze sobą zmiany w stylu życia. Stanowi też zakończenie pewnego etapu – czasu, w którym kobieta mogła mieć dzieci. Oznacza też początek czegoś nowego, zmian i konieczności do dostosowania się do nich.

Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że zjawisko to może wywołać zachwiania emocjonalne i silne, czasami trudne do zniesienia uczucia.

Koniecznie przeczytaj też artykuł: Ten potworny „kryzys wieku średniego”

Jakie objawy wywołuje menopauza?

Jeśli chodzi o fizyczne objawy menopauzy, należy wymienić między innymi zaburzenia pracy tarczycy, zaburzenia snu, depresja, zaburzenia pracy układu moczowego, osteoporoza, zaburzenia układu sercowo – naczyniowego, suchość skóry, przesuszanie się błony śluzowej oraz zaburzenia życia seksualnego.

Jeśli chodzi o psychikę kobiety, mogą pojawić się zaburzenia wymagające konsultacji lekarskiej i odpowiednio dobranego leczenia. Nie wszystkie kobiety przechodzą w trakcie menopauzy zmiany emocjonalne. Jeśli jednak tak jest, koniecznie trzeba zająć się tym aspektem. Dla wielu pań bowiem menopauza jest synonimem starzenia się.

Kobieta pije wodę

Jakie nawyki warto zmienić aby lepiej znosić menopauzę?

W lepszym znoszeniu tego etapu w życiu, może kobiecie pomóc zmiana pewnych nawyków. Przede wszystkim powinna ona zadbać o zdrową dietę i utrzymywanie regularnej aktywności fizycznej.

Pomoże to zapobiec otyłości i zapobiec problemom z układem sercowo – krążeniowym. Należy również bezwzględnie rzucić palenie i sięgać po suplementy zawierające wapń, aby zmniejszyć ryzyko osteoporozy.

Najlepszym sposobem na stawienie czoła menopauzie jest przeżycie jej w sposób jak najbardziej naturalny. Wiele zależy od osobowości kobiety, czynników społecznych, panującej kultury, środowiska, wierzeń, rodziny i otaczającego kobietę kręgu przyjaciół.

Dlatego właśnie koniecznie trzeba pozostawiać w kontakcie z lekarzem ale nie traktować menopauzy tak jakby była chorobą, ponieważ nią nie jest. Jest to po prostu kolejny etap w życiu kobiety.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Przyjaźń pomiędzy kobietami: Wspaniały sposób by pokonać stres

Dlaczego pojawiają się duszności i uderzenia gorąca?

Uderzające, uciążliwe fale gorąca – to jeden z najczęstszych i najbardziej dokuczliwych objawów związanych z wejściem w okres menopauzy. Kobieta jest czerwona, czuje, że pali ją skóra i zaczyna się pocić, nawet jeśli dookoła panuje niska temperatura. Często towarzyszą temu również palpitacje serca.

Objaw ten dotyka około 80% kobiet znajdujących się w okresie menopauzy. Trwa to około roku. Choć uderzenia gorąca same w sobie nie niosą ze sobą żadnych poważnych problemów zdrowotnych, mogą pogorszyć jakość życia społecznego i uczuciowego, co z kolei odbija się na samoocenie kobiety w sposób bardzo negatywny.

Kobieta cierpi na uderzenie gorąca

Często uderzenia gorąca i uczucie duszności ma związek również ze stresem, emocjami, nerwami, pojawiającymi się konfliktami i innymi trudnościami – nie można bowiem całkowicie odseparować ciała od umysłu. Objaw ten może się pojawić w dowolnym momencie dnia, również podczas snu.

Czy może to stać się przyczyną chorób?

Zmiany hormonalne zachodzące na tym etapie życia kobiety mogą stać się przyczyną rozmaitych objawów. Sporo zależy od osobistych uwarunkowań. Na krótszą metę może się pojawić drażliwość, palpitacje serca, potliwość, bóle głowy, uczucie duszności, nerwowość, niestabilność emocjonalna, bóle kości i tendencja do tycia.

Na dłuższą metę ma to wpływ na mięśnie, wygląd skóry, na pracę układu moczowego i na same narządy rozrodcze. Z czasem może się pojawić osteoporoza i pogorszenie stanu układu sercowo – naczyniowego.

Dlaczego menopauza ma tak wielki wpływ na nastrój kobiety?

Nie chodzi tu tylko o zmianę w życiu kobiety – o etap stanowiący drzwi do czegoś nowego. Trzeba wziąć pod uwagę również fakt, że mamy tu do czynienia z wielkimi wahaniami w wydzielaniu hormonu estrogenu. Nie może się to odbić bez echa na nastroju i stanie emocjonalnym kobiety będącej na tym etapie życia.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj też artykuł: Osteoporoza – 6 najlepszych remediów naturalnych, aby jej zapobiec

Bardzo możliwe, że w tym etapie życia pojawią się u Ciebie zmiany nastroju i gwałtowne huśtawki emocjonalne. Może to negatywnie odbić się na życiu osobistym, rodzinnym a nawet profesjonalnym.

Nasza rada jest taka: postaraj się zdobyć jak najwięcej informacji na temat tego, co dzieje się z kobietą podczas menopauzy. Pomoże Ci to przejść przez nią w sposób naturalny i znacznie łagodniejszy.

WIĘCEJ DLA CIEBIE