Menopauza - co musisz o niej wiedzieć?

Menopauza to nieunikniony etap w życiu każdej kobiety. Najlepszym sposobem na stawienie jej czoła jest poznanie jej i dostosowanie się do zmian, jakie ze sobą niesie.
Menopauza - co musisz o niej wiedzieć?

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Okres przekwitania to etap w życiu, z którym przyjdzie się zmierzyć każdej kobiecie. Dowiedz się, jak przebiega menopauza, a łatwiej Ci będzie przebrnąć przez ten czas intensywnych zmian fizycznych i emocjonalnych. Podstawowa wiedza na ten temat pozwoli ci lepiej zrozumieć procesy fizjologiczne i nawiązać pozytywny dialog ze swoim ciałem.

Niektóre objawy są wspólne dla wszystkich dojrzałych pań i bardziej powszechne, podczas gdy inne bywają konsekwencją indywidualnych uwarunkowań.

Co warto jednak wiedzieć, to fakt, że klimakterium wcale nie musi być synonimem cierpienia czy męki. W dzisiejszym artykule podamy Ci fakty, o których warto wiedzieć, by szerzej pojąć, jak przebiega menopauza i jak można złagodzić jej objawy.

Jak przebiega menopauza? – Garść podstawowych informacji

Wiele osób myli pewne terminy związane z rozmaitymi etapami w życiu kobiety. Warto nauczyć się je odróżniać. Weźmy pod lupę cztery podstawowe pojęcia.

Dojrzała kobieta z bólem głowy
  • Menopauza to moment od ostatniej miesiączki oznaczający zakończenie aktywności jajników. Określa się jej zaistnienie, gdy miesiączka nie wystąpiła przez 12 miesięcy z rzędu. Średni wiek, w jakim kobieta wchodzi w okres menopauzy to 51 lat, chociaż może się to nieco różnić zależnie od indywidualnych uwarunkowań kobiecego ciała. Menopauza dotyczy jedynie żeńskiej części społeczeństwa.
  • Klimakterium – zwane też przekwitaniem – z kolei to termin opisujący całkowity proces pomiędzy reprodukcyjnym okresem życia kobiety a czasem, gdy traci ona te zdolności. Dlatego właśnie menopauza to jeden z etapów klimakterium.
  • Postmenopauza – to cykl pojawiający się po menopauzie.
  • Premenopauza – okres poprzedzający menopauzę, gdy w ciele kobiety zachodzą zmiany, pojawiają się zaburzenia miesiączki i słynne wybuchy gorąca i duszności.

Koniecznie zajrzyj również do artykułu: Nocne duszności – 5 koktajli aby się ich pozbyć

Jak przebiega menopauza? – Pytania i odpowiedzi

W jakim wieku kobieta wchodzi w okres menopauzy?

Jak już wspomnieliśmy, średni wiek, w jakim pojawia się menopauza to 51 lat. Może się on jednak różnić, w zależności od kobiety, czynników genetycznych, a nawet codziennych nawyków.

Na pojawienie się oznak przekwitania mogą wpływać między innymi: palenie papierosów, otyłość, nadużywanie alkoholu czy też siedzący tryb życia. Niemałe znaczenie na to, jak przebiega menopauza, może mieć również przebyta wcześniej chemioterapia, inwazyjne metody leczenia czy radioterapia.

Menopauza – dlaczego się pojawia?

Posługując się medycznymi terminami, zjawisko to można określić jako ustanie pracy jajników. Oznacza to, że zanika comiesięczna owulacja, a jajniki zmniejszają produkcję estrogenu, czyli hormonu umożliwiającego zajście w ciążę.

Jajnik - schemat budowy

 

Co może oznaczać to dla kobiety?

Oprócz terminów klinicznych należy wziąć pod uwagę emocje kobiety – przekwitanie jest to czas wielkiego kryzysu w życiu kobiety. Menopauza stanowi bowiem bardzo poważną zmianę, podobną swoją wagą do pierwszej miesiączki oraz zajścia w ciążę. 

Bez cienia wątpliwości to, jak przebiega menopauza, niesie ze sobą zmiany w stylu życia. Ustanie pracy narządów rozrodczych to też zakończenie ważnego etapu w życiu – czasu, w którym kobieta mogła mieć dzieci. Oznacza też początek czegoś nowego, zmian i konieczności dostosowania się do nich.

Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że menopauza może wywołać zachwiania emocjonalne i silne, czasami trudne do zniesienia uczucia. Popularnie czas ten jest nazywany też kryzysem wieku średniego u kobiet.

Jakie objawy wywołuje menopauza?

Jeśli chodzi o fizyczne objawy menopauzy, jest ich całkiem sporo!

Warto spośród nich wymienić między innymi zaburzenia pracy tarczycy, zaburzenia snu, depresja, nieprawidłowe funkcjonowanie układu moczowego, osteoporoza, zaburzenia układu sercowo – naczyniowego, suchość skóry, przesuszanie się błony śluzowej oraz dyskomfort w strefie życia seksualnego.

Jeśli chodzi o psychikę kobiety, mogą pojawić się zaburzenia wymagające konsultacji lekarskiej i odpowiednio dobranego leczenia. Nie wszystkie panie przechodzą w trakcie menopauzy zmiany emocjonalne.

Kobieta pije wodę

Jeśli jednak tak jest, koniecznie trzeba zająć się tym aspektem. Dla wielu kobiet bowiem menopauza jest synonimem starzenia się, z którym trudno się im pogodzić.

Jakie nawyki warto zmienić aby lepiej znosić menopauzę?

Zmiana pewnych nawyków bez wątpienia pomoże paniom łatwiej i pogodniej przetrwać przekwitania. Przede wszystkim należy zadbać o zdrową dietę i regularną, najlepiej codzienną, aktywność fizyczną.

Zdrowe przyzwyczajenia pomogą zapobiec otyłości i problemom z układem sercowo-naczyniowym. Należy również bezwzględnie rzucić palenie i sięgać po suplementy zawierające wapń. Taka profilaktyka pomoże zniwelować ryzyko rozwoju osteoporozy.

Najlepszym sposobem na stawienie czoła menopauzie jest przeżycie jej w sposób jak najbardziej naturalny. Wiele zależy od osobowości kobiety, czynników społecznych, panującej kultury, środowiska, wierzeń, rodziny i otaczającego kobietę kręgu przyjaciół.

Kobieta w okresie przekwitania powinna znajdować się pod opieką lekarza. Nie należy jednak traktować menopauzy jak chorobę, ponieważ nią nie jest. Jest to po prostu kolejny etap w życiu, który może być równie piękny jak wszystkie pozostałe.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Objawy menopauzy – zioła, które je złagodzą

Dlaczego pojawiają się duszności i uderzenia gorąca?

Uderzające, uciążliwe fale gorąca to jeden z najczęstszych i najbardziej dokuczliwych objawów związanych z wejściem w okres menopauzy. Kobieta silnie się rumieni, czuje, że pali ją skóra i zaczyna się pocić, nawet jeśli dookoła panuje niska temperatura. Często towarzyszą temu również palpitacje serca.

Kobieta przed wentylatorem

Objaw ten dotyka około 80% kobiet znajdujących się w okresie menopauzy. Trwa to około roku.

Choć uderzenia gorąca same w sobie nie niosą ze sobą żadnych poważnych problemów zdrowotnych, mogą pogorszyć jakość życia towarzyskiego i uczuciowego, co z kolei może bardzo negatywnie odbić się na samoocenie pań.

Często uderzenia gorąca i uczucie duszności ma związek również ze stresem, emocjami, nerwami, pojawiającymi się konfliktami i innymi trudnościami – nie można bowiem całkowicie odseparować ciała od umysłu. Objaw ten może się pojawić w dowolnym momencie dnia, również podczas snu.

Czy menopauza może stać się przyczyną chorób?

Zmiany hormonalne zachodzące na tym etapie życia kobiety mogą stać się przyczyną rozmaitych objawów. Sporo zależy od osobistych uwarunkowań.

Na krótszą metę może się pojawić drażliwość, palpitacje serca, potliwość, bóle głowy, uczucie duszności, nerwowość, niestabilność emocjonalna, bóle kości i tendencja do tycia.

Na dłuższą metę ma to wpływ na mięśnie, wygląd skóry, na pracę układu moczowego i na same narządy rozrodcze. Z czasem może się pojawić osteoporoza i pogorszenie stanu układu sercowo-naczyniowego.

Dlaczego menopauza ma tak wielki wpływ na nastrój kobiety?

Nie chodzi tu tylko o zmianę w życiu kobiety, lecz o etap stanowiący drzwi do czegoś nowego.

Warto wziąć pod uwagę również fakt, że na to, jak przebiega menopauza, może wiązać się z wielkimi wahaniami poziomu estrogenu w organizmie. Nie może się to odbić bez echa na nastroju i stanie emocjonalnym kobiety będącej na tym etapie życia.

Bardzo możliwe, że w tym trudnym okresie pojawią się u Ciebie zmiany nastroju i gwałtowne huśtawki emocjonalne. Może to negatywnie odbić się na życiu osobistym, rodzinnym a nawet profesjonalnym.

Nasza rada jest taka: postaraj się zdobyć jak najwięcej informacji na temat tego, co dzieje się z kobietą podczas menopauzy. Pomoże Ci to przejść przez nią w sposób naturalny, łagodniejszy i – co najważniejsze – pogodniejszy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.