Noni - czy zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów?

Noni stało się popularne jako składnik promujący zdrowie włosów. Jest często stosowany jako kuracja przeciw wypadaniu włosów. Ale czy to działa?
Noni - czy zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów?

Ostatnia aktualizacja: 16 września, 2022

W ostatnich latach stosowanie noni na włosy staje się coraz bardziej rozpowszechnioną praktyką. Ten tropikalny owoc, którego naukowa nazwa to Morinda citrifolia, koncentruje fitochemikalia, które mają pozytywny wpływ na zdrowie włosów. Noni w szczególności wspiera porost włosów i kontrolę łupieżu.

W rzeczywistości jej ekstrakty są obecnie wykorzystywane do produkcji szamponów. Ponadto są tacy, którzy używają go w naturalnej postaci w połączeniu z innymi składnikami. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Czytaj!

Skład odżywczy noni

Zanim przyjrzymy się bliżej wszystkim zaletom noni dla włosów, warto wspomnieć o jego składzie odżywczym, który wiąże się z wieloma jego zaletami. W rzeczywistości, jak szczegółowo opisano w artykule w magazynie Nutrients, owoce składają się w 90% z wody i w 10% z suchej masy.

W szczególności koncentruje następujące składniki odżywcze:

 • Błonnik pokarmowy
 • Białko i aminokwasy, takie jak kwas glutaminowy, kwas asparaginowy i izoleucyna
 • Cukry redukujące (glukoza i fruktoza)
 • Minerały, takie jak wapń, siarka, potas, magnez, sód i fosfor
 • Witaminy A, B i C

Teraz to samo źródło podkreśla ciekawy skład chemiczny noni. Szacuje się, że zawiera ono 200 związków, w tym flawonoidy, antrachinony, kwasy organiczne, alkohole, karotenoidy i lignany.

Korzyści z noni dla włosów

Noni od dawna jest stosowane jako dodatek do pielęgnacji włosów. Zarówno jego spożywanie, jak i stosowanie w zewnętrznych zabiegach wydaje się mieć pozytywny wpływ na zdrowie włosów.

Jednak wiele z przypisywanych mu korzyści nie jest popartych dowodami. W większości opierają się na anegdotycznych danych. Czy działa przeciw nadmiernemu wypadaniu włosów? Przyjrzymy się bliżej temu i innym możliwym efektom.

Kobieta martwi się wypadaniem włosów
Obawa o nadmierne wypadanie włosów skłania ludzi do poszukiwania różnych rozwiązań. Wśród nich warto wymienić niektóre naturalne metody, takie jak noni na włosy.

Noni na zatrzymanie nadmiernego wypadania włosów

Nadmierne wypadanie włosów może mieć wiele przyczyn. Genetyka, wahania hormonalne, niedobory żywieniowe i stres to jedne z najczęstszych czynników wyzwalających. To powiedziawszy, powinno być jasne, że noni nie ma supermocy, aby powstrzymać tę stratę. Mimo to jego konsumpcja może być korzystna.

Biorąc pod uwagę koncentrację witamin, minerałów i związków przeciwutleniających, spożycie soku przyczynia się do dobrego zdrowia naczyń włosowatych. Jak wynika z przeglądu opublikowanego w Dermatologic Therapy, te mikroskładniki odżywcze są istotnymi elementami prawidłowego cyklu mieszka włosowego i odnowy komórek.

Nie ma dowodów na to, że miejscowe stosowanie soku noni łagodzi nadmierne wypadanie włosów. Mimo to część osób nadal decyduje się spróbować .

Może promować kontrolę łupieżu

Kolejna interesująca zaleta noni dla włosów ma związek z kontrolą łupieżu. Jego stężenie związków przeciwgrzybiczych pomaga zwalczać grzyby powodujące ten problem z włosami. Pomaga również złagodzić podrażnienie, swędzenie i pieczenie.

W związku z tym badanie udostępnione w Journal of Pharmacy and Bioallied Sciences wykazało, że połączenie ekstraktu z owoców noni i ekstraktu z liści pandanu wykazywało potencjał jako szampon przeciwłupieżowy. W szczególności był przydatny w hamowaniu wzrostu izolowanych bakterii łupieżu.

Pomaga nawilżyć włosy

Jeden ze składników odżywczych zawartych w noni, biotyna, pozytywnie wpływa na zdrowie włosów. Chociaż badania wskazują, że nie ma wystarczających dowodów na poparcie jego wpływu na wzrost włosów i kontrolę łysienia, stwierdzono, że działa pozytywnie na takie stany, jak patologiczny zespół łamliwości włosów (trichoklazja).

Podobnie, poza biotyną, noni zawiera inne składniki odżywcze, które wzmacniają, odżywiają i nawilżają włosy. Tak więc jego spożywanie i stosowanie miejscowych zabiegów byłoby przydatne w walce z suchymi i przesuszonymi włosami.

Noni sprzyja eliminacji wszy

Szampon i produkty do włosów Noni są stosowane w medycynie ludowej jako środek do zwalczania wszy. Uważa się, że za tymi efektami stoją jego właściwości przeciwdrobnoustrojowe i przeciwzapalne. Jednak wciąż nie ma badań potwierdzających jego skuteczność.

W publikacji dr. Steve’a Besta sugeruje się połączenie soku z noni z odżywką, aby ułatwić ich eliminację. Najlepiej pozostawić kurację na włosach na kilka godzin, aby zadziałała. Następnie grzebieniem przystąp do usuwania wszy.

Czy używanie noni na włosach jest bezpieczne?

Stosowanie szamponów i kuracji skomponowanych z noni jest zwykle bezpieczne dla większości ludzi. Jednak domowe środki wykorzystujące sok z tego owocu należy stosować ostrożnie. Chociaż zwykle są nieszkodliwe, niektóre mogą powodować podrażnienie lub swędzenie skóry głowy.

Dlatego przed nałożeniem soku z noni na włosy dobrze jest przetestować niewielki obszar. Jeśli po kilku godzinach nie ma negatywnych reakcji, można go bez problemu stosować. Wręcz przeciwnie, jeśli pojawi się podrażnienie lub swędzenie, należy spłukać dużą ilością wody i unikać jej stosowania.

Jeśli chodzi o bezpośrednie spożycie soku lub owoców, należy pamiętać, że musi być umiarkowane. Nadmierne spożycie wiąże się z następującymi skutkami ubocznymi:

 • Biegunka (ze względu na działanie przeczyszczające)
 • Niewydolność wątroby
 • Wysoki poziom potasu we krwi

Domowy środek z noni na włosy

Jeśli po wykonaniu testu wrażliwości nie ma negatywnych reakcji, można zastosować domowy środek z noni na włosy. Jego przygotowanie jest proste i można go nakładać 2 lub 3 razy w tygodniu.

Składniki

 • 1 duża dojrzała noni
 • 1 łyżka drożdży piwnych (15 gramów)
 • 2 łyżki miodu (30 gramów)
Miód
Miód dodatkowo nawilża włosy i służy do wytworzenia pasty z noni, dzięki czemu aplikacja jest łatwiejsza.

Instrukcje

 1. Na początek obierz noni i pokrój na małe kawałki.
 2. Następnie zmiksuj w blenderze lub zmiażdż widelcem.
 3. Następnie wymieszaj z drożdżami i miodem, aż uzyskasz jednorodną pastę.
 4. Zmocz włosy i nałóż kurację od nasady aż po same końce.
 5. Pozostaw na 20 do 30 minut.
 6. Spłucz zimną wodą.

O czym należy pamiętać o noni dla zdrowia włosów

Ze względu na dużą zawartość mikroelementów i przeciwutleniaczy, spożywanie noni może przyczynić się do dobrego zdrowia włosów. Jednak nie ma badań, które wykazałyby jego skuteczność w przypadku nadmiernego wypadania włosów, wszy lub innych problemów z włosami. Te korzyści pochodzą z niepotwierdzonych dowodów.

Na rynku można jednak znaleźć zabiegi i produkty do włosów noni. Są to zazwyczaj najlepsze opcje do przetestowania jego właściwości. Aby wypróbować go z domowymi preparatami, należy wykonać test wrażliwości, aby uniknąć niepożądanych reakcji. Czy zdecydujesz się spróbować?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Inada AC, Figueiredo PS, Santos-Eichler RAD, Freitas KC, Hiane PA, Castro AP, Guimarães RCA. Morinda citrifolia Linn. (Noni) and Its Potential in Obesity-Related Metabolic Dysfunction. Nutrients. 2017 May 25;9(6):540. doi: 10.3390/nu9060540. PMID: 28587078; PMCID: PMC5490519.
 • Phillips TG, Slomiany WP, Allison R. Hair Loss: Common Causes and Treatment. Am Fam Physician. 2017 Sep 15;96(6):371-378. PMID: 28925637.
 • Almohanna HM, Ahmed AA, Tsatalis JP, Tosti A. The Role of Vitamins and Minerals in Hair Loss: A Review. Dermatol Ther (Heidelb). 2019 Mar;9(1):51-70. doi: 10.1007/s13555-018-0278-6. Epub 2018 Dec 13. PMID: 30547302; PMCID: PMC6380979.
 • Bistas KG, Tadi P. Biotin. [Updated 2022 Jul 4]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK554493/
 • LiverTox: Clinical and Research Information on Drug-Induced Liver Injury [Internet]. Bethesda (MD): National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases; 2012-. Noni. [Updated 2020 Mar 28]. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK548374/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.