Leczenie łupieżu - kuracja, która jest naprawdę skuteczna

Łupież to bardzo powszechny, ale łatwy do rozwiązania problem. Oto cztery zalecenia, dzięki którym leczenie łupieżu będzie skuteczniejsze.
Leczenie łupieżu - kuracja, która jest naprawdę skuteczna
Sergio Alonso Castrillejo

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Sergio Alonso Castrillejo.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Leczenie łupieżu może być kosztownym i czasochłonnym procesem, ale istnieją środki, które mogą pomóc w jego usunięciu. To powszechny stan, który nie jest ani zaraźliwy, ani poważny.

Łupież to nadmierne łuszczenie się komórek skóry głowy, powodujące pojawianie się na włosach płatków skóry. Chociaż nie jest to poważny problem zdrowotny, na pewno nie jest pożądany. Oto kilka podstawowych wskazówek, jak przeprowadzić leczenie łupieżu, aby uzyskać miękkie i lśniące włosy!

Leczenie łupieżu

Martwe komórki skóry głowy są zrzucane w sposób ciągły w ramach normalnej odnowy naskórka. Gdy występuje w nadmiarze, pojawia się łupież, któremu może towarzyszyć łagodne swędzenie i zwykle nie wykazuje oznak zapalenia.

Chociaż objawy mogą być podobne, łupieżu nie należy mylić z łojotokowym zapaleniem skóry. Ta ostatnia ma pochodzenie zapalne, a łuszczenie występuje w obszarach o wysokim stężeniu gruczołów łojowych.

Ogólnie rzecz biorąc, konkretne przyczyny łupieżu nie są znane, chociaż zidentyfikowano niektóre mechanizmy wyzwalające:

 • Sucha skóra.
 • Skóra podrażniona lub tłusta.
 • Inne choroby skóry, takie jak łuszczyca lub egzema.
 • Alergia lub niepożądana reakcja na produkty do pielęgnacji włosów.
 • Zaburzenia równowagi hormonalnej.
 • Niekontrolowany wzrost drożdży Malassezia.
 • Stany napięcia emocjonalnego lub stresu mogą sprzyjać jego pojawieniu się, gdyż przyspieszają normalny proces odnowy komórek skóry.
 • W jego wyglądzie rolę odgrywają również warunki pogodowe i środowiskowe, chociaż wyjaśnienie nie jest znane. Dlatego ten problem występuje częściej jesienią i zimą.

Wskazówki dotyczące leczenia łupieżu

Większość ludzi nie potrzebuje pomocy medycznej w leczeniu łupieżu. Na początek możesz spróbować zwiększyć częstotliwość mycia włosów łagodnym szamponem. Jeśli to nie rozwiąże problemu, istnieją dostępne bez recepty produkty lecznicze, które są łatwe do zastosowania.

W takich przypadkach podstawowym sposobem leczenia łupieżu jest zastosowanie szamponu z aktywnymi składnikami przeciwłupieżowymi. Niektóre z nich to ketokonazol (na łupież wywołany infekcjami), smołę, kwas salicylowy, pirytionian cynku i siarczek selenu.

Ich zastosowanie można uzupełnić lub zastąpić innymi produktami, takimi jak spraye, pianki, maści czy olejki. Jeśli któryś z nich wywołuje swędzenie, najlepiej przerwać jego stosowanie i zmienić go na inny.

Możliwe, że będziesz musiał wypróbować kilka produktów, zanim znajdziesz odpowiednią formułę dla każdego z nich. Ponadto z biegiem czasu mogą przestać działać, więc warto od czasu do czasu zmienić strategię.

Aby kuracja szamponem była skuteczniejsza, zaleca się przestrzeganie poniższych wskazówek.

1. Regularnie myj włosy szamponem przeciwłupieżowym.

Leczenie łupieżu. Mycie głowy
Stosowanie odpowiedniego szamponu do danego rodzaju skóry głowy pomoże wyeliminować łupież.

Jeśli cierpisz na łupież, dobrym pomysłem jest codzienne stosowanie łagodnego szamponu i na przemian z szamponem przeciwłupieżowym. Amerykańskie Towarzystwo Dermatologiczne zaleca stosowanie go dwa razy w tygodniu dla rasy białej i Azjatów oraz raz w tygodniu dla rasy czarnej.

Ponadto ważne jest, aby szampon utrzymywać na włosach przez 5 do 10 minut, stale masując skórę głowy opuszkami palców, a nigdy paznokciami. W przeciwnym razie efekt mógłby być odwrotny.

2. Spłucz szampon dużą ilością wody

Zapobiegnie to pozostawaniu pozostałości na skórze głowy. Ta pozostałość może powodować swędzenie lub podrażnienie.

Woda powinna być letnia, ponieważ ekstremalne temperatury nie są odpowiednie. Dlatego unikaj wody, która jest zbyt gorąca lub zbyt zimna.

3. Leczenie łupieżu: alternatywne szampony o różnym składzie

Każdy rodzaj szamponu przeciwłupieżowego ma swoje własne składniki aktywne. Dlatego jeśli używamy więcej niż jednej marki szamponu, łupież można zaatakować z więcej niż jednego podejścia.

Musimy też wziąć pod uwagę, że każdy producent i każda kompozycja wymaga innego sposobu i czasu aplikacji. Dlatego ważne jest przestrzeganie instrukcji wskazanych na opakowaniu.

Możesz również użyć balsamu wodno-alkoholowego po umyciu szamponem lub maseczki do włosów o innym składzie.

4. Codziennie należy dokładnie czesać włosy

Kobieta czesze włosy
Regularne szczotkowanie usunie wszelkie pozostałości łupieżu pozostawione na powierzchni włosów.

Upewnij się, że pędzel nie ma ostrego włosia. W przeciwnym razie możesz wyrządzić takie same szkody, jak w przypadku swoich paznokci. Im częściej szczotkujesz włosy, tym skuteczniejsza będzie kuracja przeciwłupieżowa i tym mniej pojawi się łupież.

Inne środki ostrożności obejmują nieużywanie suszarki do włosów w wysokich temperaturach, unikanie nadmiernego dotykania włosów rękami, nie noszenie akcesoriów i ubrań powodujących tarcie na włosach oraz minimalizowanie stosowania niektórych kosmetyków do włosów (takich jak żele do stylizacji, spraye itp.). Nie należy również używać żadnych urządzeń do stylizacji w wysokich temperaturach, aby zapobiec łupieżowi.

O czym jeszcze należy pamiętać przy leczeniu łupieżu

Oprócz prawidłowego stosowania wskazanych produktów istnieją inne uzupełniające środki, które mogą pomóc w zapobieganiu lub minimalizowaniu pojawiania się łupieżu.

Z jednej strony dobrze jest znać czynniki wywołujące, które wpływają na Ciebie i jak je zminimalizować lub uniknąć narażenia na nie. Jednym z najważniejszych jest stres, więc bardzo dobrze jest znaleźć sposób na kontrolowanie go.

Istnieją również naturalne produkty, takie jak olejek z drzewa herbacianego, które zostały przetestowane jako alternatywne leczenie łupieżu. Jednak według danych opublikowanych w Journal of the American Academy of Dermatology nie powinny one być na razie Twoim podstawowym leczeniem

Również odpowiednie spożycie olejów omega-3 (które regulują produkcję sebum w skórze) i bezpieczna ekspozycja na słońce (tylko kilka minut, aby zapobiec uszkodzeniom skóry) to inne pozytywne nawyki dla zdrowia skóry głowy.

Zastosuj w praktyce

Aby pomóc w rozwiązaniu problemu nadmiernego łuszczenia się, ważne jest codzienne ćwiczenie tych wskazówek. W każdym razie, jeśli łupież nie ustępuje pomimo tych podstawowych wskazówek i stosowania różnych produktów, należy udać się do dermatologa lub skonsultować się z farmaceutą. Łuszczenie i swędzenie może być oznaką choroby, takiej jak łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca, egzema lub grzybica skóry głowy.

Specjalista będzie w stanie wykluczyć każdą przyczynę medyczną i doradzić najbardziej odpowiednią opcję w zależności od rodzaju łupieżu (sezonowy lub trwały, tłusty lub suchy) oraz najlepszego sposobu rozwiązania problemu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • American Academy of Dermatology Association. How to treat dandruff.
 • Leranoz S. La caspa. Causas y tratamiento. Offarm. Febrero 2002. 21 (2): 71-77.
 • Loing E, Lamarque E, et al. New targets in the battle against dandruff. Journal of Cosmetic Science. Enero-Febrero 2017. 68 (1): 107-113.
 • Mayo Clinic. Dandruff. Septimebre 2021.
 • Medline Plus. Dermatitis seborreica. Biblioteca Nacional de Medicina de Estados Unidos. Abril 2021.
 • Satchell A.C, Saurajen A, et al. Treatment of dandruff with 5 % tea tree oil shampoo. Journal of the American Academy of Dermatology. Diciembre 2002. 47 (6): 852-855.
 • Vademecum. Ketoconazol. Enero 2015.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.