Maseczki na skórę - jak działają?

Maski na skórę mogą być świetnym uzupełnieniem zabiegów pielęgnacyjnych. Stosowane są w kosmetyce, a nawet w leczeniu niektórych chorób skóry.
Maseczki na skórę - jak działają?

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2020

Nakładanie maseczki na skórę, zwłaszcza na twarz, zyskało na znaczeniu w codziennej pielęgnacji ciała i twarzy. Duża liczba zastosowań i wariantów sprawia, że ​​są one bardzo atrakcyjną opcją przy rozpoczynaniu pielęgnacji ciała.

Na rynku można znaleźć maseczki wykonane z glinki, węgla drzewnego, kwasu hialuronowego, z enzymami lub po prostu nawilżające. Dlatego wybór dokonywany jest zgodnie z potrzebami skóry. W tym artykule powiemy Ci, jak działają maseczki na skórę, więc przeczytaj uważnie.

W jaki sposób działają na skórę składniki odżywcze, które zawierają maseczki?

Maseczki do twarzy są bardzo przydatne, gdy włączamy je do rutynowej pielęgnacji skóry. Same w sobie nie generują jednak wielkich zmian, które można by utrzymać w czasie.

Podstawowe elementy pielęgnacji dermatologicznej to czyszczenie, ochrona przeciwsłoneczna i nawilżenie. Maseczki działają na skórę dzięki zawartym w nich aktywnym składnikom. Ponadto, zawsze należy je nakładać po wcześniejszym oczyszczeniu skóry.

Natomiast po zdjęciu maseczki, na skórę warto nałożyć krem nawilżający.

Po nałożeniu maseczki zachodzi bezpośredni kontakt składników z powierzchnią skóry. Oczyszczone pory pozwalają skórze wchłonąć więcej produktu. Maseczki mogą generować na skórze natychmiastowy efekt wyrażający się świetlistością i blaskiem.

Jednak jest to ciągle efekt tymczasowy, dlatego należy regularnie kontynuować ich aplikację. Ten rodzaj zabiegów kosmetycznych oferuje składniki lecznicze i odżywcze do pielęgnacji skóry w skoncentrowanej formie. Oznacza to, że maseczki kumulują korzyści z określonej substancji.

Mężczyzna z maseczką kosmetyczną na twarzy
Maseczki działają korzystnie na skórę ze względu na przedłużony czas kontaktu ze skórą, ale sesje należy powtarzać, aby utrzymać efekt w czasie.

Możesz cię też zainteresować ten temat: Domowa maseczka oczyszczająca pory – jak ją wykonać?

Kiedy można nakładać maseczki na skórę?

Przed nałożeniem maseczki na skórę zaleca się delikatne oczyszczenie twarzy z pozostałości makijażu, zabrudzeń czy osadów. Do przeprowadzenia tego etapu przed aplikacją maseczki świetnie nadaje się woda micelarna.

Po oczyszczeniu wodą micelarną twarz należy spłukać ciepłą wodą, co pozwoli na zachowanie większej przepuszczalności porów i łatwiejsze wchłanianie składników.

W większości przypadków produkty pozostają w kontakcie ze skórą przez okres od 20 do 30 minut. Ten przedłużony czas daje składnikom możliwość wniknięcia w powierzchnię skóry i osiągnięcie efektu terapeutycznego i estetycznego.

Maseczki dostosowane do rodzaju skóry

Wybierając maskę należy wziąć pod uwagę rezultaty, które chcemy osiągnąć. W zależności od rodzaju skóry należy starannie dobrać składniki maseczki. Wybór będzie uwzględniał specyficzne potrzeby danej cery, takie jak przesuszenie, tendencje do alergii czy do przetłuszczania się.

Maseczki na odwodnioną skórę

Skóra sucha wymaga znacznego nawilżenia, dlatego ten rodzaj zabiegu kosmetycznego daje bardzo korzystne efekty. Zaleca się stosować maseczkę na odwodniona skórę co 2 tygodnie. Składniki takie jak kwas hialuronowy, awokado czy masło shea przyczyniają się do nawilżenia i zatrzymania wody.

Trądzik lub stan zapalny

Należy zaznaczyć, że maseczki do twarzy nie stanowią długotrwałego sposobu leczenia trądziku. Jednak mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny i zapobiec możliwym ostrym pogorszeniom.

Kwas salicylowy, nadtlenek benzoilu i alfa-hydroksykwasy (AHA) usuwają martwe komórki z powierzchni skóry i zanieczyszczenia zatykające pory. Jeśli chodzi o kwasy AHA, badania wykazują również pozytywny wpływ na blizny potrądzikowe.

Tłusta skóra

W przypadku tego typu skóry przydatne są wszystkie produkty, które eliminują nadmiar sebum, a tym samym zwiększają przepuszczalność porów. Niektóre z produktów, które korzystnie wpływają na tłustą cerę to kwas salicylowy, kwas glikolowy, siarka i węgiel drzewny.

Drobne zmarszczki

Maski nie usuwają całkowicie drobnych zmarszczek z twarzy, jednak mogą pomóc zminimalizować i poprawić ich wygląd. Do tego typu skóry poleca się szczególnie witaminę C ze względu na jej duży potencjał antyoksydacyjny. Ten składnik stale stymuluje również produkcję kolagenu.

Witamina E również jest  skuteczną opcją przeciwstarzeniową, w połączeniu z resweratrolem i kwasem ferulowym. Obydwa te składniki współdziałają, aby chronić skórę przed czynnikami zewnętrznymi powodującymi drobne zmarszczki, takimi jak zanieczyszczenia i uszkodzenia słoneczne.

Trądzik różowaty

Niacynamid ma właściwości przeciwutleniające, zmniejsza rumień i poprawia koloryt skóry. Dlatego osoby cierpiące na trądzik różowaty mogą stosować ten składnik w maseczkach do twarzy.

W rzeczywistości, zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez The British Journal of Dermatology, stwierdza się, że przyczynia się on do hamowania procesów oksydacyjnych.

Skazy i przebarwienia

Rezultatów w usuwaniu tego typu defektów nie obserwuje się od razu, dlatego maseczki na skórę stosuje się jako uzupełnienie zabiegów depigmentacyjnych. Pomocne składniki to kwas kojowy, kwas traneksamowy i kwas azelainowy.

Kobieta u kosmetyczki
Każdy rodzaj skóry musi zostać poddany kuracji opartej na odpowiednio dobranych składnikach.

Przeczytaj także ten interesujący materiał: Czarna maseczka – twarz bez wągrów i zaskórników!

Zachowaj ostrożność dobierając składniki masek do skóry

Istnieje wiele masek na rynku, które atrakcyjne pod względem estetycznym i sensorycznym, ale nie spełniają funkcji, które oferują lub których oczekuje konsument. Uważaj, aby nie dać się oszukać komercyjnym reklamom.

Te, które zawierają substancje zapachowe, barwniki lub parabeny, mogą być nawet szkodliwe dla skóry, zwłaszcza tej bardziej wrażliwej. Najlepiej czytaj uważnie etykiety i analizuj skład każdej maseczki, którą chcesz nałożyć na skórę. Unikaj wątpliwych produktów i wybieraj produkty hipoalergiczne.

Domowe maski mogą być bezpieczne i skuteczne, o ile znasz składniki, których można użyć a także te, których należy unikać. Ze względu na możliwe szkodliwe skutki lepiej unikać następujących produktów:

  • Cytryna: podobnie jak ocet, są produktami kwaśnymi, które generują osadzanie się przebarwień a także podrażnienia.
  • Białko jaja: może powodować infekcje skóry, tym bardziej, jeśli masz aktywne rany.
  • Soda oczyszczona: ma wysoki poziom alkaliczności, który niszczy barierę ochronną skóry i prowadzi do utraty jej własnej wilgoci.

Maseczki na skórę jako uzupełnienie rutyny

Maseczki na skórę są bez wątpienia dobrym uzupełnieniem właściwej pielęgnacji dermatologicznej. Wraz z oczyszczaniem, nawilżaniem i ochroną przeciwsłoneczną przynoszą wiele korzyści takich jak poprawa tekstury i wyglądu skóry.

Cena nie zawsze świadczy o jakości lub skuteczności produktu i konsumenci powinni to wziąć pod uwagę.

Idealnym rozwiązaniem jest natomiast poznanie własnej skóry i jej potrzeb, aby odpowiednio dobrać składniki do rodzaju i składu tkanek i warstw, które posiadamy. To pozwoli nam osiągnąć większą skuteczność stosowanych zabiegów kosmetycznych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Nilforoushzadeh MA, Amirkhani MA, Zarrintaj P, Salehi Moghaddam A, Mehrabi T, Alavi S, Mollapour Sisakht M. Skin care and rejuvenation by cosmeceutical facial mask. J Cosmet Dermatol. 2018 Oct;17(5):693-702. doi: 10.1111/jocd.12730. Epub 2018 Aug 21. PMID: 30133135.
  • Fu JJ, Hillebrand GG, Raleigh P, et al. A randomized, controlled comparative study of the wrinkle reduction benefits of a cosmetic niacinamide/peptide/retinyl propionate product regimen vs. a prescription 0.02% tretinoin product regimen. Br J Dermatol. 2010;162(3):647-654. doi:10.1111/j.1365-2133.2009.09436.x
  • Bukhari SNA, Roswandi NL, Waqas M, Habib H, Hussain F, Khan S, Sohail M, Ramli NA, Thu HE, Hussain Z. Hyaluronic acid, a promising skin rejuvenating biomedicine: A review of recent updates and pre-clinical and clinical investigations on cosmetic and nutricosmetic effects. Int J Biol Macromol. 2018 Dec;120(Pt B):1682-1695. doi: 10.1016/j.ijbiomac.2018.09.188. Epub 2018 Oct 1. PMID: 30287361.
  • Smit N, Vicanova J, Pavel S. The hunt for natural skin whitening agents. Int J Mol Sci. 2009;10(12):5326-5349. Published 2009 Dec 10. doi:10.3390/ijms10125326
  • Telang PS. Vitamin C in dermatology. Indian Dermatol Online J. 2013;4(2):143-146. doi:10.4103/2229-5178.110593
  • Asz-Sigall, Daniel, Isabel C. Sánchez-Yarzgaray, and Pilar Simón-Díaz. “Dermocosmetic therapy of acne and management of scars.” Dermatología Revista Mexicana 63.S1 (2020): 46-52.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.