Niedogotowane jedzenie: czy możesz się przez nie pochorować?

Niektóre produkty spożywcze są narażone na wysokie ryzyko skażenia. Z tego powodu ważne jest, aby prawidłowo je ugotować, by uniknąć zatrucia pokarmowego. W dzisiejszym artykule porozmawiamy o ryzyku związanym z niedogotowaną żywnością oraz o środkach zapobiegawczych, które należy wziąć pod uwagę.
Niedogotowane jedzenie: czy możesz się przez nie pochorować?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy zdarza Ci się zjeść niedogotowane jedzenie? W dzisiejszych czasach ludzie coraz częściej spożywają surową żywność. Wynika to z wpływu kuchni azjatyckiej i południowoamerykańskiej. Niemniej jednak musisz odpowiednio gotować niektóre produkty, aby zapobiegać komplikacjom. Co takiego się stanie, jeśli zjesz niedogotowane jedzenie?

Spożywanie niedogotowanej żywności może czasami prowadzić do zatrucia pokarmowego, co może być bardzo nieprzyjemne i ryzykowne. Dlatego też musisz wiedzieć, dlaczego niektóre rodzaje pożywienia muszą być dobrze ugotowane i które z nich mogą powodować problemy zdrowotne.

Gotowanie to wyznacznik bezpiecznej żywności.

Jedną z funkcji gotowania żywności, oprócz poprawy właściwości organoleptycznych, jest zabijanie bakterii. Poddając żywność działaniu wysokich temperatur, zapewniamy zniszczenie żyjących w pożywieniu organizmów.

Eliminuje to bakterie, grzyby lub inne mikroorganizmy, które, jak wykazano, kolonizują przewód pokarmowy i powodują choroby, takie jak salmonelloza.

Jednym z najbardziej praktycznych przykładów jest pasteryzacja mleka. Napój ten jest poddawany działaniu wysokich temperatur przez krótki czas, aby można go było bezpiecznie pić. Proces ten pozwala ludziom trzymać mleko w kartonie przez długi czas, dopóki nie zostanie skonsumowane. Zapewnia to brak patogennych mikroorganizmów.

Niedogotowane jedzenie na patelni

Dokładne gotowanie żywności może pomóc w niszczeniu organizmów chorobotwórczych, które mogą powodować zatrucia pokarmowe i infekcje.

Uważaj na mięso

Mięso jest jednym z produktów, które trzeba dokładnie ugotować. Problemem nie jest lekko surowy w środku stek lub kotlet.

Na powierzchni tych produktów mięsnych znajdują się organizmy chorobotwórcze. Wystarczy jednak dobrze ugotować powierzchnię, aby upewnić się, że mięso jest bezpieczne do spożycia. Bardziej skomplikowanym przypadkiem jest mięso mielone.

Typowym przykładem są hamburgery. W tego typu produktach każde mięso jest podatne na obecność organizmów chorobotwórczych, zarówno na powierzchni, jak i wewnątrz. Dlatego musisz upewnić się, że burger ma wewnętrzną temperaturę od 60 do 70 stopni.

Niedosmażone burgery są jedną z najczęstszych przyczyn zatruć pokarmowych. Spożywanie niedogotowanych burgerów stanowi realne zagrożenie dla zdrowia.

Ryba – kolejny ryzykowny produkt

W ciągu ostatnich kilku lat spożywanie surowej ryby stało się popularne pod wpływem kultury orientalnej. Na rynku mnożyły się sieci sushi i inne rodzaje dań przygotowywanych z surowych produktów.

Jednak aby ryby mogły być spożywane na surowo, należy je wcześniej zamrozić. Ten proces zabija wszelkie obecne mikroorganizmy. Spożywanie surowych ryb bez przestrzegania przepisów dotyczących bezpieczeństwa żywności okazało się stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Według badań opublikowanych w Diseases of Aquatic Organisms, najbardziej niebezpiecznym organizmem w tego typu daniach jest anisakis. Występuje głównie w siei, a zamrażanie jest skutecznym sposobem na zabicie nicieni.

Ponadto dość często zdarza się, że przepisach na dania z surowych ryb dodaje się czegoś kwaśnego, na przykład sok z limonki.

Wspomniana zmiana pH jest kolejnym ciężkim ciosem w mikroorganizmy, które mogą żyć na powierzchni mięsa. Jeśli jednak zamierzasz jeść świeżą rybę, która nie została zamrożona, musisz upewnić się, że odpowiednio ją ugotujesz.

Jest to podobna sytuacja do tej, o której wspomnieliśmy przy mięsie. Lufary musisz dokładnie ugotować na zewnątrz, natomiast ryby o białym mięsie muszą być przygotowane również w środku. W ten sposób upewnisz się, że nie zachorujesz.

Surowa ryba

Ryby mają wysokie ryzyko skażenia. Dlatego musisz dbać o odpowiednie przechowywanie i gotowanie.

Niedogotowane jedzenie – wniosek

Spożywanie surowej lub niedogotowanej żywności może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Musisz wiedzieć, skąd pochodzi produkt i czy został wcześniej zamrożony. W ten sposób możesz określić ryzyko spożycia go przy niekompletnym gotowaniu.

Musisz być szczególnie ostrożny z burgerami i białą rybą, ponieważ są to produkty krytyczne z punktu widzenia żywności. Jeśli zamierzasz jeść jakiekolwiek produkty mięsne na surowo, pamiętaj, aby wcześniej je zamrozić.

Co więcej, dobrym pomysłem jest dodanie pewnego rodzaju kwasu, jednocześnie zmieniając pH potrawy. W ten sposób pozbędziesz się ewentualnych organizmów chorobotwórczych, zamieszkujących dany produkt.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • French GL., King  SD., Louis PS., Salmonella serotypes, salmonella typhi phages types, and anti microbial resistance at the university hospital of the west indies, Jamaica. J Hyg, 1977.
  • Palm HW., Theisen S., Damriyasa IM., Kusmintarsih ES., et al., Anisakis (Nematoda: ascaridoidea) from indonesia. Dis Aquat Organ, 2017. 123 (2): 141-157.
  • Ocurrence of Anisakis and Hysterothylacium nematodes in Atlantic chub mackerels from libyan coasts. Cavallero S., El Sherif RA., Pizzarelli A., El Fituri AA., El Showhdi M., Benmosa F., D’Amelio S., Helminthologia, 2019. 56 (4): 347-352.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.