Salmonelloza i wskazówki dotyczące jej zapobiegania

Kilka prostych wskazówek może pomóc zmniejszyć ryzyko tej infekcji bakteryjnej, która wpływa na układ pokarmowy. Dowiedz się jak zapobiec salmonellozie!
Salmonelloza i wskazówki dotyczące jej zapobiegania
Ariadna Álvarez Martínez

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Ariadna Álvarez Martínez.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

W dzisiejszym artykule dowiesz się, czym jest salmonelloza i co należy wziąć pod uwagę w zapobieganiu jej. Kilka wskazówek może pomóc zmniejszyć ryzyko tej infekcji bakteryjnej, która wpływa na układ pokarmowy.

Wdrożenie ich jest bardzo ważne, ponieważ salmonelloza jest chorobą bardzo zaraźliwą.

Co to jest salmonelloza?

Salmonelloza jest objawową infekcją wywoływaną przez bakterie z rodzaju Salmonella i wpływa na jelita. Bakterie te zwykle żyją w jelitach zwierząt i ludzi. Często przenoszą się na ludzi, który jedzą skażoną żywność lub piją skażoną wodę. Mogą jednak istnieć inne drogi infekcji.

Salmonella

Salmonelloza to infekcja wywoływana przez bakterie Salmonella. Często rozprzestrzenia się z powodu zanieczyszczonej żywności.

Objawy salmonellozy

Ogólnie rzecz biorąc, osoby zarażone salmonellą nie mają żadnych objawów. Gdy objawy się pojawią, mogę obejmować biegunkę, gorączkę i skurcze brzucha, które ustępują po kilku dniach bez specjalnego leczenia, po powikłania, takie jak odwodnienie lub rozprzestrzenienie się infekcji, które wymagają pomocy lekarskiej.

Inne objawy mogą obejmować dreszcze, bóle głowy i krew w stolcu. Niezbędna jest opieka medyczna, ponieważ brak leczenia może prowadzić do innych poważniejszych problemów zdrowotnych.

Droga przenoszenia salmonellozy

Ludzie najczęściej zarażają się poprzez skażoną żywność lub wodę. Higiena żywności ma zasadnicze znaczenie dla zapobiegania salmonellozie. Ryzyko zakażenia tą bakterią jest większe, jeśli podróżujesz do krajów o złych warunkach higienicznych.

Jedzenie surowego lub niedogotowanego mięsa, drobiu, jaj lub produktów mlecznych zwykle powoduje infekcję salmonellą. Oto pokarmy, które często mogą ulec zakażeniu:

  • Po pierwsze, surowa wołowina, drób i ryby. Podczas procesu uboju może dojść do skażenia mięsa, wieprzowiny i drobiu. Podobnie skorupiaki i ryby mogą zostać zakażone, jeśli są poławiane w skażonych wodach.
  • Również surowe jajka. Niektóre zakażone kurczaki wytwarzają jaja zawierające salmonellę, zanim jeszcze uformuje się skorupka. Ludzie natomiast używają surowych jaj do robienia domowego majonezu lub sosu holenderskiego.
  • I po trzecie, owoce i warzywa. Niektóre świeże produkty, zwłaszcza importowane, mogły zostać uwodnione na polach lub myte podczas przetwarzania wodą zanieczyszczona salmonellą. Zanieczyszczenie może również wystąpić w kuchni, gdy soki z surowej wołowiny lub drobiu wejdą w kontakt z surową żywnością, na przykład z sałatką.

Wiele pokarmów ulega skażeniu, gdy są przygotowywane przez osoby, które nie myją dokładnie rąk po skorzystaniu z łazienki lub zmianie pieluch. Infekcja może również wystąpić poprzez dotknięcie skażonego przedmiotu lub zwierzęcia, a następnie włożenie palców do ust.

Zapobieganie salmonellozie: higiena żywności

Higiena żywności ma zasadnicze znaczenie dla zapobiegania salmonellozie. WHO zaleca środki kontrolne na wszystkich etapach łańcucha żywnościowego, od produkcji rolnej po przetwarzanie, produkcję i przygotowanie żywności zarówno w placówkach handlowych, jak i w domu.

Aby zapobiec tej infekcji w domu, zadbaj o dobre przechowywanie żywności, myj ręce przed gotowaniem i noś rękawiczki podczas pracy z odchodami zwierząt domowych.

Mycie rąk

Tak prosty nawyk, jak mycie rąk, jest niezbędny w zapobieganiu salmonellozie.

Mycie rąk

Dokładne mycie rąk może zapobiec przenoszeniu salmonelli do ust lub na przygotowaną żywność. Umyj ręce po skorzystaniu z łazienki, zmianie pieluchy, pracy z surowym mięsem lub drobiem, sprzątaniu odchodów lub pracy z gadami i ptakami.

Zapobieganie salmonellozie: oddziel surową żywność

Aby uniknąć zanieczyszczenia krzyżowego, w lodówce przechowuj surowe mięso, drób i ryby oddzielnie od innych produktów spożywczych. Używaj również różnych desek do krojenia mięsa i warzyw. Podobnie, nigdy nie umieszczaj gotowanej żywności na niemytych talerzach, na których wcześniej leżało surowe mięso.

Unikaj jedzenia surowych jaj

Kruche ciasto, ajerkoniak i domowe lody zawierają surowe jajka. Przed ich spożyciem upewnij się, że są one pasteryzowane.

Wnioski dotyczące zapobiegania salmonellozie

Krótko mówiąc, zapobieganie salmonellozie zależy w dużej mierze od odpowiednich środków higieny żywności. Chociaż niektórych sytuacji nie da się uniknąć, proste nawyki, takie jak mycie rąk, unikanie mieszania potraw i zapewnianie optymalnego gotowania, znacznie zmniejszają ryzyko.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Boyle EC, Bishop JL, Grassl GA, Finlay BB. Salmonella: from pathogenesis to therapeutics. J Bacteriol. 2007;189(5):1489–1495. doi:10.1128/JB.01730-06
  • Yoshikawa TT, Herbert P, Oill PA. Salmonellosis. West J Med. 1980;133(5):408–417.
  • Crum-Cianflone NF. Salmonellosis and the gastrointestinal tract: more than just peanut butter. Curr Gastroenterol Rep. 2008;10(4):424–431. doi:10.1007/s11894-008-0079-7
  • Kurtz JR, Goggins JA, McLachlan JB. Salmonella infection: Interplay between the bacteria and host immune system. Immunol Lett. 2017;190:42–50. doi:10.1016/j.imlet.2017.07.006
  • Kim MS, Yoon YS, Seo JG, Lee HG, Chung MJ, Yum DY. A study on the prevention of salmonella infection by using the aggregation characteristics of lactic Acid bacteria [published correction appears in Toxicol Res. 2015 Jun;31(2):219]. Toxicol Res. 2013;29(2):129–135. doi:10.5487/TR.2013.29.2.129

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.