Rak a spożywanie mięsa - co mówi WHO o tej zależności?

Jaki wpływ ma spożywanie mięsa na rozwój raka? Dzisiaj zobaczymy, co mówi o tym Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
Rak a spożywanie mięsa - co mówi WHO o tej zależności?
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Ivan Aranaga Amengual

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy wiesz, że od 75 do 80% przypadków raka ma związek z czynnikami zewnętrznymi, które niekorzystnie wpływają na nasz organizm? Według hiszpańskiego Stowarzyszenia Walki z Rakiem (AECC), jest prawdopodobne, że nawyki żywieniowe są jedną z przyczyn tych chorób. Z tego powodu dzisiaj wyjaśnimy, co Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) mówi o związku, jaki ma spożywanie mięsa z rakiem.

Przede wszystkim trzeba przyznać, że nie jest prawdopodobne, aby dokładnie zidentyfikować przyczyny, dla których niektóre osoby są bardziej podatne na zachorowanie na raka niż inne. Jednak wiele badań naukowych określa, że genetyka, a także określone elementy środowiskowe i behawioralne są głównymi czynnikami wpływającymi na zmianę komórek naszego ciała.

Jeśli Twoi rodzice lub niektórzy krewni cierpieli na jakiś rodzaj nowotworu, na przykład raka piersi i okrężnicy, możesz odziedziczyć predyspozycje do zapadnięcia na tę chorobę. Trzeba jednak jasno powiedzieć, że nie oznacza to gwarancji, że zachorujesz na raka.

Istnieją również czynniki środowiskowe i behawioralne, które mogą powodować nowotwory komórkowe. Wśród nich jest uzależnienie od tytoniu, alkoholu lub narażenie na komponenty chemiczne, takie jak dym papierosowy lub promieniowanie ultrafioletowe pochodzące ze światła słonecznego. Czy spożywanie mięsa również ma z tym związek?

National Cancer Institute (NCI) opisuje nowotwór jako zespół powiązanych chorób, w których pewne komórki tworzące ciało zaczynają rosnąć i rozmnażać się w sposób niekontrolowany i bez przerwy, dając początek tworzeniu mas, które są znane jako guzy.

Mięso czerwone i mięso przetworzone

Jeśli spożywanie mięsa to Twój zwyczaj, warto zobaczyć, jak WHO klasyfikuje mięso czerwone: są to wszystkie tkanki mięśniowe pochodzące od ssaków, takich jak:

 • Krowy
 • Woły
 • Cielęta
 • Świnie
 • Jagnięta
 • Kozy
 • Konie

Z kolei mięso przetworzone definiuje jako takie, które po oddzieleniu od zwierzęcia, zostało w jakiś sposób przekształcone. Może to nastąpić w wyniku takich procesów jak:

 • Solenie
 • Peklowanie
 • Marynowanie
 • Wędzenie

W przeważającej części, przetwory mięsne pochodzą od zwierząt, takich jak: krowa i świnia. Pochodzą jednak również od ptaków, a także zawierają produkty uboczne mięsa, takie jak krew, podroby oraz czerwone mięso. Niektóre podstawowe przykłady takich wyrobów to:

 • Kiełbasy
 • Szynki
 • Konserwy mięsne
 • Suszone mięsa lub pastrami
 • Puszki mięsne
 • Sosy na bazie mięsa

Chcesz dowiedzieć się więcej? Może zainteresuje Cię również artykuł: Rakotwórcze nitrozoaminy w produktach spożywczych

Spożywanie mięsa i rak

Badanie przeprowadzone przez WHO pokazuje, że wskazania, jakoby ​​spożywanie mięsa czerwonego wpływało na rozwój raka jelita grubego, są ograniczone. Mimo to czynnik ten jest zawarty w grupie 2A, która jest określona jako prawdopodobnie rakotwórcza dla ludzi.

Mięso

Z drugiej jednak strony, instytucja ta wyjaśnia, że spożywanie mięsa czerwonego w dużych ilościach powoduje raka u ludzi. W konsekwencji czynnik ten został włączony do tak zwanej grupy 1, która określa czynniki rakotwórcze dla ludzi.

“Klasyfikacja ta opiera się na wystarczających dowodach z badań epidemiologicznych, które pokazują, że spożywanie mięsa przetworzonego powoduje raka okrężnicy i odbytu” – czytamy w raporcie.

Ważny fakt

Konieczne jest wyjaśnienie, że badania obejmowały przedłużoną i ciągłą konsumpcję przetworów mięsnych z grupy 1. Dowodzi to zatem, że takie ryzyko może istnieć, jednak nie został oszacowany poziom istniejącego zagrożenia.

Spożywanie mięsa i jego związek z rozwojem raka

Według szacunków Globalnego Projektu Obciążenia Chorobowego, WHO zapewnia, że ​​dieta bogata w przetworzone mięso odpowiada za około 34 000 rocznych zgonów z powodu raka na całym świecie. Podobnie twierdzą, że spożywanie mięsa przetworzonego jest przyczyną raka jelita grubego, a poza tym obserwuje się związek z rakiem żołądka.

Chociaż dowody nie są całkowicie rozstrzygające, dają pewne wyobrażenie o problemie.

Żołądek

WHO dodaje, że przyjmowanie 50-gramowej porcji przetworzonego mięsa dziennie zwiększa ryzyko wystąpienia raka okrężnicy o około 18 procent.

Sekretem jest równowaga

Szukając odpowiedzi na liczne pytania, Światowa Organizacja Zdrowia ratyfikowała zalecenie wydane w 2002 roku. Zalecono tam zmniejszenie i umiarkowanie spożywanie mięsa przetworzonego, aby zmniejszyć ryzyko raka okrężnicy.

Jest to poparte dowodami naukowymi, które zostały ocenione przez międzyrządowy organ WHO, Międzynarodowe Centrum Badań nad Rakiem (CIIC). Pracowało nad tym 22 ekspertów z 10 krajów, którzy przeanalizowali ponad 800 różnych badań dotyczących raka u ludzi.

Niektóre z tych prac dostarczyły danych na temat dwóch rodzajów mięsa. 700 analiz epidemiologicznych dostarczyło dane o mięsie czerwonym i ponad 400 o mięsie przetworzonym.

Może zainteresuje Cię również przeczytanie artykułu: Mięso – jak przestać je jeść bez niedoborów składników

Po przejrzeniu tych informacji najlepszą rekomendacją jest uregulowanie spożycia tych produktów. Stąd znaczenie zrównoważonej diety, która dostarcza organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych. W razie wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą ds. żywienia.

Dzięki pomocy dietetyka, będziesz stosować dietę dostosowaną do konkretnych potrzeb Twojego ciała. Będziesz dysponować specjalnie zaprojektowanym jadłospisem, który pomoże spełnić Twoje cele.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Ferguson, L. R. (2010). Meat and cancer. Meat Science. https://doi.org/10.1016/j.meatsci.2009.06.032
 • Abid, Z., Cross, A. J., & Sinha, R. (2014). Meat, dairy, and cancer. In American Journal of Clinical Nutrition. https://doi.org/10.3945/ajcn.113.071597
 • Bouvard, V., Loomis, D., Guyton, K. Z., Grosse, Y., Ghissassi, F. El, Benbrahim-Tallaa, L., … Wu, K. (2015). Carcinogenicity of consumption of red and processed meat. The Lancet Oncology. https://doi.org/10.1016/S1470-2045(15)00444-1
 • World Health Organization, & International Agency for Research on Cancer. (2015). IARC Monographs evaluate consumption of red meat and processed meat and cancer risk. https://doi.org/http://www.who.int/features/qa/cancer-red-meat/en/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.