Rak żołądka - jak go wykryć w ciągu dwóch godzin?

Ważne jest, aby wykryć raka żołądka jak najwcześniej. Przedstawiana technika jest w stanie to zrobić w ciągu 2 godzin i to wyłącznie z próbki krwi.
Rak żołądka - jak go wykryć w ciągu dwóch godzin?

Ostatnia aktualizacja: 20 maja, 2019

Rak żołądka to piąty najpowszechniejszy na świecie typ nowotworu. Chociaż eksperci nie wiedzą, co jest przyczyną jego powstania, zapewniają, że najważniejsze jest to, aby odkryć go we wczesnym etapie rozwoju.

Rak żołądka jest o tyle zdradliwy, iż na samym początku pacjenci przejawiają symptomy, które mogą się wydać najzwyczajniej błahe i codzienne. 

Objawy te mogą pojawić się pod postacią uczucia ciężkości w żołądku, przejedzenia czy problemów z trawieniem. Nowotwór tego typu osiąga stan zaawansowany, kiedy chory doświadcza niewyjaśnionej utraty wagi, a w jego kale pojawia się krew.

Na tym należy zastosować bardziej agresywne techniki w celu walki z komórkami rakowymi.

W maju tego roku grupa młodych lekarzy z Meksyku, Grecji i Chile stworzyła biomarker, dzięki któremu można wykryć raka żołądka na wczesnym etapie. Technika ta wymaga wyłącznie przeprowadzenia badania krwi oraz odczekania dwóch godzin na diagnozę. To coś, co zdecydowanie podwyższy średnią długość życia pacjentów cierpiących na tą chorobę.

To wspaniała wiadomość, którą chcemy się z Tobą podzielić. Dowiedz się więcej na ten temat!

Rak żołądka a znaczenie jego wczesnego wykrycia

Rak żołądka nie jest tak powszechny i agresywny jak rak płuc. Mimo to, co roku milion osób słyszy tę przykrą diagnozę. Jeżeli jest ona postawiona zbyt późno, walka z nowotworem będzie bardzo ciężka.

Tego typu rak jest szczególnie powszechny w krajach w regionie Pacyfiku. Co więcej, często ma związek z paleniem tytoniu. Jeszcze jeden czynnik, który trzeba wziąć pod uwagę, to bakteria helicobacter pylori (Hp).

  • Pomimo jej występowania u wielu osób w nabłonku żołądka, bakteria ta w połączeniu z innymi czynnikami może doprowadzić do powstania komórek rakowych.
  • Helicobacter pylori jest zawsze przyczyną raka tego typu, jeśli dana osoba posiada specyficzny gen: cagA, który związany jest z cytotoksyną.

Możemy zatem wyciągnąć wniosek, że ryzyko zachorowania na raka żołądka jest związane z delikatną kombinacją naszego stylu życia, odżywiania, uwarunkowaniami genetycznymi oraz obecnością pewnych toksyn środowiskowych.

komórki rakowe a rak żołądka

Rak żołądka jest niezwykle trudny do zapobiegania. Jednakże lekarze utrzymują, iż jeśli zostanie wykryty we wczesnych stadiach, istnieje 90% szansy na całkowite wyleczenie. 

To dlatego ostatnie odkrycia, które pozwalają wykryć nowotwór na jego pierwszych etapach, są świetną i napawającą wielką nadzieją wiadomością.

Wynalazcy biomarkera

Chilijski inżynier Alejandro Tocigl, grecki naukowiec Foteini Christodoulou oraz meksykański inżynier elektroniki Jorge Soto są wynalazcami biomarkera.

  • Ci młodzi naukowcy zaprojektowali biomarker w celu zdiagnozowania lub wykluczenia raka żołądka u pacjenta. Procedura wymaga zaledwie przeprowadzenia badania krwi.
  • Ich praca została przedstawiona w programie Singularity University, sfinansowanym przez Google i NASA. Celem tej inicjatywy była odpowiedź na różne społeczne i medyczne potrzeby.
  • Badania oraz rozwój biomarkera są wynikiem trzyletniego projektu przeprowadzonego przez Uniwersytet Kalifornii w San Francisco (UCSF)

Kilka kropel krwi może ocalić życie

Nowa technika wykrywania raka żołądka znacznie przyspieszy proces leczenia. A to ponieważ specjaliści obecnie diagnozujący pacjentów, którzy wykazują symptomy tej choroby, muszą czekać dość długo na wyniki. Co więcej, podczas tych wizyt lekarze wykonują złożone, inwazyjne oraz bardzo drogie badania typu endoskopia.

Coś tak prostego, jak ten biomarker dodawany do rutynowych testów krwi, mógłby doprowadzić do lepszego wykrywania zdradliwej choroby, jaką jest rak żołądka. Diagnoza mogłaby być postawiona nawet, zanim pacjent wykazywałby jakiekolwiek negatywne symptomy.

  • Maszyna o nazwie Miroculus analizuje próbkę krwi pacjenta. Jest ona w stanie rozszyfrować molekuły związane z nowotworem w krwi badanego.
  • Co więcej, Miroculus może wystawić diagnozę w ciągu zaledwie dwóch godzin. Maszyna ta jest prosta, bezpieczna i skuteczna. Należy się spodziewać, że będzie ona dostępna w innych krajach już w wkrótce.
  • Podsumowując, biomarker ten wraz z Miroculusem jest niedrogą metodą na wykrycie raka. Mógłby również obniżyć koszt innych badań. Ponadto oferuje on wcześniejszą oraz bardziej skuteczną diagnozę.
wspólne gotowanie

Powinniśmy również podkreślić, jak ważne jest, abyście udali się do lekarza, jeśli tylko zauważycie jakiekolwiek negatywne zmiany w swoim ciele. Zapewnia to wczesne wykrycie ewentualnego nowotworu oraz innych chorób.

Pamiętaj, że zapobieganie chorobom może uratować życie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.