Nawyki powodujące tycie - pozbądź się ich!

W naprawdę wielu przypadkach nie zdajemy sobie sprawy z tego, że istnieją pewne nawyki, które niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie. W tym artykule pokażemy Ci niektóre wieczorne i nocne nawyki, które sprawią, że przybierzesz na wadze w niekontrolowany sposób, w związku z czym powinieneś z nich zrezygnować tak szybko, jak to tylko możliwe.
Nawyki powodujące tycie - pozbądź się ich!
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 30 listopada, 2022

Często wyrabiamy w sobie różnego rodzaju nawyki, które dalece nam nie służą. Niektóre z nich mogą spowodować, że będziemy zauważalnie przybierać na wadze, pomimo intensywnych diet i ćwiczeń fizycznych.

Pora zatem poznać te wieczorne i nocne nawyki, które sprawiają, że dodatkowe kilogramy nieustannie lecą i lecą. Najwyższy czas położyć więc im kres tak szybko, jak to możliwe.

W dalszej części naszego artykułu zaprezentujemy Ci 9 najczęściej spotykanych tego typu nawyków. Poznaj je i pozbądź się ich jak najszybciej! Zapraszamy do lektury.

1. Najgorsze nawyki? Brak wystarczającej ilości snu to nr 1!

Brak wystarczającej ilości snu oznacza, że nie zapewniasz sobie odpowiedniego wypoczynku. Powoduje to negatywne konsekwencje dla Twoich procesów metabolicznych, ponieważ efektem zmęczenia jest ich spowolnienie.

To z kolei sprawia, że czujesz się bardziej głodny, a w Twoim organizmie rośnie stopniowo poziom kortyzolu. Obie te przyczyny powodują natomiast zwiększenie skłonności do podjadania, czyli zwiększenia wagi.

Składając wszystkie te czynniki w jedną całość otrzymujesz w rezultacie to, że nie będziesz miał energii do realizowania codziennych zadań. Każde z nich sprawi bwiem, że poczujesz się jeszcze bardziej zmęczony.

2. Jedzenie obfitych kolacji

Obfite kolacje są jednym z naszych najgorszych wrogów. Jeśli masz nawyki jedzenia zbyt dużych ilości pożywienia na kolację lub preferujesz bardzo obfite posiłki na wieczór, nigdy nie będziesz się dobrze wysypiać.

Zdrowe jedzenie nawyki żywieniowe

Należy pamiętać, że o tej porze doby Twój organizm trawi jedzenie znacznie wolniej. Również nawyki tak powszechne jak oglądanie telewizji podczas jedzenia kolacji sprawią, że będziesz automatycznie jeść więcej. Jesteś wówczas rozproszony przez wiele różnych czynników, zamiast skupić się tylko na jedzeniu.

Jednym z głównych zaleceń w takich przypadkach jest spożywanie kolacji obfitujących w białka i warzywa.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc ten artykuł: Niskokaloryczna i lekkostrawna kolacja – 7 pomysłów

3. Chodzenie do łóżka zaraz po kolacji

Innym bardzo częstym błędem jest kładzenie się do łóżka zaraz po kolacji. Ten zwyczaj spowoduje u Ciebie nagromadzenie się niechcianych zapasów tłuszczu. Nie pozwoli jednocześnie na prawidłowe trawienie dopiero co spożytego posiłku. Powinieneś zawsze jeść kolację co najmniej na dwie godziny przed pójściem spać.

4. Wieczorem zapomnij o potrawach smażonych

Smażone potrawy są Twoim wrogiem. Pamiętaj o tym, że są one z reguły tak zwanymi “bombami kalorycznymi”, których nie spalisz podczas snu. To z kolei powoduje, że po prostu regularnie tyjesz. Ponadto sprawią, że nie będziesz się zbyt dobrze wysypiać.

Smażone jajka złe nawyki żywieniowe

Wieczorem i przed udaniem się na nocny wypoczynek jedz zatem potrawy pieczone, grillowane lub gotowane na parze, z małą zawartością tłuszczu.

5. Nie jedz pikantnych potraw

W nocy, podobnie jak w przypadku smażonych potraw, nie należy również jeść produktów pikantnych. Dzieje się tak dlatego, że zarówno pożywienie z dużą ilością przypraw, jak i bardzo pikantne mogą powodować niestrawność. Utrudnia to wówczas znacząco zasypianie i późniejszy dobry sen.

Ponadto nawyki takie, jak jedzenie ostrych potraw mogą powodować zgagę, szczególnie jeśli zjesz coś pikantnego na pusty żołądek. Jeśli chcesz jeść takie pikantne produkty, rób to o innych porach dnia, nie musisz ich całkowicie unikać.

Należy pamiętać o tym, że choć tego typu rodzaje produktów spożywczych są nawet zalecane w celu przyśpieszenia procesów metabolicznych, to jednak nie powinny być spożywane w nocy.

Przeczytaj również ten artykuł: Pikantne jedzenie – poznaj wady i zalety

6. Produkty pełnoziarniste nie są wieczorem zdrową opcją

Czy uważasz, że zjedzenie miseczki płatków owsianych z mlekiem na kolację jest wystarczająco dobrym posiłkiem, a jednocześnie jest zdrowym wyborem? Cóż, mylisz się. To błąd, który wszyscy popełniliśmy w tym, czy innym momencie życia. Prawda jest jednak taka, że ziarna są źródłem sporych ilości węglowodanów.

Dają Ci one w ten sposób więcej energii, niż możesz spalić podczas snu.

Ziarna soczewica zdrowe nawyki żywieniowe

Ten rodzaj żywności zawiera dużo rafinowanych cukrów, które muszą zostać spożytkowane na energię zaraz po tym, gdy zostaną zjedzone. W przeciwnym razie w końcu zamieniają się w tłuszcz. Lepiej zastąpić więc na kolację produkty pełnoziarniste owocami, sałatkami lub produktami zawierającymi duże dawki białka w odpowiednich ilościach.

7. Nie jedz deserów

Słodkie desery to praktycznie rzecz biorąc czysty cukier, więc najlepiej jest zapomnieć o nich, szczególnie wieczorem. Składniki takie jak cukier rafinowany i mąka pszenna gromadzą się w komórkach Twojego organizmu. Zawierają przy tym sporo kalorii, których nie spalisz podczas snu.

Najlepszą rzeczą jaką możesz zrobić, jeśli masz ochotę na coś słodkiego, to przerzucenie się na zupełnie nowe i zdrowe nawyki, takie jak zjedzenie owocu, który jest naturalnie słodki.

8. Nie spożywaj przekąsek po kolacji

Po kolacji najlepiej jest od razu umyć zęby. W ten sposób nie zjesz żadnej przekąski, nawet jeśli zaczniesz odczuwać głód. Przekąski jedzone dodatkowo po kolacji sprawiają, że spożywasz więcej niepotrzebnych kalorii.

Powinieneś także szczególnie unikać jedzenia czegoś nieplanowanego po obiedzie, na przykład produktów takich jak pieczywo, ciastka i słodycze.

Podjadanie nawyki żywieniowe, kobieta przegląda lodówkę

Jeśli jesteś wciąż głodny i chcesz zjeść coś innego, wybierz taki produkt, który ma mniej niż 200 kalorii, a jednocześnie jest lekki i zdrowy.

9. Nie zapominaj o kolacji

Nawet jeśli w to nie wierzysz, pominięcie kolacji nie jest rozwiązaniem, które sprawdza się w przypadku starań o utratę wagi.

Stosując taką metodę znacząco utrudnisz sobie cały proces odchudzania, ponieważ pomijanie posiłków spowalnia metabolizm. W efekcie tego następnym razem, gdy zasiądziesz do kolejnego posiłku, będziesz odczuwać olbrzymi głód i zjesz więcej, niż planowałeś.

Jednocześnie takie nawyki mogą również powodować niepokój. I, jakby to nie było wystarczająco nieprzyjemne, utracisz masę mięśniową. Twoje ciało zacznie wyglądać na zwiotczałe i obwisłe. Miej to na uwadze i nie decyduj się na tak drastyczne rozwiązania.

Poświęć koniecznie odrobinę czasu na zjedzenie przynajmniej kawałka owocu i nie kładź się spać z pustym żołądkiem.  • Sáenz Duran, S., González Martínez, F., & Díaz Cárdenas, S. (2011). Hábitos y Trastornos Alimenticios asociados a factores Socio-demográficos, Físicos y Conductuales en Universitarios de Cartagena, Colombia. Revista Clínica de Medicina de Familia. https://doi.org/10.4321/S1699-695X2011000300003
  • Estivill, E. (2000). Insomnio infantil por habitos incorrectos. Revista de Neurologia.
  • Quirantes, A., López, M., Hernández, E., & Pérez, A. (2009). DEBATE Estilo de vida, desarrollo científico-técnico y obesidad Lifestyle, scientific and technical development and obesity. Revista Cubana de Salud Pública. https://doi.org/10.1111/j.1477-9552.2000.tb01228.x

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.