Nawyki powodujące opadanie piersi – unikaj ich!

Jest możliwe, aby nasze piersi opadały z powodu źle dobranego biustonosza, który teoretycznie pełni funkcję ich podtrzymania? Powinnaś zwrócić uwagę wybierając jego model oraz rozmiar, oraz upewnić się, że jest dobrze dopasowany.
Nawyki powodujące opadanie piersi – unikaj ich!
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wszystkie doskonale wiemy, że z biegiem lat nasze piersi zaczynają tracić jędrność. Pamiętajmy, że bez względu na to jak tego pragniemy, nie wygramy walki z czasem. Prędzej czy później będziemy musiały zaakceptować fakt, że nasz organizm się starzeje.

Powinnyśmy sobie uświadomić, że nasze piersi nie będą wyglądały tak samo tuż po czterdziestce, jak po ukończeniu sześćdziesiątych urodzin – z każdym rokiem będą traciły one jędrność, aż w końcu zauważysz, że stały się całkowicie opadłe.

Nie jest to jednak powód do zmartwień – pamiętaj, że możemy pracować na co dzień nad możliwym opóźnieniem oznak starzenia się komórek organizmu. Wiele bowiem naszych codziennych nawyków prowadzi do przedwczesnego opadania piersi.

Jak dbać o jędrność piersi?

Istnieje wiele czynników, które prowadzą do utraty jędrności, sprężystości i młodzieńczego wyglądu piersi. Duże znaczenie ma w tej kwestii również rozmiar biustu, ilość wykarmionych dzieci, drastyczne zmiany masy ciała, a nawet rodzaj używanego biustonosza.

Większość kobiet często ignoruje inne ważne czynniki, które mogą prowadzić do przedwczesnego opadania piersi i starzenia się komórek skóry.

Nie zapominajmy, że piersi stanowią jedną z najsilniejszych broni kobiecych: dodają atrakcyjności, pomagają uwieść niejednego mężczyznę, są kluczem do zmysłowości. Aby zachować piękny i jędrny biust, należy jednak otoczyć je troskliwą opieką i zwracać uwagę na niektóre nasze codzienne nawyki.

Poniżej przedstawiamy kilka nawyków, których powinnaś unikać, jeśli chcesz, by twoje piersi pozostały jędrne i piękne przez długie lata.

Noszenie nieodpowiedniego biustonosza

Zapinanie biustonosza

To jeden z najczęściej ignorowanych codziennych nawyków przez kobiety na całym świecie. Chociaż biustonosze wykonane są z elastycznych materiałów, które z łatwością dopasowują się do kształtów ciała, wiele z nas nie potrafi dobrać odpowiedniego rozmiaru.

Według statystyk aż 80% kobiet nosi niewłaściwy rozmiar biustonosza. Jest to niestety jeden z czynników, który wpływa na przedwczesną utratę jędrności piersi. Przy zakupie bielizny poproś sprzedawcę o pomoc w doborze rozmiaru – biustonosz musi doskonale dopasowywać się do twojego biustu, nie może być ani zbyt luźny, ani uciskać.

A ty starannie dobierasz swój biustonosz?

Palenie tytoniu

Rzucanie palenia tytoniu

Palenie tytoniu jest nałogiem, który nie tylko negatywnie wpływa na ogólny stan naszego zdrowia, ale również znacząco wpływa na utratę jędrności piersi, powodując ich przedwczesne opadanie oraz powstawanie zmarszczek.

Ten zgubny nałóg prowadzi do utraty kolagenu w skórze oraz pogarsza krążenie krwi, co z kolei pogarsza stan skóry i prowadzi do przedwczesnego pojawienia się oznak starzenia się organizmu. Warto zatem rzucić palenie już dziś!

Nagłe wahania masy ciała

Już jednorazowe drastyczny spadek masy ciała prowadzi do utraty jędrności skóry oraz do szybkiej redukcji tkanki tłuszczowej. Pamiętaj, że piersi składają się zarówno z gruczołów, jak i z tkanki tłuszczowej – dlatego też utrata wagi może sprawić, że staną się one obwisłe.

Najbardziej niesprzyjająca dla jędrności biustu jest dieta, w wyniku której na przemian następuje drastyczny spadek wagi, po czym znów przybywają nam dodatkowe kilogramy w zaskakującym tempie.

Postaraj się, by twoja codzienna dieta była zbilansowana i nie prowadziła do wahań masy ciała, które bardzo niekorzystnie wpływają na stan naszej skóry, szczególnie na piersiach.

Brak ochrony przed słońcem

Opalanie z kremem UV

Mimo podnoszonych przez ekspertów alarmów na temat zagrożeń związanych z bezpośrednią ekspozycją skóry na promienie słoneczne, wiele kobiet nadal nie ma zwyczaju nakładania kremów z filtrem UV, który stanowi ochronę dla naszej skóry i naszego zdrowia.

Pamiętajmy, że słońce ma zgubny wpływ również na nasz dekolt i piersi – prowadzi bowiem do utraty jędrności i przedwczesnego pojawiania się nieestetycznych zmarszczek.

Skóra nie chroniona przed bezpośrednim działaniem promieni UV ulega poparzeniom, jest bardziej podatna na formowanie się zmarszczek oraz na przedwczesne starzenie się jej komórek.

Zawsze przed ekspozycją na słońce nałóż na skórę dobrej jakości krem z filtrami UV i staraj się przebywać na słońcu możliwie najkrócej.

Brak ćwiczeń i nieprawidłowa postawa ciała

Aby zachować jędrne, mocne i krągłe piersi, ruch i odpowiednie ćwiczenia są niezbędne. Należy jednak wybrać specjalne ćwiczenia, dzięki którym będziesz mogła poprawić kondycję mięśni i skóry w okolicach klatki piersiowej.

Nie wszystkie ćwiczenia są odpowiednie: niektóre bowiem mogą prowadzić do utraty kolagenu, a tym samym do opadania biustu. Koniecznie zaopatrz się w odpowiedni sportowy biustonosz, który dobrze będzie podtrzymywał biust i chronił go przed gwałtownymi ruchami.

Dodatkowo zadbaj o codzienną postawę ciała, szczególnie podczas chodzenia i siedzenia. Tylko przy wyprostowanych plecach piersi unoszą się w górę i wyglądają pięknie!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.